فرسودگی شغلی را ریشه‌یابی کنید.

اگر احساس خستگی شدید می‌کنید، درهم شکسته و مستأصل شده‌اید و در کار خود حس افسردگی دارید، احتمالاً دچار فرسودگی شغلی (Burnout) شده‌اید. نخستین کار برای رها شدن از این وضعیت آن است که دلیل آن را بیابید.

برای این کار باید چگونگی صرف زمان خود در محل کار را ردیابی کنید. می‌توانید توالی کارهایی که انجام می‌دهید را بر روی ورقه کاغذی بنویسید و یا از برنامه‌ها یا نرم‌افزارهای کاربردی که برای این کار ساخته شده‌اند، استفاده کنید.

برای هر مقطع زمانیِ مشخص، کاری که انجام می‌دهید را بنویسید و مشخص کنید که در آن مقطع مشخص، مشغول چه چیزی هستید و با چه کسانی معاشرت دارید. سپس برای هر یک از این مقاطع زمانی، امتیازی از ۱ تا ۱۰ بدهید. امتیاز ۱ به معنای افسرده و ناراحت بودن در آن مقطع زمانی و امتیاز ۱۰ برای زمان‌ها و کارهایی که حس شادی و پر انرژی بودن دارید است. این کار سبب می‌شود متوجه شوید که چه کارهایی و چه افرادی در کدام زمان‌ها انرژی شما را تحلیل می‌برند. بنابراین، می‌توانید با این فهم، شروع به محدود کردن این زمان‌های انرژی‌بر و خسته‌کننده کنید.

زمان……………………………………. چه کار انجام دادم؟…………………….. چقدر از این کار احساس رضایت می کنم؟ (۱ تا ۱۰)
 ۱
۲
۳
۴
۵

هدف از این کارها آن است که زمان‌ها، کارها و افراد و یا وضعیت‌هایی که شما را خسته و افسرده می‌کند را کاهش دهید و در عوض برای آن‌هایی که انرژی‌بخش هستند، زمان بیشتری اختصاص دهید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید فعالیت‌های کم ارزش و ناامید کننده را کم‌تر کنید. اگر پی بردید که روابط مشخصی وجود دارد که بسیار خسته‌کننده و انرژی‌بر هستند، تا جایی که امکان دارد تعامل خود با آن افراد را کاهش دهید. بنابراین، برای رها شدن از خستگی مفرط و فرسودگی شغلی، به دنبال خنثی کردن ریشه‌ها باشید.

مأخذ: Steps to Take When You’re Starting to Feel Burned Out

   یک دیدگاه

  1. سخن بلاگ می‌گه:

    کاش یک نمونه از جدول آن را در زیر مطلب درج می کردید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo