۹ روش برای جلوگیری از ترک خدمت کارکنان

در نوشته «چرا کارکنان شغلشان را ترک می‌کنند؟» گفتیم که مسلماً هیچ شرکت‌ یا سازمان‌ موفقی دوست ندارد که کارکنان کلیدی خود را از دست دهد. به همین دلیل است که شرکت‌ها استراتژی‌ها و روش‌های مختلفی را تحت عنوان استراتژی حفظ و نگهداری کارکنان تدوین و اجرا می‌کنند. برای این که این روش‌ها و استراتژی‌ها اثربخش باشند، باید با توجه به دلایل ترک خدمت کارکنان تدوین و پیاده‌سازی شوند. در این نوشته به برخی از مهم‌ترین کارهایی که برای جلوگیری از ترک خدمت کارکنان می‌توان انجام داد، اشاره می‌کنیم.

  1. به رضایت شغلی کارکنان حساس باشید. عدم رضایت نسبت به شرایط کاری، به خصوص ساعات کاری، یکی از مهم‌ترین دلایل ترک خدمت کارکنان است. بنابراین، با پایش این متغیر مهم رفتار سازمانی، مطمئن شوید که رضایت کارکنان در شرایط مطلوبی است.
  2. ایجاد فرصت‌های توسعه مسیر شغلی. اگر ادراک کارکنان در شرکت و یا سازمان به گونه‌ا باشد که حس کنند از فرصت‌های کافی برای توسعه کارراهه شغلی برخوردار نیستند، احتمال ترک خدمت آن‌ها به‌شدت بالا خواهد رفت. مطمئن شوید که مسیر پیشرفت شغلی برای کارکنان در سازمان فرآهم است و گام‌های آن اجرا می‌شود.
  3. به کیفیت روابط کاری حساس باشید. روابط کاری نامناسب با سرپرست مستقیم، از دلایل عمده ترک خدمت کارکنان است. برای حفظ و نگهداری کارکنان، به ایجاد روابط و ارتباطات اثربخش بین کارکنان بپردازید و از آن غافل نشوید.
  4. محیط کاری مناسبی ایجاد کنید. محل کاری مناسب و فراهم بودن شرایط مساعد کاری مانند محیط فیزیکی انجام شغل، می‌تواند در ماندگاری کارکنان بسیار اثرگذار باشد.
  5. تناسب شغل و شاغل. انطباق و تناسب نامناسب میان شاغل و شغل، هزینه‌های بسیاری را برای سازمان متحمل خواهد کرد. با شناخت ویژگی‌های شخصیتی کارکنان، سعی کنید آن‌ها را در مناسب‌ترین شغل قرار دهید.
  6. بازخورد دهید و مربیگری را فراموش نکنید. بازخور اندک در شغل و عدم وجود ایفای نقش مربی‌گری توسط مدیر در قبال کارکنان از دلایل مهم ترک خدمت آن‌هاست. مربیگری نوعی آموزش سریع است که کارکنان را به ماندن در سازمان علاقمند می‌کند. همچنین ارائه بازخوردهای اثربخش، سبب می‌شود که کارکنان برای بهبود عملکرد خود و ماندن در سازمان، انگیزه پیدا کنند.
  7. کارکنان را ببینید. نباید در کارکنان احساس بی‌ارزشی در شغل و شرکت ایجاد شود. کارکنان دوست دارند که در سازمان دیده شوند و از آن‌ها قدردانی شود. با توجه کردن و حمایت از کارکنان، حس معناداری و ارزشمندی را در آن‌ها برانگیزانید. مطمئن باشید اگر آن‌ها بفهمند که در سازمان مورد توجه هستند و به کار آن‌ها ارزش قائل هستید، دلیلی برای ترک شغل و شرکت نخواهند داشت.
  8. بین زندگی و کار کارکنان تعادل ایجاد کنید. استرس‌های ناشی از کار بیش از حد و عدم‌‌تعادل بین زندگی و کار، به‌شدت برای فرد و سازمان آسیب‌زا است. باید مطمئن شوید که کار و شغل کارکنان، به زندگی آن‌ها لطمه وارد نمی‌کند و استرس آن‌ها را بیشتر نمی‌کند.
  9. مراقب اعتماد کارکنان به خود باشید. از دست دادن اعتماد و اطمینان نسبت به رهبران عالی رتبه سازمان، عامل بسیار مهمی در ترک خدمت کارکنان است. بنابراین، با یک‌سان کردن حرف و عملتان به عنوان مدیران شرکت، اعتماد کارکنان به خود را ارتقاء دهید تا آن‌ها در شرکت بمانند.

هرچند روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، نرخ ترک خدمت کارکنان خوب را در سازمان کم کرد، اما روش‌های فوق، از مهم‌ترین این راه‌ها هستند. ایجاد شرایط کاری که کارکنان در آن احساس شادی کنند و از بودن در سازمان لذت ببرند، سبب خواهد شد که ماندگاری آن‌ها در سازمان بالاتر رود. این ۹ روش، همگی در راستای ایجاد چنین شرایطی در محیط کاری هستند.

مأخذ: Torrington, D., Hall, L & Taylor, S. (2008). Human Resource Management (7th Ed). London: Prentice Hall

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43