نشانه های ضعف ساختاری

ساختار سازمان و انواع مختلف اشکال آن به عنوان نوعی وسیله و یا ابزاری است که مدیران سازمان­ها می ­توانند با استفاده از آن‌ها اثربخشی سازمان را بالا ببرند و نیازهای محیط را تامین کنند. مدیران ارشد هر چند وقت یک‌بار ساختار سازمانی را مورد ارزیابی قرار می­دهند تا ببینند که آیا ساختار موجود مناسب نیازهای در حال تغییر است یا خیر. بسیاری از سازمان­ها با توجه به نیازهای محیط خارجی هرچند مدت یک‌بار در ساختار خود تجدید نظر می ­کنند تا بتوانند بین فعالیت­های درون سازمانی و محیط خارجی رابطه معقول و مناسبی برقرار نمایند.

به عقیده دفت اگر سازمان نتواند این کار را انجام دهد با یکی از نشانه ­های ضعف ساختاری زیر روبرو خواهد شد:

  • تصمیم ­گیری با تاخیر انجام می ­شود یا بدون کیفیت است. مقامات ارشد سازمان و آنان که باید تصمیم­ گیری نمایند با انبوهی از بار اضافی و مساله روبرو می ­شوند که از عهده همه آن‌ها بر نمی ­آیند. یکی از دلایل پایین آمدن کیفیت تصمیمات این است که اطلاعات لازم به افراد ذی­ربط داده نمی ­شود. به عبارت دیگر اطلاعاتی که در سلسله مراتب اداری رد و بدل می ­شود به گونه ­ای نیست که تصمیمات مناسب و معقولی در پی داشته باشد.
  • سازمان نمی­ تواند در برابر تغییرات محیط واکنشی مناسب نشان دهد. یکی از دلایلی که باعث می­ شود سازمان نتواند ابتکار عمل به خرج دهد این است که دوایر سازمان از نظر افقی با هم هماهنگ نیستند. ساختار سازمانی باید به گونه ­ای باشد که مسئولیت­ های دوایر مختلف به صورتی دقیق مشخص شود، که از آن جمله است شناسایی تغییرات محیط و داشتن ابتکار عمل.
  • وجود تعارض به میزان بسیار زیاد. ساختار سازمانی باید به گونه ­ای باشد که هدف­ های ضد و نقیض دوایر بتواند به صورت مجموعه­ ای واحد از هدف­ ها درآیند و سازمان بتواند آن‌ها را تامین کند. اگر دوایر تنها در جهت تامین هدف­های خود کوشش نمایند یا به گونه­ای عمل کنند که تامین هدف­ های آن‌ها به قیمت از دست دادن کل هدف­ های سازمان تمام شود، ساختار مزبور معیوب خواهد بود. در چنین صورتی باید به هر طریق ممکن بین دوایر سازمانی هماهنگی ایجاد شود

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo