دلایل عدم تمایل مدیران به اعمال انضباط

هر روزه مدیران و سرپرستان با مشکلات رفتاری کارکنان مواجه می‌شوند. این مشکلات از خوابیدن در محل کار، بی‌توجهی به مقررات سازمان، عدم پاسخگویی سریع به مشتریان تا غیبت، دزدی و آزار جنسی را شامل می‌شود. در این موارد مسئله «انضباط کارکنان» مطرح می‌شود. اما، مدیران ممکن است به خاطر دلایلی به اجرای برنامه‌های انضباطی بی‌تمایل باشند. برخی از دلایل اصلی این بی‌توجهی عبارت‌اند از:

  • فرهنگ سازمانی اجتناب از انضباط: اگر هنجارهای سازمانی از جریمه کردن کارکنان حمایت نکند، احتمال کمتری وجود دارد که مدیران برنامه‌های انضباطی در پیش بگیرند.
  • فقدان حمایت: بسیاری از مدیران به خاطر ترس عدم حمایت از تصمیماتشان، از انضباط استفاده نمی‌کنند.
  • خطاکار بودن: بیشتر مدیران اذعان دارند، قبل از اینکه مدیر شوند خودشان این خطاها را مرتکب می‌شدند و نمی‌توانند کارکنان را بخاطر همان خطاهایی که خودشان قبلا انجام می‌دادند، ادب کنند.
  • ترس از دست دادن دوستان: مدیران به خاطر ترس از دست دادن دوستان یا آسیب دیدن روابط بین فردی دست به انضباط نمی‌زنند.
  • اجتناب از دست دادن زمان: فرایند انضباطی زمان‌بر است. مدیران به خاطر از دست ندادن زمان بخصوص زمانی که احساس کند مدیر بالا دستی تصمیمات او را برگشت می‌دهد، از اعمال انضباط خودداری می‌کند.
  • ترس از دادخواهی: مدیران به شدت از مورد بازخواست قرار گرفتن در رابطه با اعمال انضباط کارکنان اجتناب می‌کنند. بنابراین ترجیح می‌دهند که دست به اقدام انضباطی نزنند. 

بنابراین، اگر احساس می‌کنید که نیاز است در شرکت یا سازمان شما اقدامات انضباطی انجام شود، موانع فوق را باید از پیش‌روی مدیران بر دارید.

 

مأخذ: Mathis., R. Jackson., J.(2010). Human resource management (13th ed), USA: Thomson South-Western

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163