نوآوری های گوگل در استخدام

شرکت گوگل یکی از پیشروترین و موفق‌ترین شرکت‌های جهان در استخدام کارکنان ماهر و شایسته است. گوگل هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار رزومه دریافت می‌کند و به همین دلیل است که می‌تواند از میان این جمع کثیر بهرتین گزینش‌ها را انجام دهد. موفقیت گوگل و مدیرانش در فرایند استخدام ناشی از تلاش و توجهی است که در این فرایند دارند و نتیجه نوآوری‌هایی است که در این فرایند به کار می‌گیرند. بعضی از این ابتکارات و نوآوری‌های استخدامی که توسط مدیران گوگل طراحی و اجرا می‌شود عبارتنداز:

 

·         گوگل یک موتور جستجو است و روزانه میلیون‌ها نفر با استفاده از ان موضوعات مورد علاقه خود را جستجو می‌کنند. گوگل از این فرصت استفاده می‌کند و با انتخاب بعضی از کلیدواژه‌های خاص فرصت‌های استخدامی خود را به افراد مناسب پیشنهاد می‌دهد. مثلا کسی که در گوگل دو واژه برنامه‌نویسی کامپیوتر و واشنگتن را جستجو کند، ممکن است یک برنامه نویس کامپیوتر ساکن یا شاغل در این شهر باشد. بنابراین می‌توان فرصت‌های شغلی مرتبط با این تخصص و شهر را به او پیشنهاد داد. حتی افرادی که از طریق موتور جستجوی گوگل روی نام مدیران و مهندسان مشهور همین شرکت جستجو می‌کند و علاقه‌مندی نشان می‌دهد هم مورد توجه قرار می‌گیرند و به آن‌ها شغل و فرصت‌های شغلی پیشنهاد می‌شود.

·         گوگل از برگزاری مسابقه و رقابت برای شناسایی و جذب مهدسان نرم افزار استفاده می‌کند. این شرکت هر ساله یک مسابقه جهانی نوشتن نرم‌افزار برگزار می‌کندکه هر سال حدود ۸۰۰۰ نفر در آن شرکت می‌کنند. این مسابقه ۲۵ نفر فینالیست دارد که به سایت شرکت دعوت می‌شوند تا از طریق طراحی نرم افزار برای یک جایزه ۵۰ هزار دلاری رقابت کنند و شانس استخدام در گوگل را هم بدست آورند. به این ترتیب هر ساله ده‌ها مهندس شایسته، علاقه‌مند و واجد صلاحیت وارد فرایند استخدام این شرکت می‌شوند.

·         تیزرهای تبلیغاتی ابتکار دیگر مدیران هوشمند گوگل برای کشف و شکار کارکنان هوشمند است. گوگل در بعضی بیلبودها معماها و تست‌های ریاضی را به نمایش می‌گذارد و نیز معماها و تست‌های مشابهی را در مجلات مورد علاقه ریاضی‌دان‌ها و برنامه‌نویس‌ها چاپ می‌کند. این آگهی‌ها و تبلیغات، افراد با گرایش ریاضی را به چالش می‌کشاند و به خود جلب می‌کند. علیرغم اینکه در این نوع تبلیغات غیرمستقیم ردپایی از گوگل وجود ندارد ولی علاقه‌مندان در نهایت به سمت سایت گوگل هدایت می‌شوند!

·         استفاده از شبکه پست الکترونیک یکی دیگر منابع جذب افراد توانمند است. میلیون‌ها نفر در این شبکه عضو هستند و گوگل آنها را متقاضیان بالقوه استخدام می‌داند. از اعضای شبکه هم برای استخدام خودشان و هم معرفی داوطلبان شایسته استفاده می‌شود.

علاوه بر این شرکت گوگل با نزدیک به ۳۵۰ پرفسور برجسته ارتباطات گسترده و مطلوب دارد. همچنین یک برنامه کارآموزی گسترده ارتباط این شرکت با دانشگاه‌ها را تسهیل و اثربخش می‌کند. با این اوصاف تعجب نکنید گوگل بهترین‌ها را جذب کند!

 

* برگرفته از کتاب، شرکت‌های موفق جهان چگونه استخدام می‌کنند، بهزاد ابوالعلایی، سازمان مدیریت صنعتی 

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

matildaruby061matildaruby061
sepideh.sobhanisepideh.sobhani
tamikanuttertamikanutter
camillaschulzecamillaschulze
ZALuhZALuh
mehrdadmalijimehrdadmaliji
Azadi.mmAzadi.mm
ajdari54@gmail.comajdari54@gmail.com
rezasarafrazirezasarafrazi
bryantbramlettbryantbramlett