از کارکنانی که شرکت را ترک می‌کنند، دست‌نامه انجام شغل بخواهید!

وقتی یکی از کارکنان ارزشمند شرکت شما، به شما می‌گوید که می‌خواهد شرکت را ترک کند، نگران شدن درباره از دست رفتن دانش و تجربه او، کاملاً طبیعی است. سؤال اینجاست که چگونه می‌توان از تغییری که ایجاد خواهد شد به طوری بهره گرفت که بتوان تجربه و دانش مورد نظر را در شرکت نگه داشت؟

برای دست‌یابی به این هدف، شرکت شما نیازمند برنامه گذار (Transition Plan) است. نخستین گام در این برنامه گذار، مشخص کردن آن است که چگونه این دانش انتقال پیدا خواهد کرد، چه کسی آن را انتقال خواهد داد و زمان مد نظر برای انتقال این دانش و تجربه، چقدر است. از فردی که قصد ترک شرکت را دارد، بخواهید تا دست‌نامه‌ای با عنوان دست‌نامه چگونگی انجام شغل (How-to-do-my-job Manual)، بنویسد و در آن توضیح دهد که شغل خود را چگونه انجام می‌داده و توضیح دهد که وظایف شغلی که او می‌خواهد ترکش کند، چگونه باید انجام شود. نوشتن این دست‌نامه را برای موافقت با خروج وی از شرکت، ضروری کنید. بسیار متداول است که فرد، تمایلی برای نوشتن چنین دست‌نامه‌ای ندارد. همچنین بسیار پیش می‌آید که کسی دست‌نامه‌های نوشته شده را نمی‌خواند. با این وجود در برنامه گذار این دست‌نامه‌ها باید به کار روند.

همچنین، پیش از ترک شرکت توسط فرد، کسی را در کنار او بگذارید تا نحوه انجام شغل مورد نظر را تا جایی که امکان دارد، از فردی که می‌خواهد شرکت را ترک کند، بیاموزد. اگر وقت تنگ است و شما فرد جایگزین مناسبی ندارید، جلسه‌ای را ترتیب دهید و از کسی که می‌خواهد شرکت را ترک کند بخواهید تا درباره چگونگی انجام کار و مقابله با بحران‌های احتمالی ناشی از بلاتصدی ماندن شغل مورد نظر، با همکارانش گفتگو کند و پیشنهادهایی برای مسئولان شرکت ارائه کند.

 

مأخذ: برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به؛  “The Right Way to Off-Board a Departing Employee,” by Rebecca Knight

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com