شناخت مخاطب = ارتباط موثر

یکی از اساسی‌ترین کارویژه‌ها و نقش‌های مدیران به طور عام و متخصصان حرفه‌ای منابع انسانی در هر شرکتی به طور خاص، برقراری ارتباطات اثربخش با دیگران است و به خصوص با کارکنان خود است.

مدیران منابع انسانی برای ایفای نقش «حامی کارکنان»، به شدت نیازمند توانایی و مهارت بالا در برقراری ارتباطات اثربخش با کارکنان شرکت هستند. این در حالی است که همه مدیران منابع انسانی به یک اندازه از توانایی برقراری ارتباطات اثربخش برخوردار نیستند و سطح شایستگی آن‌ها در این مهارت با یکدیگر متفاوت است.

ارتباط اثربخش

برای بهبود توانایی و شایستگی برقراری ارتباطات اثربخش، روش‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال، ارتقای مهارت شنود مؤثر، انعطاف‌پذيري در سبك‌هاي رهبري، ارائه و دریافت بازخور، فهم زبانِ بدن و ارتقای توانایی ادراک و استفاده از ارتباطات غیر کلامی و مواردی از این قبیل. یکی از روش‌های بسیار مفید و در عین حال کمتر مورد توجه، بازشناسی سیستم‌های مرجح یا سیتم‌های جلوه افراد است.

افراد و یا کارکنان، دنیای بیرونی را به اشکال مختلفی در ذهن خود تحلیل و ادراک می‌کنند و بر اساس ادراک خود و تفسیری که از واقعیت‌های سازمانی ارائه می‌کنند، رفتار و عمل می‌کنند. «سیستم‌های جلوه»، به نحوه ادراک و تفسیر واقعیت‌ها و دنیای بیرونیِ هر فرد در ذهن خود اشاره دارد. به‌طور کلی کارکنان را بر اساس سیستم‌های جلوه یا سیستم‌های مرجح به چهار گروه می‌توان تقسیم کرد. همه انسان‌ها از چهار سیستم مرجح برخوردار هستند، اما به هر حال یکی از آن‌ها در هر فردی، نسبت به سه نوع دیگر، غالب تر است. این سیستم‌های مرجح عبارت‌اند از:

  1. تصويري يا بصري يا پديداري: این سیستم مرجح، به برقراري ارتباط از طريق ديدن طرف اشاره دارد. افرادی که دارای این سیتم جلوه هستند، دنیای بیرونی را با تصاویر در ذهن خود تداعی می‌کنند. بنابراین، آن‌ها وقتي خوب ارتباط برقرار مي‌كنند كه طرف مقابل در ديد آن‌ها باشد.
  2. شنيداري: افرادای که دارای این سیستم مرجح هستند، به برقراري ارتباط از طريق شنيدن علاقهمند هستند. بنابراین اگر فردی که با آن ارتباط برقرار می‌کنید در این گروه قرار دارد، باید در بیان و آهنگ کلام خود در برقراری ارتباطات بسیار دقت کنید.
  3. احساسی یا همجواری: افراد در این سیتم مرجح، به تماس از نزديك و كم كردن فاصله در برقراري ارتباط علاقه‌مند هستند. این افراد فاصله را دوست ندارند و در برقراریِ ارتباطات، علاقه‌مند به فاصله نزدیک و داشتن تماس چشمی هستند.
  4. ارقامي يا عددي: افرادی که دارای این سیتم مرجح هستند، به برقراري ارتباط از طريق جدول، نمودار و اعداد و ارقام علاقه مند هستند. بنابراین اگر برای مثال مدیرتان دارای چنین سیتم مرجحی است، باید گزارشی که برای او آماده می‌کنید، خالی از اشکالات ویرایشی باشد و همچنین در آن از جداول و تصاویر استفاده کرده باشید.

بازشناسی سیستم‌های مرجح کارکنان، یکی از بهترین روش‌های بهبود توانایی برقراری ارتباطات اثربخش است. بنابراین به عنوان مدیران منابع انسانی، سعی کنید سیتم مرجح غالب هر یک از کارکنان خود را بشناسید و با شناخت از نوع سیستم مرجح کارکنان، پیام‌های درستی را با شیوه درست به آن‌ها انتقال دهید. برای مثال اگر می‌خواهید به یکی از کارکنان خود بازخور عملکردش را ارائه کنید، برای آنکه این پیام را به شکل اثربخش به او انتقال دهید، دقت کنید که آن فرد از کدام سیستم مرجح برخوردار است. اگر فرد مورد نظر دارای سیستم مرجح همجواری است، به هیچ وجه این بازخور عملکرد را به صورت ایمیل به او ارسال نکنید. او به برقراری تماس و ارتباط شفاهی و از نزدیک بسیار علاقه‌مندتر است و تنها در این صورت پیام انتقالی را کاملاً ادراک می‌کند.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43