استخدام بر اساس شایستگی

یکی از بهترین روش‌های ارزیابی متقاضیان استخدامی و انتخاب بهترین فرد برای تصدی شغل مورد نظر در شرکت، استفاده از شیوه مصاحبه رفتاری (Behavioral Interviewing) است. این روزها، سازمان‌های زیادی از این روش برای ارزیابی متقاضیان خود استفاده می‌کنند. البته برخی از سازمان‌ها از شیوه مصاحبه عملکرد محور (Performance-based Interviewing) نیز بهره می‌جویند.

مصاحبه شغلی

مصاحبه رفتاری تمرکز خود را بر رفتارهای گذشته افراد قرار می‌دهد و از متقاضیان استخدامی درباره چگونگی و نحوه عملکرد و رفتارشان در آن موقعیت‌های خاص سؤال می‌کند. سنگِ بنا و پیش‌فرضِ شیوه مصاحبه رفتاری آن است که رفتارهای گذشته فرد در گذشته، پیش‌بینی‌کننده خوبی برای رفتار آینده آن‌ها است.

محور سؤال‌هایی که در مصاحبه رفتاری از افراد پرسیده می‌شود، شایستگی‌هایی است که از نظر مصاحبه‌کنندگان یا شرکتی که در حال استخدام این افراد است، برای موفقیت شرکت و تصدیِ موفقیت‌آمیز شغل مورد نظر، مهم و حیاتی تشخیص داده شده‌اند. یعنی، در این شیوه، سؤال‌ها از افراد به گونه‌ای پرسیده می‌شود که سطح و توانمندی فرد در شایستگی‌های مدنظر را به پاسخی که فرد درباره رفتار گذشته‌اش می‌دهد، مشخص شود.

داشتن فهمِ عمیق از شیوه مصاحبه رفتاری، کلید اجرای موفقیت‌آمیز آن است. فرآیند انتخاب کارکنان بر اساس شیوه مصاحبه رفتاری، نیازمند طی مراحل ذیل است:

  1. شناسایی شایستگی‌های حیاتی مرتبط با عملکرد اثربخش افراد در شغل و سازمان
  2. وزن‌دهی به هر یک از شایستگی‌های شناسایی شده و تعیین اهمیت هر یک از آن‌ها در شغل مورد نظر
  3. ارزیابی سطح توانمندی متقاضیان استخدامی در هر یک از شایستگی‌های شناسایی شده
  4. اتخاذ تصمیم نهایی در مورد انتخاب متقاضیِ درست با مقایسه نمره نهایی آن‌ها در شایستگی‌های مورد نظر

در سیستم‌های استخدامی سنتی، بر شایستگی‌های فنی کارکنان بیشتر تأکید می‌شد و سؤال‌های استخدامی بیشتر حول تجربیات کاریِ فرد می‌چرخید. با این وجود، همان‌طور که در نوشته «در استخدام طرز فکر مهمتر است یا مهارت + ۲۰ سؤال نگرش سنجی» ذکر کردیم، مهارت‌های نَرم کارکنان و شیوه رفتار آن‌ها در شرایط مختلف از مهارت‌های فنی آن‌ها برای انجام شغل، بسیار با اهمیت‌تر است.

در نوشته «در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم؟»، شما را با فرم‌های عمومی استخدام و نمونه سؤالات مصاحبه استخدامی آشنا کردیم. اما اگر می‌خواهید در شرکت خود از مصاحبه رفتاری استفاده کنید، علاوه بر کمک گرفتن از سؤال‌های فرم مذکور، از تمپلیت ثبت و مقایسه شایستگی های کارکنان که فرمتی برای ثبت و تحلیل اطلاعات ارزیابی است و به صورت فایل اکسل طراحی شده است، استفاده کنید.

   یک دیدگاه

  1. meysam_8gh می‌گه:

    عالی بود

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com