ده اقدامی که نباید هنگام اخراج کارکنان انجام دهید (قسمت اول)

اخراج کارکنان نه تنها برای کسی که اخراج می‌شود استرس‌زا است، بلکه برای کسی که اخراج میکند هم سخت و پرتنش است. فارغ از آنکه چگونه به کارکنان درباره عملکردشان بازخور می‌دهید، هیچ کسی باور نمی‌کند که واقعاً در حال اخراج شدن است. کارکنان فکر می‌کنند که به اندازه‌ای که باید سختکوش و تلاش‌گر باشند، هسند. بنابراین معمولاً افراد فکر می‌کنند اخراج چیزی است که برای آن‌ها اتفاق نمی‌افتد!

اخراج

اما گذشته از اینکه چه کارهایی را هنگام اخراج کردن کسی از شرکت باید انجام دهید، در اینجا می‌خواهیم درباره ۱۰ اقدامی که نباید انجام دهید، صحبت کنیم. در این نوشته پنج اقدام نخست را با هم مرور می‌کنیم.

  1. فرد را پیش از آنکه جلسه رو در رو با او برگزار نکرده‌اید، اخراج نکنید.

به‌هیچ وجه فرد را با ارسال ایمیل، نامه و یا با تلفن اخراج نکنید. برای کسی که اخراج می‌کنید احترام قائل باشید. به هر حال او انسان است و مدتی در شرکت شما کار کرده است. به خاطر داشته باشید که فردی که اخراج می‌شود، اقدام شما را به خاطر خواهد داشت، بنابراین برای حفظ ارزش و اعتبار برند کارفرمایی خود، پیش از اخراج کارکنان، جلسه رو در رو با او برگزار کنید.

  1. فرد را بدون آنکه به او پیش‌تر اخطار داده باشید، اخراج نکنید.

هیچ حسی بدتر از آن نیست که فردی که او را اخراج می‌کنید، به‌یکباره با خبر اخراجش مواجه شود. بنابراین حتماً پیش از اخراج فرد، با ارائه بازخورهای مربوط به عملکردش به او اخطار دهید. همیشه به این فکر کنید که شاید این اخطارهای شما فرد را به خود بیاورد و باعث بهبود عملکردش شود.

  1. هرگز فرد را بدون وجود شاهدی در جلسه، اخراج نکنید.

اگر در جلسه اخراج فرد شاهدی وجود نداشته باشد، ممکن است فردی که اخراجش کرده‌اید به دلایل مختلف و براساس ادعاهای موجه و غیرموجه، بخواهد علیه شما اقدام دعوی کند. وجود نفر سوم در جلسه باعث می‌شود که مطمئن شوید که فرآیند اخراج کارکنان به دور از تعصبات و به روشی اخلاق و قانونی انجام می‌شود. بهتر است این فرد را از کارکنان اداره منابع انسانی خود انتخاب کنید، چرا که تجربه مدیران یا متخصصان منابع انسانی می‌تواند در اداره جلسه و حل مسائل انسانی محتمل، به کار آید.

  1. بیش از آنچه که مورد نیاز است استدلال و دلیل برای اخراج فرد ارائه نکنید.

اگر به فرد اخطار داده‌اید که در صورت عدم بهبود عملکردش وی را اخراج خواهید کرد و اقدام‌های مربی‌گریِ شما و بازخورها منجر به بهبود عملکردش نشده است، دیگر نیازی به استدلال‌ها و آوردن دلایل مختلف برای اخراج فرد و یا ارائه مثال‌های گوناگون به فرد، نیاز نیست. همین که فرد نتوانسته استانداردهای عملکرد مطلوب را برآورده کنید، حاکی از آن است که او برای شغل مورد نظر مناسب نیست. بنابراین نیازی به شرح و تفصیل دلیل اخراج وی وجود ندارد.

  1. اجازه ندهید فرد فکر کند تصمیم نهایی برای اخراج او را هنوز نگرفته‌اید.

از آنجایی که معمولاً هیچ کسی فکر نمی‌کند که اخراج می‌شود، ممکن است چنین تصور کنند که شما هنوز تصمیم به اخراج آن‌ها نگرفته‌اید. اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و جلسه اخراج را ترتیب داده‌اید، صاف و پوست‌کننده فرد را از تصمیم خود آگاه کنید و تأکید کنید که تصمیم آخر را برای اخراج او گرفته‌اید. پس حتما دلایل خود را (به اندازه‌ای که نیاز است) برای اخراج و این تصمیم خود فرآهم کنید و در جلسه اخراج به فرد بگویید. احترام و صداقت در گفتگوی با فردی که می‌خواهید اخراج کنید، بسیار مهم است، اما فراموش نکنید که بیانتان هم باید رک و مشخص باشد. باید فرد متوجه شود که هدف جلسه صرفاً مطلع کردن وی از تصمیم نهایی شماست. دقت کنید که جلسه اخراج محل گفتگو و جر و بحث نیست.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163