علایق خود را دور بریزید!

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای انتخاب مسیرپیشرفت شغلی خود در آینده به سراغ مشاوران شغلی و یا مربیان سازمانی  حوزه توسعه فردی رفته باشید و وقتی از این مشاوران خودتوسعه‌ای و آن‌هایی که به اصطلاح ما را در انتخاب مسیر حرفه‌ای آینده کمک می‌کنند خواسته باشید به شما مشورت دهند، با این پند مشهور مواجه شده باشید که: «به دنبال شور و شوق خود باش»!

اما باید به شما بگوییم که بر اساس پژوهش‌ها و یافته‌های دن کِیبل (Dan Cable) که یکی از استادان مشهور حوزه رفتار سازمانی در بیزینس اِسکول لندن است، این پند مشهور که توسط مربیان خودتوسعه‌ای و در بازارِ «خودت باش» به شما می‌گویند، می‌تواند شما را به گمراهی بکشاند!

دن کِیبل  بر این باور است که وقتی سخن از مشاوره شغلی درباره انتخاب مسیرپیسرفت شغلی و یا کارراهه به میان می‌آید، پند «علاقه خود را دنبال کن» چندان مفید نیست و می‌تواند گمراه‌کننده باشد. او می‌گوید اگر به دنبال یافتن شغلی هستید که برایتان مهم باشد، فقط به چیزهایی که به طور طبیعی برایتان پیش می‌آیند، کارهایی که دوست دارید انجام دهید یا چیزهایی که همیشه در آن‌ها عالی بوده‌اید، فکر نکنید.

در عوض، فعالیت‌هایی را که بارها و بارها به آن‌ها بازمی‌گردید را مدنظر قرار دهید؛ حتی اگر این کار برای شما سخت و یا دردناک باشند. دن کِیبل به جای پند «به دنبال شور و شوق خود باش»، رویکردی را تحت عنوان «تاول‌های خودت را دنبال کن» پیشنهاد می‌کند. فعالیت‌های تاول‌زا احتمالاً آن دسته فعالیت‌هایی نباشند که شما در آن بهترین هستید (یا حداقل هنوز در آن‌ها بهترین نیستید). آن‌ها فعالیت‌هایی هستند که شما را به چالش می‌کشند، ناامیدتان می‌کنند و به یک‌باره جذب‌تان می‌کنند. برای مثال شاید این کار برای شما نوشتن باشد یا تجزیه و تحلیل داده‌ها و یا مدیریت افراد. هر چه هست، اگر تاول‌های خود را دنبال کنید، هرگز خسته نخواهید شد و همیشه در حال یادگیری خواهید بود و در نهایت، پینه‌های یک متخصص را به دست خواهید آورد.

مأخذ: این نوشتار از یکی از مقاله‌های هاروارد بیزینس ریویو با عنوان «آنچه باید به جای شور و شوق خود دنبال کنید» نوشته دن کیبل اقتباس شده است. برای دسترسی به این مقاله روی لینک ذیل کلیک کنید:

!What You Should Follow Instead of Your Passion

با «اچ آر یار» همراه باشید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

matildaruby061matildaruby061
sepideh.sobhanisepideh.sobhani
tamikanuttertamikanutter
camillaschulzecamillaschulze
ZALuhZALuh
mehrdadmalijimehrdadmaliji
Azadi.mmAzadi.mm
ajdari54@gmail.comajdari54@gmail.com
rezasarafrazirezasarafrazi
bryantbramlettbryantbramlett