شش پیش‌فرض مهم درباره استراتژی منابع انسانی

امروزه استراتژی منابع انسانی به طور گسترده ای به مثابه امری مهم و یا شاید امری اساسی در توسعه سازمان ها و شرکت‌ها در برآورده کردن چالش های رقابتی فزاینده محیطی شناخته می‌شود. با این حال بسیاری از مدیران، از جمله مدیران و متخصصان منابع انسانی، فهمی بسیار کلی و در برخی مواقع نگاهی مبهم از آنچه که این مفهوم به طور دقیق و واقعی معنا می دهد، دارند.

 تعداد بسیار اندکی از مدیران از چگونگی تدوین استراتژی منابع انسانی، کاربرد آن در عمل، چگونگی کمک این استراتژی ها به ارزش افزایی در سازمان، و نیز تعیین اثرات اقتصادی آن، آگاهی دارند و اغلب آنها دارای درک ناقصی از این مفهوم هستند. در اینجا به شش پیش‌فرض مهم و اساسی در مورد استراتژی منابع انسانی اشاره می‌کنیم:

– استراتژی منابع انسانی صرفاً تحت تملک واحد منابع انسانی سازمان قرار ندارد، بلکه این استراتژی به کلیه مدیران صفی در سازمان نیز مربوط می شود. نقش واحد منابع انسانی در این مورد آن است که شرایط توسعه و تدوین این استراتژی ها را در سازمان فراهم و تسهیل کند و سپس آن‌ها را به تمام مدیران ابلاغ کند و از اجرا و پیاده سازی آن حمایت های لازم را به عمل آورد.

– استراتژی منابع انسانی باید نقش کلیدی را در توسعه و ایجاد مزیت رقابتی سازمان ایفا کند و به جای آنکه صرفاً پشتیبان استراتژی کسب و کار باشد، باید به توسعه و تدوین آن هم به صورت فعال کمک کند.

– استراتژی منابع انسانی باید سهم عمده ای را در ایجاد و به‌دست آوردن ارزش های اقتصادی و یا ارزش های مطلوب سهامداران داشته باشد. بنابراین باید ارتباطات روشنی میان این استراتژی ها و تولید نقدینگی در کوتاه‌مدت، میان مدت، و بلندمدت در سازمان، چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم وجود داشته باشد.

– استراتژی منابع انسانی به عنوان تابع اولیه ای از استراتژی کسب و کار باید به بهترین وجه ممکن توسعه و تدوین شود، نه آنکه به عنوان جزئی منفک از استراتژی کسب و کار و یا عضوی که بعداً به آن اضافه می شود، در نظر گرفته شود.

– فرد شماره یک و مالک استراتژی منابع انسانی، باید مدیرعامل سازمان باشد.

– تسهیل توسعه، ابلاغ، و پشتیبانی از اجرای استراتژی منابع انسانی به منظور ارزش‌افزایی در سازمان به فرآیندها، اولویت ها، و مهارت های بیشتری از آنچه صرفاً در واحد منابع انسانی وجود دارد، نیازمند است.

 

** این نوشتار برگرفته از کتاب ذیل است:

Grundy, T. & Brown, L. (2003). Value-based Human Resource Strategy: Developing your consultancy role.  London: Elsevier Butterworth-Heinemann.

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

marlachaneymarlachaney
saharkhansaharkhan
tootoo
AfsanehAfsaneh
mehranfarangimehranfarangi
isabellsizer6isabellsizer6
madandarmadandar
ShawndbgShawndbg
martibuzzard7martibuzzard7
skyreveryNutskyreveryNut