چهار نکته کلیدی برای ایجاد و حفظ تعادل کار و زندگی

این روزها همه مردم به دنبال دستیابی به موفقیت در کارراهه و کسب و کار خود هستند. آن‌ها بیشتر وقت خود را صرف کار کردن، شرکت در جلسه‌ها، مذاکره، نوشتن طرح‌های پژوهشی، و مواردی از این قبیل می‌کنند تا به اهدافی که برای خود و کسب و کارشان در نظر گرفته‌اند، برسند.

 

هر کسی می‌خواهد که برای خانواده‌اش بهترین و مناسب‌ترین شرایط زندگی را فرآهم کند و برای همین منظور، مجبور هستند شغلی داشته باشند و کار کنند. سخت‌کوشی، چیز اشتباهی نیست، اما دچار شدن به اعتیاد به کار، موضوع دیگری است.

در این روزها، بسیاری از متخصصان حرفه‌ای، از جمله متخصصان منابع انسانی، به‌گونه‌ای دچار اعتیاد به کار شده‌اند که نحوه زندگی کردن نرمال و داشتن زندگی بدون استرس را فراموش کرده‌اند. هرچند گذراندن ساعات کاری زیاد در محل کار و وقف کردن خود برای شغل منجر به شناخته شدن شما در محل کارتان می‌شود، اما حیف که دیگر زمانی برای زندگیِ بعد از کار برایتان باقی نمی‌ماند!

به عنوان متخصصانی که به‌شکل حرفه‌ای مشغول به کار هستید باید بیاموزید که به تعادل کار و زندگی ارزش قائل شوید. این عقیده که برای موفقیت باید زندگی شخصی خود را وقف کار کنید، نظر درستی نیست. اگر واقعا خواهان شادی، رضایت، موفقیت و زندگی عاری از استرس هستید، باید تنها در یک چیز تبحر داشته باشید: تعادل!work&life

اگر می‌دانید که چگونه تعادل را در کارراهه و زندگی شخصی خود برقرار کنید، پس بَلدید چگونه هوشمندانه کار کنید؛ نه سخت.

بسیاری بر این باورند که آگاهی از اولویت‌ها، مدیریت زمان و برخورداری از انگیزه‌ها و مشوق‌های قوی در دستیابی به اهداف، تمام آن چیزی است که برای رسیدن به تعادل کار و زندگی لازم است. هرچند همه این موارد در داشتن تعادل کار و زندگی حائز اهمیت است، اما فارغ از این رهنمودهای کلی و معمول، موارد بیشتری برای دوری از تجربه فرسودگی شغلی و داشتن زمان برای انجام کارهای دیگر وجود دارد. در نوشتار به چهار موردِ مهم از این موارد برای داشتن تعادل کار و زندگی اشاره می‌کنیم:

work&life2

۱) در اولویت‌هایتان بازاندیشی و تجدیدنظر کنید.

هر یک از ما اولویت‌های مخصوص به خود داریم. برخی از افراد در محیط‌های کاری، بر کسب مزایای بیشتر متمرکز می‌شوند. اولویت نخست این افراد، کسب درآمد و پول بیشتر و دستیابی به ارتقاء است. اگر این مورد همان چیزی است که شما انجام می‌دهید و دلیلی است که بیشترِ زمان خود را برای آن صرف می‌کنید، بدانید که در مسیری نادرست قرار گرفته‌اید! مهم نیست که چقدر سخت کار می‌کنید یا چه میزان از زمانتان را صرف کار و شغلتان می‌کنید، اگر نیت و هدف شما درست نباشد، در نهایت چیزی جز شکست و فرسودگی عایدتان نخواهد شد.

۲) با شغل و مسیرشغلیتان رفیق شود.

شاید این جمله نوعی کلیشه باشد، اما نباید فراموش کنید؛ اگر عاشق چیزی که انجام می‌دهید باشید، هیچ‌گاه حس نمی‌کنید که آن چیز همان کارتان است. پس عاشق کارتان باشید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از کارکنان از شغلشان متنفر هستند آن است که با شغلشان مانند دشمن رفتار می‌کنند. آن‌ها از انجام شغلشان لذت نمی‌برند و هر زمانی که کارها آنطور که مدنظرشان است پیش نرود، شروع به شکایت می‌کنند. اگر این سبک زندگیِ خسته‌کننده و پراسترس را نمی‌پسندید، پس با شغلتان دوستانه رفتار کنید. در جستجوی وظایف و چیزهای جدید در شغلتان باشید. از آنچه که در شغلتان انجام می‌دهید لذت ببرید، چون اگر چنین کنید، هرگز احساس خستگی و استرس نخواهید کرد.

۳) اجازه ندهید کار سطح تعهدتان را به شما دیکته کند.

برخی از کارکنان سطح تعهدشان را متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهند، تعیین می‌کنند. در حالی که اینطور نباید باشد. به عنوان فردی حرفه‌ای، باید یاد بگیرید که بین کار و زندگی اجتماعی خود مرزهایی تعین کنید. شغل شما برای همیشه نیست، اما رابطه شما با سایر افراد و چیزها برای همیشه پایدار است. لذا همه زمان خود را به مشتریان اختصاص ندهید. خانواده و دوستانتان نیز شایسته آنند که در بخشی از زمان ارزشمندتان سهیم باشند.

۴) به زمان مختصِ خودتان احترام بگذارید.

همان‌طور که به زمانی که متعلق به مشتریان یا همکارانتان است احترام می‌گذارید، به زمانی که متعلق به خودتان است هم توجه کنید. اگر زمانی برای خانواده یا خودتان تعیین کرده‌اید، سعی کنید به بهترین وجه از آن زمان استفاده کنید، نه آنکه کارتان را با خود به خانه بیاورید! برای آنکه تمرکزتان بیشتر شود و بتوانید بهره‌ورتر باشید، به این اوقاتِ مخصوص نیازمندید.

اگر دوست دارید تعادل کار زندگی کارکنان شرکت خود را بسنجید می توانید از ابزار سنجش تعادل کار و زندگی استفاده کنید.

 

مأخذ: www.careerealism.com

تیم حرفه‌ایِ پایگاه تخصصی مدیریت منابع انسانی (اچ آر یار) امیدوار است که با ارائه این نکات، شما را ایجاد و حفظ تعادل کار و زندگی کمک کرده باشد.

منتظر مطالب کاربردیِ بعدی اچ آر یار باشید!

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo