سه نکته مهم در بازخور نتایج ارزیابی عملکرد

در یک نظام مدیریت عملکرد خوب، معمولاً ارزیابی عملکرد به «گفت و گو درباره بازخور نتایج ارزیابی» منجر می‌شود. در جریان انجام این گفت و گو همواره باید سه نکته مهم را در نظر گرفت. 

 

نخست، توجه به هدف اصلی این گفت و گو است. باید در نظر داشت که تقویت عملکرد رضایت‌بخش و شناسایی و اصلاح نقاط ضعف یا مسائل مربوط به عملکرد ضعیف هدف اصلی این گفت و گو باشد. راه انجام این کار آن است که به طور مستقیم و دقیق با موضوع برخورد کرد. بحث را با داده های عینی (بدون اعمال نظر شخصی) آغاز کرد و مثال‌هایی چون میزان غیبت فرد، کیفیت محصول، گزارش مسئولان کنترل نهایی و تأخیرهای فرد را ارائه کرد. 

دوم، پیش از پایان نشست و بحث، باید درباره بهبود کارها و زمان انجام اصلاحات، با زیر دست به توافق رسید. هر نوع برنامه عملی حاصل از این مراحل و نتیجه‌های مورد انتظار مفید خواهد بود. زمان‌هایی وجود دارد که عملکرد فرد به اندازه‌ای ضعیف است که باید کتبی به او اخطار داد. در این اخطار باید از معیارهایی نام برد که فرد مزبور بر اساس آن ارزیابی شده است. این نکته روشن می کند که فرد از وجود چنین معیارهایی آگاه بوده و به هر نوع معیاری توجه نکرده و فرصت لازم برای اصلاح رفتار خود داشته است. 

سومین مطلبی که باید در نظر داشت آن است که کارگر یا کارمند حالت دفاعی به خود خواهد گرفت. مثلا، هنگامی که شخص به داشتن عملکرد ضعیف متهم می شود، معمولا نخستین واکنش وی این است که آن را نمی پذیرد. با نپذیرفتن عملکرد ضعیف، کارگر یا کارمند می‌کوشد موضوع عدم صلاحیت خود را منتفی کند. داشتن چنین حالت دفاعی، امری طبیعی و عادی است. شرط احتیاط آن است که به حالت دفاعی فرد حمله نشود ( مثلا، نباید او را سرزنش کرد و چنین جملاتی بیان کرد: «شما خوب می‌دانید، چرا بهانه می‌آورید». راه معقول آن است که نوع اقدام به تأخیر افتد. مثلا، پس از آگاهی فرد از عملکرد ضعیف خود، به او پنج دقیقه فرصت داد تا میزان تنش یا فشار روانیش کاسته شود.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com