قدردانی، کم‌هزینه‌ترین روش برای موفقیت مدیر

یک اصل اساسی وجود دارد که به طرز قابل توجهی در دستیابی به موفقیت مدیریت و کسب و حفظ حمایت کارکنان اثرگذار است. این اصلِ اساسی چیزی نیست جز تشخیصِ و قدردانی از کارهای خوب.

قدردانی (2)

این اصل به این معناست که کارها و عملکرد عالی کارکنان را در زمان درستشان تشخیص دهید و آن را به به نحوی درست و مقتضی تشویق و از آن قدردانی کنید.

– در قدردانی‌ها باید به شکل درست عمل کنید. برای مثال به یاد داشته باشید که نوشتن یک یادداشت و تقدیر از فردی که عملکرد خوبی داشته است، در ایجاد احساس احترام و تشخص دادن به طرف مقابل بسیار اثرگذارتر و اثربخش‌تر از ارسال ایمیل به آن فرد است. یا برای مثال قدردانی از فرد در حضور دیگران و در میان اعضای تیم، بسیار اثر بیشتری نسبت به تشکر از فرد به صورت فردی خواهد داشت. این کار نه تنها در ایجاد حس خوب و تشخص در فردی که تشویق می‌شود، مؤثر است، بلکه حتی خاصیت انگیزشی هم برای افرادی که شاهد این قدردانی هستند، دارد.

– قدردانی از افراد باید در زمان درست انجام شود. برای مثال، نباید فاصله زمانی بین مشاهده رفتار یا عملکرد خوب از سوی طرف مقابل و ارائه بازخور مثبت و تقدیر از فرد توسط شما، بیش از حد طولانی باشد. چرا که هر چه این زمان طولانی‌تر شود، از شدت اثرگذاریِ آن کاسته خواهد شد.

– تقدیر و ارائه بازخور مثبت به افراد باید مربوط و به جا باشد. یعنی حتماً باید دلیل قدردانی شما از فرد کاملاً برای او و همچنین برای سایر کارکنان مشخص باشد. باید دقیقاً بگویید که از کدام عملکرد و یا کدام بخش کار فرد رضایت دارید. باید فرد بفهمد که کدام قسمت از عملکردش شایسته تقدیر بوده است.

نباید فراموش کنید که یکی از اساسی‌ترین و در عین حال کم‌هزینه‌ترین راه‌های کسب موفقیت در مدیریت کارکنان خود و دستیابی به اثرات و نتایج سازمانی مثبت، قدردانیِ درست، مرتبط و در زمان مناسب از عملکرد مثبت کارکنانتان است (آمارهایی از قدرت قدردانی را در این مطلب ببینید: راحت ترین کاری که می توانید انجام دهید تا یک مدیر عالی باشید). این روش به گونه‌ای است که علاوه بر ایجاد علاقه‌مندی و حمایت کارکنان از شما به عنوان مدیرشان اثرگذار است، بلکه در برقراری حس احترام در کارکنان و بر طرف شدن نیاز آن‌ها با شناسایی و نیز کسب و ادراک حمایت مدیریت، بسیار حائز اهمیت است.

مآخذ: اقتباسی از http://www.harvardbusiness.org/

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com