روند ۱۳ ساله حداقل دستمزد ایران و مقایسه با ۱۶ کشور دنیا

هر مشمول قانون كار در سال ۹۳ ماهيانه معادل ۱۹۴٫۵ دلار حداقل دستمزد دريافت می‌کند كه به ارزهاي ديگر معادل ۱۴۴٫۶ يورو، ۱۱۶٫۲۰پوند و ۷۱۳٫۸ درهم خواهد بود. در حال حاضر دست كم ۳ ميليون كارگر در ايران حداقل بگير هستند و نمايندگان كارگري مي گويند حداقل دستمزدها بيشتر از ۱۰ روز اول هر ماه دوام نمي آورد.

 

به گزارش مهر، كارشناسان مي گويند حداقل دستمزدها در ايران يكي از كمترين ارقام در بين كشورهاي مختلف است و از اين حيث مشمولان قانون كار با مسائل و مشكلات جدي در تامين معيشت خود روبرو هستند. پايين بودن حداقل دستمزدها در ايران آنقدر جدي است كه برخي نمايندگان كارگري اعلام كرده اند، حداقل بگيران دستمزد تنها ۱۰ روز اول ماه را مي توانند سر كنند و براي مابقي روزها تا حقوق بعدي بايد به فكر شغل دوم و يا راه هاي ديگر درآمدي باشند.

حداقل دستمزد تعيين شده براي سال جاري از سوي شوراي عالي كار، ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان است اما كارگران مي گويند در بررسي ها به اين نتيجه رسيده اند كه حداقل دستمزد بايد چيزي نزديك به يك ميليون تومان باشد. با وجود اين كه برخي مقامات دولتي و كارفرمايان معتقدند متوسط پرداختي آنها در سال جاري حدود يك ميليون تومان براي هر نيروي كار است، اما اهميت موضوع حداقل دستمزد در ايران به اين دليل است كه طبق آمارهاي موجود حداقل ۲۵ درصد كل مشمولان قانون كار،حداقل بگير هستند و ارقام ديگري غير از مصوبه شوراي عالي كار در پايان هر ماه را دريافت نمي كنند.

بنابراين تا زماني كه دست كم ۳ ميليون مشمول قانون كار در ايران به ازاء ۱۹۶ كار در ماه تنها ۶۰۹ هزارتومان دريافت كنند، موضوع حداقل دستمزد به عنوان يكي از مهم ترين مباحث پيش روي كارفرمايان و كارگران باقي خواهد ماند. مسئله حقوق هاي پايين كارگري در ايران باعث شد تا بيشتر كارگران براي تامين هزينه هاي زندگي خود در حاشيه شهرها ساكن شوند، برخي نيازهاي زندگي مانند تفريحات و سرگرمي ها را براي خود و فرزندانشان حذف كنند تا بتواند به نيازهاي ضروري خود از جمله اجاره، خوراك و پوشاك برسند.

همچنين مسئله حل نشده دستمزد نيروي كار در ايران و شكاف عميق بين هزينه ها و درآمدها باعث شده تا بسياري از كارگران علاوه بر شغل اصلي، به مشاغل ديگري نيز رو بياورند. كارشناسان اقتصادي معتقدند يكي از دلايل گسترش مشاغل غيررسمي، دلالي و واسطه گري در ايران تامين نبودن افراد و عدم وجود توازن بين هزينه ها و درآمدهاي خانوار است.

نگاهي به مقايسه وضعيت ريالي دستمزد در ايران و مقايسه آن با دلار نشان مي دهد كه هر كارگر ايراني در سال ۸۰ معادل ۷۱٫۷ دلار در ماه حداقل دستمزد دريافت مي كرد كه اين رقم تا سال ۸۹ رشد داشته است. پس از آن با افزايش يكباره قيمت دلار در بازار ايران، حداقل دستمزدهاي معادل دلار نيز كاهش يافت و به زير ۲۰۰ دلار در ماه رسيد. تنها در فاصله سال ۸۹ تا ۹۰ ، حداقل دستمزد ماهيانه كارگران ۱۰۱٫۶ دلار كاهش داشته است. به عبارت ساده تر در حالي كه حداقل دستمزد كارگران در سال ۹۰ به نسبت سال ۸۹ به ميزان ۳۰ هزارتومان در هر ماه افزايش نشان مي دهد، اما در واقع حدود ۱۰۲ دلار از ارزش دستمزد و قدرت خريد كارگران در فاصله ۸۹ تا ۹۰ كاسته شده است.

مقايسه وضعيت دستمزد در ايران نسبت به برخي از كشورهاي ديگر نيز نشان مي دهد كه ايران در رديف كشورهاي با حداقل دستمزد پايين قرار دارد و در اين زمينه نيروي كار برخي از كشورها ماهيانه تا چند برابر يك كارگر ايراني حداقل دستمزد دريافت مي كنند.

در حال حاضر، حداقل دستمزد ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ توماني هر كارگر ايراني در ماه معادل ۱۹۴٫۵ دلار، ۱۴۴٫۶ يورو، ۱۱۶٫۲۰پوند و ۷۱۳٫۸ درهم است. بررسي ها نشان مي دهد كه طي سال گذشته ميلادي و امسال، هر كارگر عراقي ۳۰۰ دلار حداقل دستمزد دريافت مي كند:

 

منبع: ماهنامه کار و جامعه، شهریور ۱۳۹۳

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo