راه کارهای بهبود هوش هیجانی

این‌روزها تقریباً هر کسی در سازمان‌ها و شرکت‌ها درباره هوش عاطفی یا هوش هیجانی (Emotional Intelligence)، صحبت می‌کنند. در بسیاری از شرکت‌ها، مدیران و متخصصان منابع انسانی، برای استخدام کارکنان جدید در سازمانشان، از آزمون‌هایی برای سنجش سطح هوش عاطفی متقاضیان استخدام استفاده می‌کنند. دلیل این کار هم، رابطه مثبت و معناداری است که میان هوش عاطفی و عملکرد افراد وجود دارد. اما سؤال اینجاست که منظور از هوش عاطفی چیست؟ و آیا روشی برای ارتقای آن وجود دارد؟

هوش هیجانی

هوش عاطفی، توانایی ادراک، ارزیابی و کنترل هیجان‌ها یا احساسات خود و دیگران، و استفاده از آن‌ها به شیوه‌ای درست است. تشخیص هوش عاطفی می‌تواند به فرد در تنظیم و مدیریت هیجان‌ها و احساساتش کمک کند. همچنین به‌کمک هوش عاطفی می‌توان با دیگران همدلی کرد و ارتباطات موفق و اثربخش شخصی و حرفه‌ای با آن‌ها برقرار کرد.

به اعتقاد برخی پژوهشگران، هوش عاطفی و سطح آن در افراد وابسته به ژنتیک فرد است، با این وجود بسیاری دیگر از پژوهشگران و روان‌شناسان بر این باور هستند که هوش عاطفی را می‌توان با شیوه‌هایی، بهبود بخشید. برای مثال، نورمن روزنتال (Norman Rosenthal)، به‌عنوان یکی از روان‌شناسان و پژوهشگران حوزه هوش عاطفی، در کتاب خود با عنوان «انقلاب عاطفی» (The Emotional Revolution)، از ده شیوه برای ارتقا و بهبود سطح هوش عاطفی در افراد سخن می‌گوید.

تمام شیوه‌هایی که برای بهبود هوش عاطفی ارائه می‌شود، به این امر بر می‌گردد که شما باید یاد بگیرید که «چگونه به احساسات خود گوش دهید».

بنابراین، توانایی درک احساسات خود، نخستین و شاید اساسی‌ترین گام در بهبود هوش عاطفی است. در اینجا می‌خواهیم به‌طور خلاصه به بحث درباره این ده شیوه بپردازیم.

  1. از احساسات خود فرار نکنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد، وقتی که احساسات شما درست نیست یا احساس خوبی درباره پدیده مشخصی ندارید، تمایل دارید، با مداخله کردن و یا منحرف کردن ذهنتان از این احساساتِ بد، از آن‌ها به‌گونه‌ای فرار کنید. باید بدانید که این روش مناسبی برای مواجه با احساسات نامناسب نیست. به جای این رویکرد انفعالی در برابر احساسات منفیِ خود، سعی کنید، حداقل هفته‌ای دو مرتبه، این سؤال را از خودتان بپرسید که «چه احساسی دارم؟». برای این کار در جایی خلوت بنشینید و به خودتان اجازه دهید تا احساسات فعلی‌تان را درک کنید. شاید زمانی طول بکشد تا بفهمید که چه احساسی دارید، اما آگاهی از احساساتان، نخستین گام در بهبود هوش عاطفی است.
  1. سعی نکنید به‌سرعت به قضاوت و تصحیح احساساتتان بپردازید. تا زمانی که فرصت و شانسِ تفکر و تأمل درباره احساسات و هیجانات خود دارید، سعی نکنید آن‌ها را نادیده بگیرید. احساسات سالم، ممکن است در چرخه نوسانات ظهور و بروز پیدا کنند. ممکن است به صورت طبیعی، برای ایجاد احساسی سالم و مناسب، چندین بار احساسات شما ظهور، سقوط و افول کنند. بنابراین، احساسات حالت موجی و نوسانی دارند و این کاملاً طبیعی است.
  1. سعی کنید بین احساسات خود و زمان‌هایی که دچار آن احساسات مشخص می‌شوید، پیوند برقرار کنید. وقتی دچار احساس بد یا منفی می‌شوید، از خود این سؤال را بپرسید که «چه زمانی در گذشته همین احساس را داشتم؟». این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید در چه موقعیت‌ها و یا شرایط خاص، چه احساساتی دارید.
  1. سعی کنید بین احساسات و تفکرات خود پیوند برقرار کنید. وقتی احساس یا هیجان خاصی در شما ایجاد شد و برای مدت زمان مشخصی در هماه احساس یا هیجان باقی مانید، از خودتان بپرسید که «چه فکری درباره این موضوع دارم؟». برخی مواقع، ممکن است احساس‌ها با هم در تناقض باشند. بدانید که این امر طبیعی است. گوش دادن به احساسات، همانند گوش دادن به همه شاهدانِ دادگاه است. بنابراین، فقط به شرط شنیدن همه شواهد، شما می‌توانید بهترین حکم را صادر کنید.
  1. فیزیولوژی (بدن) خود را در نظر بگیرید! برای مثال، حس ناراحتی در معده خود، ممکن است به دلیل آن باشد که شغل شما پر از استرس است. بنابراین، توجه وضعیت فیزیکیِ بدن و در نظر گرفتن حس‌های مختلف، می‌تواند، احساس‌ها یا هیجانات موجد این حس‌ها و ناراحتی‌های بدنی را مشخص کنید.
  1. اگر نمی‌توانید بفهمید چه احساسی دارید، از دیگران سؤال کنید. شاید افراد کمتر به این مورد اعتقاد داشته باشند که دیگران می‌توانند بفهمند شما چه احساسی دارید. اما، گاهی دیگران در تشخیص نوع احساسات و هیجانات شما، کمک‌کننده هستند. از کسی که شما را می‌شناسد و شما به او اعتماد دارید، بخواهید درباره هیجانات فعلیِ شما نظر دهند. ممکن است پاسخ آن‌ها هم باعث شگفتی و هم آگاهی و روشن شدن شما شود.
  1. به احساسات ناخودآگاه خود دقت کنید. چطور می‌توانید از احساسات ناخودآگاهتان، آگاه شوید؟ می‌توانید از تداعی آزاد (Free Association) برای این منظور استفاده کنید. برای مثال، به احساسات خود اجازه دهید آزادانه ظهور و بروز کنند. یا رؤیاهای خود را تحلیل کنید. دفترچه یادداشتی داشته باشید و به محضی که از خواب بیدار شدید، خواب‌هایی که دید را بنویسید. به خواب‌هایی که به‌طور متعدد تکرار می‌شوند و برآمده از هیجانات و احساسات قوی هستند، توجه کنید.
  1. از خودتان بپرسید، امروز چه احساسی دارم؟ ابتدا لیستی از احساسات مثبت و احساساتی که دوست دارید داشته باشید تهیه کنید. روزی که اغلب این احساسات مثبت را داشته‌اید، به تفکر و تأمل بپردازید. نیاز به زمان زیادی ندارید، می‌توانید در حد ده دقیقه به دلایلی که این احساسات مثبت را در شما برانگیخته‌اند، فکر کنید و بین پدیده‌ها و احساسات خود پیوند برقرار کنید.
  1. احساسات و تفکرات خود را بنویسید. پژوهش ها حاکی از آن هستند که نوشتن تفکرات و احساسات، عمیقاً برای شناخت و دستیابی به درک درستی از آن‌ها مفید است. این تمرین ساده، بیش از چند ساعت در هفته از شما زمان نمی‌گیرد.
  1. زمان درست دست کشیدن از تأمل درونی را پیدا کنید. زمان‌هایی وجود دارد که نیاز است از درون‌نگری و تأمل درونی دست بکشید و به بیرون نگاه کنید. مطالعات نشان می‌دهند که توقف روی احساسات منفی، می‌تواند آن‌ها را تقویت کند. بنابراین گاهی نیاز است که از تفکر و تأمل درونی دست بکشید و تمرکز خود را بر محیط بیرونی قرار دهید. هوش عاطفی نه تنها در برگیرنده تأمل، بازاندیشی و نگاه درونی است، بلکه به حضور و توجه به محیط بیرونی را نیز شامل می‌شود. خود را در معرض احساسات مثبت قرار دهید.

این ده مورد شما را در راه شناخت احساسات خود یاری می کنند. این گامها مقدمه ای برای مدیریت آنها هستند. نکته مثبت آن است که با بهبود هوش هیجانی خود می توانید قابلیت استخدامی خود را افزایش دهید، پس خوب است که برای توسعه و بهبود هوش عاطفی خود برنامه‌ریزی داشته باشید. شیوه‌های ده‌گانه‌ای که اینجا مطرح کردیم، نقطه شروع خوبی برای دستیابی به این هدف به شمار می‌آید. اگر هم بخواهید هوش هیجانی را با آزمون خود اظهاری بسنجید می توانید اینجا(سایت تلنت یاب) این کار را انجام دهید.

اقتباس از: www.psychologytoday.com

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43