نقش‌های مدیران منابع انسانی

نقش‌­های مدیران منابع انسانی را می­‌توان در دو بعد افراد و فرآیندها خلاصه کرد. از این دیدگاه، متخصصان منابع انسانی به عنوان بخشی از نقش­‌های خود، زمانی را صرف تعامل با یکایک کارکنان می­‌کنند. بخشی دیگر از زمان متخصصان منابع انسانی، صرف تدوین و بهبود فرآیندهایی می­‌شود که در استخدام و ایجاد انگیزه در کارکنان به کار گرفته می­‌شود.

از سویی دیگر می­‌توان این نقش‌­ها را در دو بعد فعالیت­‌های بلندمدت و کوتاه‌مدتتعریف کرد. در این میان فعالیت­‌های کوتاه‌مدت که تمرکز عملیاتی دارند، شامل طرح‌ها و پروژه‌­های روزمره مانند نظرسنجی‌­ها و بررسی­‌ها است. فعالیت­‌های بلندمدت ماهیتی استراتژیک داشته و شامل توسعه استراتژی­‌های سازمانی و مدیریت فرآیند تغییر است. بر این اساس، از ترکیب این دو بعد، یک ماتریس چهارخانه­‌ای مانند شکل ذیل، به‌دست می­‌آید.

Ulrich

همان‌طوری که شکل بالا مشخص است، متخصصان منابع انسانی دارای چهار نقش به شرح ذیل هستند:

کارشناس عملیاتی (متخصص اداری):کارشناس عملیاتی، اساسی‌ترین نقش منابع انسانی است. این نقش بر مهارت­‌های تخصصی مرتبط با استخدام و انگیزش کارکنان متمرکز است. متخصصان منابع انسانی از طریق ایفای این نقش، با ایجاد سیستم­‌ها و رویه­‌ها به سازمان کمک می­‌کند تا افراد را بهتر مدیریت کند.

حامی و مدافع کارکنان: در ایفای این نقش، متخصصان منابع انسانی به خواسته­‌های کارکنان گوش داده و منابع مورد نیاز برای این که کارکنان کارشان را به بهترین نحو انجام دهند، فرآهم می­‌کنند. شاید هدف اصلی در این نقش آن باشد که به کارکنان نشان دهد که سازمان به آن‌ها و خواسته­‌هایشان توجه دارد. در این نقش، رهبران منابع انسانی اغلب وجدان سازمان محسوب می­‌شوند. به منظور ایفای اثربخش این نقش، لازم است متخصصان منابع انسانی، اخلاقیات را در سطح بالایی در رفتارها و فعالیت­‌های خود منعکس سازند.

شریک استراتژیک:در ایفای این نقش مهم، متخصصان منابع انسانی با سایر مدیران و رهبران سازمان همکاری می­‌کنند تا استراتژی سازمان را به عمل تبدیل کنند. برای انجام درست این نقش، لازم است متخصصان منابع انسانی از سایر فعالیت­‌های سازمان نظیر امور مالی، حسابداری و بازاریابی آگاهی یابند. همچنین باید درباره محصولات، خدمات، و فعالیت­‌های سازمان و چگونگی همسویی آن‌ها با اهداف استراتژیک سازمان اطلاعات کاملی داشته باشند.

توسعه‌­دهنده سرمایه انسانی (عامل تغییر): از آنجایی که موفقیت سازمان­‌ها در سرعت یادگیری سازمان نسبت به سایر رقبایش است، متخصصان منابع انسانی با ایفای درست این نقش، به کارکنان کمک می­کنند تا مهارت­‌ها و توانمندی­‌های خود را توسعه و بهبود دهند. در این نقش، متخصصان منابع انسانی به مثابه مربی و آموزش­‌دهنده و یا کمک­‌رسان کارکنان در تدوین برنامه آینده پیشرفتشان ظاهر می­‌شوند. در هر دو حالت، هدف اصلی، یادگیری و ارتقای مستمر کارکنان است.

مأخذ:  Stewart, G. L., & Brown, K. G. (2009). Human Resource Management; Linking Strategy to Practice. New York: John Wiley

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163