مدیریت اثربخش ایمنی در محیط کار

سازمان بین‌المللی کارگری تعداد کارگرانی که در سال در اثر حوادث شغلی جان خود را از دست می‌دهند حدود ۲٫۳ میلیون نفر در سال برآورد کرد. تقریبا سالانه ۳۳۷ میلیون حادثه شغلی و ۱۶۰ میلیون بیماری شغلی در جهان اتفاق می‌افتد.  رها کردن افراد و بی‌توجهی به سلامتی و جان آنها در چنین شرایطی قابل پذیرش نیست.

هر یک از این کارکنان باید با اطمینان خاطر کامل از اینکه روز کاری بدون حادثه‌ای را سپری خواهند کرد، بر سر شغل خود حاضر شوند. توجه به سلامتی افراد و ایمن کردن محیط کار نه تنها امر پر هزینه یا زمان‌بری نیست بلکه باعث کاهش هزینه‌های ناشی از حوادث می‌شود و از همه مهمتر باعث نجات زندگی کارکنان خواهد شد. 

برنامه‌ها و خط‌مشی‌های ایمنی که به خوبی طراحی و مدیریت شوند باعث کاهش حوادث و هزینه‌های مادی و غیر مادی آن خواهند شد. سه رویکرد سازمانی، مهندسی و فردی به مدیریت اثربخش ایمنی کارکنان وجود دارد:

یک برنامه موفق ممکن است از هر سه رویکرد استفاده نماید. علاوه براین براساس تحقیقاتی که به منظور مدیریت موفق ایمنی به منظور کاهش حوادث صورت گرفت موارد زیر از ملزومات این مهم شناسایی شدند:

– تعهد سازمانی: قلب مدیریت ایمنی تعهد سازمانی شامل تعهد مدیران همه سطوح و کارکنان در سراسر سازمان نسبت به مسائل ایمنی است.

– خط‌ مشی، انضباط و نگهداری سوابق مسائل ایمنی: طراحی استانداردها و سیاست‌های ایمنی همچنین اعمال انضباط در خصوص کسانی که مسائل ایمنی را رعایت نمی‌کنند، از اجزای بسیار مهم مدیریت ایمنی است. خط‌مشی‌ها و برنامه‌های ایمنی و سلامت در ارتباط با محافظت کارکنان از مخاطرات ناشی از محیط کار یا شرکت هستند. این برنامه نشان دهنده نگرانی مدیران عالی سازمان از مخاطراتی که کارکنان را تهدید می‌کند است و نحوه برخورد یا جلوگیری از این حوادث را نشان می‌دهد. این خط مشی باید از سه قسمت تشکیل شده باشد

خط‌مشی عمومی: در این قسمت قصد کارفرما از انجام برنامه‌های ایمنی و سلامت مشخص می‌گردد. این خط‌مشی باید بر ۴ نکته اساسی تاکید نماید: ۱٫ مسئله ایمنی کارکنان و عموم امری بسیار مهم است، ۲٫ امنیت محیط کار و سلامت کارکنان برای کارفرما جزء اولویت‌هاست، ۳٫ همه تلاش‌های مدیران عالی، مدیران واحدها و تیم‌ها در جهت پیاده‌سازی و اجرای روش‌های ایمن و سلامت است. ۴٫ قوانین ایمنی و سلامت سازمان منطبق با روحیه کارکنان و همچنین قانون کار است.

توصیف سازمان سالم و ایمن: در این قسمت علاوه بر تشریح محیط کاری ایمن؛ مسئولیت مدیر عالی، نقش کمیته محافظت و وظایف متخصصان در زمینه ایمنی و سلامت کارکنان بیان می‌گردد.

جزییات برنامه برای اجرای خط‌ مشی ایمنی و سلامت

– آموزش ایمنی: تحقیقات نشان داده است که کارکنان آموزش دیده در زمینه مسائل ایمنی کمتر دچار حادثه می‌شوند.

– کمیته‌های ایمنی: معمولا کارکنان از طریق کمیته‌های ایمنی در برنامه‌های ایمنی مشارکت می‌کنند که این کمیته از کارکنان سطوح مختلف سازمان و حداقل یک عضو از واحد منابع انسانی تشکیل می‌گردد. کمیته ایمنی در دوره‌های زمانی منظم بر مسائل ایمنی محیط کار نظارت می‌کند، مسائل ایمنی را مورد بازبینی قرار می‌دهد و توصیه‌هایی برای پیشگیری از وقوع حوادث ارائه می‌کند.

– بازرسی، تحقیق و ارزیابی: برای بازرسی نباید منتظر مسئولان وزارت بهداشت یا بازرسان فنی دولت بود. این بازرسی می‌تواند توسط کمیته فنی یا هماهنگ کننده امور ایمنی در سازمان صورت پذیرد. این افراد محیط کار را از لحاظ ایمنی مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در مورد حوادث ناشی از کار تحقیق می‌کنند. تحقیق در مورد مسائل ایمنی برای جلوگیری از وقوع حوادث صورت می‌پذیرد.

شما هم با رعایت نکات بالا می توانید محیطی ایمن برای محیط کار سازمان خود فراهم آوردید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43