مایکروسافت چگونه استخدام می‌کند

مایکروسافت از نمونه‌های موفق استخدام در جهان است. این شرکت از فرایند استخدام خود برای حفظ مزیت رقابتی و ایجاد تمایز استفاده می‌کند. استخدام کنندگان این شرکت آموزش دیده و متبحر هستند و با برخوردهای شایسته خود با متقاضیان اعتبار و حسن شهرت بالایی برای مایکروسافت فراهم می‌کنند. برآوردها حاکی از آن است که این شرکت بین ۴۰ تا ۶۰ نفر کارشناس تمام وقت دارد که فقط استخدام شرکت را برعهده دارند. ساختمان بزرگ و مستقل این شرکت برای استخدام حدود ۱۰۰ دفتر کار دارد!

هر یک از کارشناسان متخصص استخدام به یکی از واحدها و بخش‌های تخصصی شرکت تخصیص یافته‌اند و فقط مدیران و کارشناسان مورد نیاز آن بخش را استخدام می‌کنند. همین ابتکار باعث شده است که هر کارشناس از وضعیت فنی و تخصصی واحد ذی‌ربط مطلع باشد و دقیقا بداند که با توجه به اهداف و استراتژی‌های هر واحد باید چه کسانی را با چه مهارت‌ها و قابلیت‌هایی استخدام کند. تبادل اطلاعات بین استخدام کنندگان یکی دیگر از نقاط قوت این شرکت در فرایند استخدام است. مهارت و کیفیت کار استخدام‌کنندگان این شرکت متقاضیان را مبهوت می‌کند. آن‌ها بسیار باهوش و مطلع هستند. خوب مذاکره می‌کنند و با انگیزه بالای در تمام فرایند استخدام عمل می‌کنند. فرایند استخدام شرکت در گام‌های کلی زیر صورت می پذیرد:

 

۱٫ بررسی رزومه‌ها توسط کارشناس زیربط و تعیین اینکه داوطلب به طور کلی و عمومی برای مایکروسافت مناسب هست یا خیر.

 

۲٫ انجام مصاحبه تلفنی: کارشناسان استخدام ایتدا از طریق مصاحبه تلفنی اطلاعات تکمیلی را در مورد کاندیدای استخدام جمع‌آوری می‌کنند. موضوعات مورد علاقه کارشناسان استخدام که در این مصاحبه تلفی در صدد کشف آن هستند شامل سوابق کاری و عملکرد گذشته آنها، خلاقیت و ابتکار و شخصیت و نگرش متقاضیان است. این مصاحبه تلفنی معمولا ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می‌انجامد.

 

۳٫ تلاش برای یافتن جای مناسب: بعد از این بررسی مقدماتی برای کاندیداهایی که مورد پذیرش اولیه قرار می‌گیرند سعی در یافتن جا یا پروژه  متناسب با وضعیت شاغل شروع می‌شود. استخدام کنندگان مایکروسافت بطور منظم همدیگر را ملاقات می‌کنند و اطلعاتشان را مبادله می‌کنند تا بهترین تناسب بین فرد و شغل تعیین شده برقرار شود. در این فرایند ممکان است متخصصان استخدام هر بخش بطور جداگانه با کاندیدا مصاحبه تلفنی یا حضوری کنند تا بهترین تناسب حاصل شود. البته نظر و علاقه کاندیدا نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. در طول این فرایند یک نفر از کارشناسان ارتباط خود را با کاندیدا حفظ می‌کند و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد، حتی اطمینان حاص می‌کند که فرایند زیاد طولانی و خسته‌کننده نشود و متقاضی روحیه و انگیزه خود را از دست ندهد.

 

۴٫  مصاحبه حضوری: در این مرحله افرادی که از مرحله مصاحبه تلفنی عبور کرده‌اند به شرکت دعوت می‌شوند. قبل از این مصاحبه یک بسته از اطلاعات و مستندات شامل همه اطلاعات لازم در اختیار کاندیدا قرار می‌گیرد. چنانچه کاندیدای استخدام از راه دور به محل شرکت دعوت شود، خودرو، هتل و امکانات لازم برای رفت و آمد و اقامت مناسب او از سوی شرکت فراهم می‌شود. مصاحبه‌ها به طور میانگین ۱ ساعت به طول می‌انجامد و گاهی فرد داوطلب با ۶ نفر از مدیران و کارشناسان مایکروسافت مصاحبه‌های پی در پی انجام می‌دهد. همه مصاحبه‌کنندگان آموزش‌های دقیق و مفصلی درباره مهارت‌های مصاحبه دیده‌اند و به همین دلیل است که همه فرایند مصاحبه و تک تک سوالاتی که در آن مطرح می‌وشد دقیق و منطقی است و هدف مشخصی را دنبال می‌کند. در این مصاحبه‌ها رو دو توانایی و مهارت تاکید می‌شود، یک عمق و وسعت دانش و مهارت تخصصی تکنیکی؛ دوم مهارت در شناسایی و حل مسئله با خلاقیت و ایتکار. مصاحبه‌های اولیه بیشتر بر جنبه‌های دانشی و تخصصی تاکید دارند و بتدریج به سمت مهارت‌های حل مسئله پیش می‌روند. وقتی اولین مسئله توسط داوطلب حل می‌شود مصاحبه کننده با اضافه کردن محدودیت جدید خواستار حل مجدد مسئله در شرایط جدید می‌شود. در این فرایند است که خلاقیت، انرژی، خوش‌بینی، جنگندگی فرد در برابر مسائل فکری و چالش‌های ذهنی محک می‌خورد. بدیهی است که تبحر و آمادگی قبلی مصاحبه کنندگان توانایی طرح چنین سناریوهایی را به آن‌ها می‌دهد. از تعدادی از همکاران هم رده فرد مصاحبه شونده هم دعوت می‌شود تا داوطلب را ارزیابی کنند. به مصاحبه کنندگان الزامات اخلاقی و قانونی مصاحبه هم آموزش داده می‌شود و آنها می‌دانند که مجاز نیستند هر سوالی را بپرسند.

 

۵٫ بلافاصله بعد از اتمام مصاحبه، مصاحبه کننده یک ایمیل حاوی ارزیابی تفصیلی خود از مهارت‌ها و قابلیت‌های مصاحبه شونده را برای مدیر استخدام شرکت ارسال و اطلاعات خود را با مصاحبه کننده بعدی مبادله می‌کند. به همین دلیل است که در پایان همین روز طولانی تکلیف استخدام متقاضی روشن می‌شود.

 

۶٫ در پایان این روز طولانی برای داوطلبانی که پذیرفته شده‌اند این امکان وجود دارد که همه هزینه‌هایی که برای این سفر و مصاحبه‌ها انجام داده‌اند را از مایکروسافت دریافت کنند و به یک مهمانی شام با حضور دوستی که در این شرکت دارند دعوت شوند.

 

فرایند استخدام و برخوردهای کارشناسان استخدام مایکروسافت نشان می‌دهد که این شرکت کاملا به تاثیر برخوردهای اول روی افراد اعتقاد دارد و تلاش می‌کند روز مصاحبه که گاهی اولین برخورد کارکنان جدید با این شرکت است روزی خاطره‌انگیز و به یاد ماندنی باشد.

 

* برگرفته از کتاب، شرکت‌های موفق جهان چگونه استخدام می‌کنند، بهزاد ابوالعلایی، سازمان مدیریت صنعتی 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

julietfairchildjulietfairchild
StabrovDaTStabrovDaT
alifazelialifazeli
a.saberia.saberi
ralphmccurdy898ralphmccurdy898
julieblanton006julieblanton006
Dr.esmaeiliDr.esmaeili
ThomasCapThomasCap
alisongilmeralisongilmer
Arash2236Arash2236