ایمنی و سلامت در کار؛ ده نکته کلیدی

سالم و ایمن ماندن در محیط کار اهمیت زیادی دارد. فارغ از آنکه مشغول انجام چه کاری در شرکت یا سازمان خود هستید، کم کردن مخاطرات، بیماری و آسیب‌های جسمی و راونی مربوط به کار بسیار مهم است. در اینجا به ارائه ده نکته کلیدی که به ارتقای ایمنی و سلامت در محیط کاری کمک می‌کند، می‌پردازیم:

 

۱) از مخاطرات آگاه باشید. اگر از خطرهای شغل و محیط کار خود آگاه باشید، آنگاه می‌توانید اقداماتی را برای کاهش آسیب‌، بیماری و مخاطرات کاری انجام دهید.

۲) استرس محیط‌کار را کم کنید. علل متداول استرس‌ کاری عبراتند از؛ ساعات طولانی کار، بار کاری سنگین، عدم‌امنیت شغلی و تعارض‌های میان همکاران. استرس می‌تواند منجر به افسردگی، مشکلات مربوط به خواب، و مسائل مرتبط با قدرت تمرکز شود.

۳) اوقات فراغت منظمی در نظر بگیرید. هوشیار و سرِ حال ماندن به پرهیز از خستگی مفرط و آسیب‌های جسمی کمک زیادی می‌کند. سعی کنید برناه زمانی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که دشوارترین وظایف را هنگامی که کاملاً تمرکز دارید و هوشیار هستید انجام دهید.

Health-and-safety

۴) از خم شدن و چرخیدن‌های بی‌مورد خوددرای کنید. از موبلمان و تجهیزات ادرایِ ارگونومیک استفاده کنید و چیدمان وسایل محیط کاری خود را طوری انجام دهید که به هر چیز ضروری به راحتی دسترسی داشته باشید.

۵) هرجایی ممکن است از قدرت مکانیکی استفاده کنید و از ابزار و ماشین‌آلات کمک بگیرید. برای مثال بجای برداشتن و حمل وسایل سنگین به کمک دست و قدرت بدنی، از ماشین‌آلاتی نظیر چرخ دستی، تسمه نقاله، جرثقیل و … استفاده کنید.

۶) مراقب کمر خود باشید. اگر باید شی‌ء سنگینی را بلند کنید، سعی کنید از قدرت زانو و ماهیچه‌های پاهایتان کمک بگیرید تا کم‌ترین فشار را بر کمر و ستون فقرات خود وارد کنید.

۷) از تجهیزاتِ محافظ استفاده کنید. در صورت کاربرد صیح و به‌موقعِ ابزارها و تجهیزات محافظ مانند کلاه ایمنی، ماسک، و عینک، زمینه و امکان آسیب‌دیدگی بسیار کاهش خواهد یافت.

۸) هوشیار بمانید. مواد مخدر و الکل تقریباً عامل سه درصد از مرگ و میرهای ناشی از کار هستند.

۹) درباره نگرانی‌هایتان با مدیر خود صحبت کنید. کارفرما و مدیر منابع انسانی باید از خطرات و ریسک‌های احتمالی مطلع باشند. آن‌ها از نظر قانونی موظف هستند تا محیط کاری امن و ایمنی را برای کارکنان فرآهم کنند.

۱۰) از حقوق خود مطلع باشید. وزارت کار یا اتحادیه‌ها می‌توانند اطلاعات و توصیه‌هایی را در مورد موضوعات مرتبط با ایمنی و سلامت در کار به شما ارائه کنند. شما باید از این اطلاعات و توصیه‌ها آگاه شوید.

 

مأخذ: www.betterhealth.vic.gov.au

تیم حرفه‌ایِ پایگاه تخصصی مدیریت منابع انسانی (اچ آر یار) امیدوار است که با ارائه این نکات، شما را ایجاد و حفظ ایمنی و سلامت در کار کمک کرده باشد.

 

منتظر مطالب کاربردیِ بعدی اچ آر یار باشید!

   یک دیدگاه

  1. hryaradmin می‌گه:

    برای مشاهده قوانین ایمنی کار وارد بخش قوانین کاربردی شوید

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo