راحت ترین کاری که می توانید انجام دهید تا یک مدیر عالی باشید

بیشتر مدیران و رهبران به طرز شگفت آوری آموزش و توسعه کمی را قبل از اولین تجربه سرپرستی خود دریافت می کنند. در حقیقت تعداد زیادی از آنها هیچ آموزش رهبری را در یک دهه مسئولیت های اجرایی خود،(تا زمانی که به طور متوسط ۴۲ سال سن دارند) نمی بینند.

download (2)
اما چه شما تحت آموزش رسمی قرار گرفته باشید، چه قرار نگرفته باشید، یک اقدام ساده وجود دارد که تا حد بسیار زیادی باعث موفقیت هر مدیری در کسب حمایت و تعلق خاطر کارکنان می شود:

“تشخیص کار عالی”. دستاوردهای عالی کارکنان را در همان لحظه ای که آشکار می شوند مورد توجه قرار دهید و این کار را به طور منظم و مستمر ادامه دهید.

ما از نتایج تحقیقاتمان می دانیم که

  • یک دست نوشته ی مدیر اثر بیشتری نسبت به ایمیل دارد.
  • تقدیر در حضور سایر افراد در یک جلسه یا در گروه همکاران، باعث می شود افراد بیشتر احساس ارزشمند بودن بکنند.
  • و پاداش دادن در یک جلسه ای که عموم افراد حضور دارند، موثرترین شیوه در انتقال احساس دیده شدن کار خوب در کارکنان است.

اخیرا در دو مطالعه مجزا که شامل ۳۵۰۰ نفر از کارکنان شرکت های استارت آپ و ۱۰۰ شرکت فورچون می شود، به این نتیجه رسیدیم که “قدردانی”  به طور مستقیم روی تعلق و روحیه کارکنان تاثیر می گذارد.
مطالعه ای در سال ۲۰۱۴، ۲۴۱۵ کارمند در ۱۰ کشور و با ۷ زبان مختلف را بررسی کرده است. داده های این پیمایش همبستگی قوی ای بین وفاداری و سپاسگزاری نشان می دهد. در بین ۵۱۲ نفر از کارکنان آمریکایی که شرکت آن ها اقدامات قوی در حوزه قدردانی دارد، ۸۷ درصد آن ها احساس می کردند ارتباط مستحکمی با مدیر مستقیم خود دارند. این آمار در بین کارکنانی که چنین اقداماتی را در شرکت خود گزارش نکرده بودند، تا ۵۱ درصد کاهش پیدا می کند.

قدردانی

فراوانی و تکرار قدردانی هم نقش مهمی ایفا می کند. در بین کسانی که عنوان کرده بودند، بیش از یک بار در ماه یکی از اشکال قدردانی را دریافت می کنند، ۸۲ درصد رابطه قوی ای را با مدیر خود گزارش کرده بودند. وقتی تعداد دفعات بروز این رفتار به کمتر از یک بار در ماه می رسد، فقط ۶۳ درصد از کارکنان چنین رابطه مستحکمی را گزارش می کنند.

تحسین و قدردانی رابطه مدیر-کارمند را بهبود می بخشد
مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ که شامل ۹۸۰ مشارکت کننده از شرکت هایی با بیش از ۱۰۰۰ کارمند است، رابطه قوی بین قدردانی و رضایت شغلی را نشان می دهد. ۷ نفر از ۱۰ کارمندی که شکلی از قدردانی را از سرپرستان خود دریافت کرده اند، از شغلی که دارند رضایت دارند. اما بدون این قدردانی، فقط ۳۹ درصد رضایت داشته اند. این جا هم، فراوانی و تکرار، نقش مهمی ایفا می کند. در بین کارکنانی که در ماه گذشته به خاطر کار عالی مورد قدردانی قرار گرفته بودند، ۸۰ درصد احساس رضایت از کار داشتند. این عدد به طور معناداری با گذشت زمان کاهش پیدا می کند: ۷۵ % راضی(طی ۱ الی ۲ ماه گذشته مورد قدردانی قرار گرفته بودند)، ۷۱% (۳ الی ۵ ماه گذشته)، ۶۹% (۶ الی ۱۲ ماه گذشته)، ۵۱ %(۱ الی ۲ سال گذشته)، ۴۲ % (بیش از ۲ سال گذشته).

تحسین و قدردانی روحیه کارکنان را بهبود می بخشد
مطالعه مشابه نشان می دهد که یک رهبر جدید می تواند یک افزایش فوری در رضایت شغلی کارکنان-تا ۳۱ درصد –ایجاد کند، فقط از طریق قدردانی از کارکنانی که تا به حال توسط سرپرستان خود مورد قدردانی قرار نگرفته اند.
قدردانی نه تنها اثر قدرتمندی روی افرادی که مورد قدردانی قرار گرفته اند دارد، بلکه اثر معناداری روی همکارانی دارد که می بینند کار عالی مورد تقدیر و پاداش قرار گرفته است. در یک مطالعه دریافتیم که فقط با اعطای “پاداش سالها خدمت”  که در جمع کارکنان صورت گرفت، مدیران توانستند درک کنند که کارکنان احساس می کنند که سازمان برای آن ها اهمیت قایل است.
بهترین ترکیب برای قدردانی از دستاوردها به این بستگی دارد که اهل کجای دنیا هستید، همان طور که ما از پژوهشی که چند سال قبل در مورد ۳۰۰ کارمند از ۹ کشور مختلف انجام دادیم، این گونه فهمیدیم:

  • در استرالیا و بریتانیا افراد “قدردانی عمومی” را ترجیح می دهند
  • اما در مقایسه با آمریکایی ها دوست دارند مراسم مذکور سر و صدای کمتری داشته باشد.
  • اگر شما ژاپنی، فرانسوی یا آلمانی باشید، وقتی خوشحال تر خواهید بود که در یک گروه کوچک تر یا به طور یک به یک از طرف رییستان مورد قدردانی قرار بگیرید.
  • و در هند یا مکزیک هیچ کس شرمنده نخواهد شد اگر شما کار عالی را با آهنگ و رقص جشن بگیرید.

انگیزه دادن به کارکنان بحث مهمی است. هر چقدر با فراوانی بیشتری از کارکنان قدردانی کنید-به طور معمول ماهیانه- کارکنان شادتر و با تعلق بالاتری خواهید داشت. اگر می خواهید سطح تعلق کارکنان خود را بسنجید و تغییرات آن را بعد از قدردانی منظم بررسی کنید، پرسشنامه عجین شدن کارکنان با شغل/سازمان به همراه تفسیر آن به شما کمک می کند.

 

نوشته شده توسط:

مجتبی جشنیمجتبی جشنی

متخصص جذب و مدیریت عملکرد-شرکت نصب نیرو
مشاهده پروفایل لینکدین مجتبی جشنی

 

اقتباس از: https://hbr.org/2015/11/the-easiest-thing-you-can-do-to-be-a-great-boss

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo