آموزش درون سازمانی یا برون سازمانی؟

برای اجرای آموزش در سازمان یا شرکت روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از برنامه‌های آموزشی منابع انسانی در خارج از شرکت انجام می‌شوند. اما برخی دیگر از آموزش‌ها در داخل شرکت قابل اجرا و پیاده‌سازی هستند. برخی از اندیشمندان و دست‌اندرکارن منابع انسانی بر این باور هستند که گاهی آموزش‌های درون‌سازمانی (یعنی آموزش‌هایی که داخل سازمان یا شرکت و با مدرسان داخلی اجرا می‌شوند) نسبت به آموزش‌هایی که در مؤسسه‌ها و شرکت‌هایِ آموزشی خارج از شرکت انجام می‌گیرند، اثربخش‌تر هستند!

 

اما چرا برنامه‌های آموزشی درون‌سازمانی اثربخش‌تر هستند؟

برگزاری دوره‌های آموزشی درون شرکت، گاهی با دشواری‌هایی روبرو است که شرکت‌ها را به اجرای این دوره‌های آموزشی در مؤسسه‌ها و سازمان‌هایِ آموزشی بیرونی ترغیب می‌کند. با این وجود اجرای آموزش درون شرکت دارای مزایای بسیاری است که از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد دانشی معتبر از فرهنگ سازمانی برای مدیران و رهبران سازمان است. آموزش‌های داخلی از مثال‌های واقعیِ محیط کاری و مسائل و چالش‌هایی که کارکنان با آن‌ها هنگام انجام وظایف شغلی مواجه هستند، استفاده می‌کند و از اینرو انتقال مفاهیم با اثربخشی بیشتری صورت می‌گیرد.

آموزش‌های داخلیِ اثربخش، مهارت‌ها و دانش‌هایی که مشارکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی برای انجام موفقیت‌آمیز شغلشان نیازمند هستند را با دقت بیشتر شناسایی می‌کند. همچنین این آموزش‌ها، کارکنان را برای پذیرفتن شغل‌های بعدی آماده می‌کنند.

این آموزش‌ها با زبان و دایره واژگانی که برای آموزش‌گیرندگان آشنا و ملموس هستند، انجام می‌شوند که فهم مفاد آموزشی را برای آن‌ها بسیار ساده‌تر می‌کند.

ضرب‌المثلی قدیمی وجود دارد که بیان می‌کند، «بهترین راه برای اطمینان از آنکه کارکنان به طور کامل مطالبی که به آن‌ها آموزش داده شده است را فهمیده‌اند، آن است که از آن‌ها بخواهیم همان مطالب را به فرد دیگری آموزش دهند». زمینه‌های تحقق چنین وضعیتی، وقتی از آموزش‌های داخل سازمانی استفاده می‌کنیم، فرآهم می‌شود. اینجا می‌خواهیم به شش دلیلِ محکم در پاسخ به سؤال فوق اشاره کنیم:

  1. استفاده از مدرسان داخلی، حتی اگر کسانی باشند که به عنوان مشاور و به طور موقت در شرکت شما مشغول فعالیت هستند، به دلیل شناختشان از کارکنان و فرهنگ شرکت، از اثربخشی بالاتری برخوردار است. آن‌ها از مسائل داخلی شرکت آگاه هستند و می‌تواند اجرای آموزش را طوری برنامه‌ریزی کنند که نیازهای سازمانی را برآورده کند.
  2. مدرسان و آموزش‌دهندگان داخلی به زبانی سخن می‌گویند که برای کارکنان شرکت مأنوس است. آن‌ها حین آموزش می‌توانند ارتباط خوبی بین مفاهیم و دایره واژگان کارکنان شرکت برقرار کنند. یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد، کارکنان در صورتی که بتوانند میان اطلاعات و مفاهیم جدید و دانش قبلیِ خود ارتباط برقرار کنند، یادگیری بهتری خواهند داشت.
  3. آموزش داخلِ شرکتی این امکان را فرآهم می‌کند که مدیران، همانند خودِ کارکنان به محتوای آموزشی که ارائه می‌شود دسترسی داشته باشند. چنین امکانی برای تقویت آموزش و بهبود فرایند انتقال کارکنان به شغل، بسیار حائز اهمیت است.
  4. کارکنانی که آموزش می‌بینند، می‌توانند برای آموزش و مربی‌گریِ دیگران، آماده شوند. چیزی بهتر از این برای مرتبط کردن آموزش به نیازهای آموزشی وجود ندارد که در آن کارکنان بتوانند آنچه را که آموخته‌اند، به دیگران آموزش دهند. این مورد، یکی از معیارهای سنجش میزان یادگیری آموزش‌گیرندگان از اجرای برنامه‌های آموزشی است.
  5. از آنجایی که در برنامه‌های آموزشی درون‌سازمانی، معمولاً آموزش‌دهندگان در دسترس و درون شرکت حاضر هستند، لذا امکان مراجعه کارکنان به آن‌ها در زمان‌های خارج از کلاس‌های آموزشی وجود دارد. بنابراین، آموزش‌دهندگان و مدرسان می‌توانند کارکنان را در فراگیری بهتر مفاد آموزشی کمک کنند و به آن‌ها مشورت دهند. این مشاوره‌ها و کمک‌ها می‌تواند حین و پس از برگزاری دوره آموزشی ارائه شود.
  6. در نهایت آن‌که، مدرسان و آموزش‌دهندگان داخلی برای زنجیره ارزشیِ شرکت، ارزش‌افزوده دارند. هر کسی که در اداره منابع انسانی یا اداره آموزش شرکت مشغول به فعالیت باشد، از ارزش و اهمیت کارش برای سازمان آگاه است. بنابراین، چون مدرسان و آموزش‌دهندگان داخلی خود بخشی از کارکنان شرکت محسوب می‌شوند، دارایی‌های ناملموسی که از آموزش ایجاد می‌شود را به حجم دارایی‌های نامشهود قبلیِ شرکت می‌افزایند و دایره سرمایه انسانیِ سازمان را گسترده‌تر می‌کنند.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo