شش راه‌کار برای ایجاد و بهبود برندِ شخصی

برخی از افراد به طور طبیعی از این استعدا برخوردار هستند که توسط رئیس‌شان یا افراد دیگر در محیط کار، دیده شوند و به آن‌ها توجه شود و کاری که در حال انجام آن هستند، مهم قلمداد شود. اما برخی دیگر از کارکنان سازمان، از این توانایی برخوردار نسیتند. یعنی کارهایی که انجام می‌دهند در شرکت یا سازمان به چشم نمی‌آید!

بهترین روش برای دیده شدن در سازمان آن است که در حد وسط بایستید؛ یعنی نه خیلی متواضع باشید و نه خیلی مغرور. اینکه افراد سازمان شما را به چه اسمی می‌شناسند و چگونه تصویری از شما در ذهن خود دارند، به مفهومی اشاره دارد که به آن «برند شخصی» می‌گویند. برند شخصی به این مفهوم اشاره دارد که کارکنان سازمان، برای مثال وقتی شما در سازمان حضور ندارید، در مورد شما چه می‌گویند. برند شخصی همانند برند تجاری، آن چیزی است که شما در شرکت به آن شهره هستید و اگر افراد شرکت مجبور باشند شما را در یک یا دو کلمه خلاصه کنند، با آن نام شما را می‌خوانند.

Branding Anatomy, Olivia Omega (1)

برای آنکه در شرکت شناخته شوید و برند شخصی خود را بهبود دهید و با این روش در چشم کارکنان شرکت و رئیستان باشید، روش‌های مختلفی وجود دارد که در این نوشته به شش مورد آن اشاره می‌کنیم:

  1. چنین تصور نکنید که رئیستان می‌داند شما چه می‌کنید. چه به اندازه شش قدم و یا شش هزار کلیموتر از رئیستان فاصله داشته باشید، رئیس شما جز تصویری کلی و عمومی از کاری که انجام می‌دهید، تصویر دیگری از کار شما در ذهنش نیست. رئیس و مدیر شما احتمالاً چیزهای دیگری در ذهنش دارد تا آنکه دقیقاً بداند شما چه می‌کنید. بنابراین این وظیفه شماست که به رئیستان نشان دهید که چه کاری در شرکت می‌کنید و به او بفهمانید که کار مد نظر را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهید.
  1. تفاوت بین ارائه خود و لاف‌زدن مانند بچه را بدانید. شاید به شما اینطور آموزش داده شده است که تواضع و فروتنی بهترین سیاسیت است. اما باید به شما بگوییم که در مورد برند شخصی، این سیاستی غلط محسوب می‌شود. یعنی اینطور فکر نکنید که افراد و سایر کارکنان خوبی شما را تشخیص دهند. بدانید که افراد معمولاً چنین نمی‌کنند! ارائه و نشان دادن ارزش و اهمیتی که برای سازمان دارید، یکی از مهارت‌های مهمی هستند که نیاز است آن را یاد بگیرید. بهبود این مهارت، نیازمند تمرین است. باید یاد بگیرید که بتوانید خود را به شکل درست، به کارکنان شرکت ارائه کنید.
  1. فراموش نکنید که چه بخواهید چه نخواهید نگاه دیگران در شرکت به شما، نوعی نگاه کالامحور است. یعنی افراد در درجه نخست به شما به چشم نوعی کالا می‌نگرند که برای کسب و کار دارای ارزش است. بنابراین باید با زبان و رفتار خود بتوانید ارزش‌مندی خود برای شرکت را نشان دهید.
  1. ارزش خود را به صورت کمّی درآورید. کسی که شما را استخدام کرده است، بر این باور بوده است که ارزشی که برای شرکت تولید می‌کنید، بیشتر از هزینه‌ای است که برای آن دارید. بنابراین همواره با در نظر گرفتن این نکته، سعی کنید ارزش کارهایی که انجام می‌دهید را به صورت کمّی حساب کنید و آن را با جبران خدماتی که از شما می‌شود مقایسه کنید. سعی کنید در نگاه دیگران فردی با ارزش برای شرکت قلمداد شوید.
  1. داستان‌های موفقیت خود را شکل داده و ارائه کنید. برای آنکه بتوانید برندی برای خود در شرکت دست و پا کنید، به رزومه خود رجوع کنید و تجارب و موفقیت‌هایتان را به شکل داستان موفقیت در آورید و آن را به شکل درست، به اعضای شرکت روایت کنید. داستان‌های خود را به دوستان، همکاران، مدیر، مشتریان و اعضای خانواده خود روایت کنید و سعی کنید نظر آن‌ها را نسبت به خودتان در جهتی که می‌پسندید، مساعد کنید.
  1. هر کاری که در شرکت انجام می‌دهید را در سه بخشِ آغاز، میانه و پایان، خلاصه و ارائه کنید. در یک جمله و در سه بخش، کاری که در شرکت با موفقیت انجام می‌دهید را خلاصه کنید. در بخش نخست، به طور خلاصه بگویید چه کاری را با موفقیت انجام دادید. در بخش میانی، به نتیجه‌ای که حاصل شد اشاره کنید و در بخش پایانی، ارزشی که از نتایج انجام آن کار به دست آمد را بیان کنید. برای مثال، «ایجاد نوعی سیستم دیجیتالی فایل‌بندی که به ذخیره ۳۰ نفرساعت کار در هفته منجر شد که ارزشی برابرِ شصت ملیون تومان برای شرکت به طور سالانه همراه خواهد داشت».

 بنابراین، با روش‌های فوق، سعی کنید برند شخصی مناسبی برای خود در شرکت ایجاد کنید و با ایجاد فرصت دیده شدن در خود، این برند را ارتقا و بهبود دهید.

مأخذ: http://www.inc.com/

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163