معاینه واحد منابع انسانی از دیدگاه کارکنان

شاید به عنوان مدیر عامل شرکت، این سؤال برای شما پیش آمده باشد که وضعیف فعلیِ عملکرد شرکت در زمینه مدیریت منابع انسانی از دیدگاه کارکنان چگونه است؟ چرا که برای شما مهم است که بدانید کدام بخش از عملکرد نظام مدیریت منابع انسانی در شرکت شما دارای ضعف و کدام بخش دارای نقطه قوت است. این شناخت، به چگونگی و چرایی سرمایه‌گذاری شما در آینده اثرگذار خواهد بود.

باید بدانید که، یکی از اساسی‌ترین کارویژه‌های متخصصان حرفه‌ای منابع انسانی در هر شرکتی آن است که به‌طور مستمر و در فواصل زمانی مشخصی، به ارزیابی نظام کنونی مدیریت منابع انسانی خود بپردازند و آسیب‌شناسی این نظام را با به‌کارگیری ابزارهای مناسب و با گردآوری اطلاعات و داده‌ها از مآخذ مختلف، انجام دهند.

این کار علاوه بر ارائه تصویری جامع و کامل از وضعیت کارکردهای مختلف منابع انسانی در شرکت، نقاط ضعف و نقاط قابل بهبود این نظام را مشخص کرده و رهبران شرکت و متخصصان منابع انسانی را در اتخاذ تصمیم‌های درست و اولویت‌بندی اصلاح نظام منابع انسانی کمک می‌کند.

اما سؤال آن است که چگونه این آسیب‌شناسی باید انجام گیرد و چه حوزه‌هایی باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد؟ پیش‌تر در مورد ابزارهایی برای این کار در نوشتارهای «نظام منابع انسانی خود را معاینه کنید»، «استاندارد ۳۴۰۰۰ منابع انسانی چیست؟»، «مدل ارزیابی منابع انسانی فیلیپس (EFQM)» صحبت کردیم. اکنون ابزار دیگری را با عنوان «پرسشنامه سیاست‌ها و اقدامات مدیریت منابع انسانی» معرفی می‌کنیم.

پرسشنامه مذکور در سال ۲۰۱۲ ساخته و اعتباریابی شده است، وضعیت نظام مدیریت منابع انسانی هر شرکت را در شش بُعد:

 • کارمندیابی و استخدام،
 • تعلق و دلبستگی کارکنان،
 • آموزش و توسعه،
 • شرایط کاری،
 • ارزیابی عملکرد مبتنی بر شایستگی و
 • جبران خدمات و پاداش

از منظر ادراک کارکنان اندازه‌گیری می‌کند. بر اساس این پرسشنامه، هر چه امتیاز شرکت به نمره ۲۰۰ نزدیک‌تر باشد، می‌توان گفت که عملکرد مدیریت منابع انسانی در آن شرکت از وضعیت مطلوبی برخوردار است. این پرسشنامه در ۴۰ سؤال تنظیم شده است. یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این پرسشنامه آن است که به راحتی در شرکت قابل اجرا است و بدون نیاز به مشاوران خارج از سازمانی، توسط مدیران داخل شرکت قابل اجرا و پیاده‌سازی است.

شما می‌توانید این پرسشنامه و کلید نحوه امتیازدهی به سؤال‌های پرسشنامه را از طریق لینک (پرسشنامه عملکرد واحد منابع انسانی از دیدگاه کارکنان) دانلود کنید. لازم به ذکر است که در حالی که پرسشنامه مذکور برای سنجش ادراک کارکنان کاربرد دارد، چک لیست جامع ارزیابی واحد منابع انسانی، برای ارزیابی واحد منابع انسانی توسط یک متخصص HR مناسب است.

   یک دیدگاه

 1. حمید می‌گه:

  سلام
  منون بابت معرفی این پرسشنامه
  موفق باشید

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo