نکاتی برای مدیریت کارکنان سخت

حتماً تاکنون با همکار یا کارمندی مواجه شوید که واقعاً خون شما را به جوش آورده است. در این مواقع چه کرده‌اید و فکر می‌کنید باید چه کاری کرد؟

مدیریت کارکنان سخت

شکی نیست که نگرش‌های بد برای تیم‌ها و ارتباطات سازمانی آسیب‌زا هستند. هر چه تعداد کارکنانی که دارای نگرش‌های منفی هستند در سازمان یا شرکت بیشتر باشد، بهره‌وری و ارزشمندی آن‌ها برای سازمان کمتر خواهد بود. کارکنانی که دارای نگرش‌های منفی هستند چه برای کارفرمایان خود و چه برای کارکنانی که آن‌ها را مدیریت می‌کنند، دلیلی برای انحراف هستند. به هیمن دلیل، توانایی مدیریت کارکنان سخت (Difficult Employees)، یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های رهبری است.

حتما می‌دانید که متوسط هزینه پیدا کردن جایگزین برای کارکنان، در حدود ۱۵۰ درصد حقوق و دستمزد سالانه آن فرد است. و این را هم حتما می‌دانید که این هزینه برای پست‌های مدیریتی ممکن است تا ۲۵۰ درصد هم افزایش یابد. بنابارین رهنمودهای این نوشته، می‌تواند مدیران منابع انسانی را در کاهش نرخ ترک‌خدمت کارکنان کمک کند.

در این نوشته به بیان چهار مورد از رفتارهای بد در محیط‌کاری اشاره خواهیم کرد و نکاتی را برای مدیریت کارکنان سخت ارائه خواهیم کرد:

رفتارهای سازمانیِ بد

 منفی‌باقی نسبت به شرکت

خیلی عجیب نیست که در شرکت‌تان کارکنانی دارید که دائماً در حال منفی بافی هستند و سخنان نیش‌داری را علیه رهبران، همکاران و یا عملیات روزانه شرکت می‌زنند. چنین احساس‌های منفی نسبت به سازمان، می‌توان به اهداف سازمان آسیب بزند و کل محیط کاری را دچار تشنّج و صدمه کند.حتما شخصیت منفی باف کارتون گالیور را بیاد دارید!

نافرمانی از اقتدار سازمانی

مدیریت کارکنان سخت که دارای نگرش‌های بد هستند بسیار دشوار است. چنین افرادی ممکن است از انجام کاری فقط به خاطر آنکه چیزی را اثبات کنند و یا اقتدار سازمانی را به چالش بکشند، امتناع کنند. چنین رفتاری بی‌احترامی تلقی می‌شود و به هیچ وجه حرفه‌ای نیست. بنابراین چنین رفتاری به‌سرعت باید مورد توجه و اصلاح قرار گیرد.

1

جر و بحث بیش از حد

کارکنانی که همواره تخاصمی هستند و دائماً دنبال ایجاد درگیری با همکاران خود و یا سایر کارکنان هستند، محیطی منفی و نامناسب برای کار ایجاد می‌کنند. این کارکنان تلاشی برای حل و فصل مصالحانه اختلاف‌ها کاری نمی‌کنند و که همین امر منجر به صدمه زدن به یکپارچگی گروه یا تیم کاری می‌شود.

2

تنبلی و بی‌انگیز‌گی

کارکنان تنبل و بی‌انگیزه، با کار و شغل خود عجین نیستند و بیشتر زمان خود را به بطالت گذرانده و باعث حواس‌پرتی یا ایجاد اختلال در کار همکاران و سایر کارکنان می‌شوند. برای مثال نتایج مطالعات که توسط نهاد پژوهشی کسب‌و‌کار ملی (National Business Research Institute) نشان می‌دهد که کارکنانی که با شغل خود عجین نیستد، بیشتر زمان خود را صرف خوابیدن، بازی کردن و استفاده از شبکه‌های مجازی می‌گذرانند.

3

اگر فیلم سفید برفی را دیده باشید، شخصیت Grumpy که یکی از هفت کوتوله این فیلم است، اغلب چنین نگرش‌های بد را داشت. این شخصیت، شخصیتی منفی و لجوج بود و در مورد همه چیز سر و صدا به پا می‌کرد. آیا شما نیز با چنین شخصیت‌هایی در محیط کار روبرو هستید؟ شخصیت‌هایی که پر از نگرش‌های منفی هستند و با این نگرش‌های منفی پا به سازمان می‌گذارند. خبر بد این است که حتماً با چنین افرادی در سازمان مواجه شده‌اید و یا خواهید شد. اما خبر خوب آن است که همان‌طور که شخصیت Grumpy در داستان سفید برفی نگرش‌های بد خود را تغییر داد و حتی تبدیل به کسی شد که در نجات سفید برفی از چنگال ملکه شیطانی، مسئولیت برعهده گرفت، افراد و کارکنانی که نگرش‌های منفی دارند نیز، می‌توانند این نگرش‌های خود را کنار بگذارند و تغییر نگرش و رفتار دهند.

4

بنابراین، پیش از آنکه Grumpyهای شرکت خود را اخراج کنید، بدانید که با مدیریت آن‌ها در چارچوب زمانی مشخص و در قالب برقراری ارتباطات محترمانه، می‌توانید در آن‌ها تغییرات رفتاری ایجاد کنید. یافتن روش‌هایی برای مدیریت اثربخش کارکنان سخت و کارکنانی که دارای نگرش‌های منفی هستند، می‌تواند شرکت را از متحمل شدن هزینه‌های سنگینِ کارمندیابی و استخدام افراد جدید، دور کند.

راه‌حل برای مدیریت کارکنان سخت

– پیدا کردن منبعِ ایجاد نگرش‌های منفی در کارکنان سخت یکی از اثربخش‌ترین روش‌هایی است که می‌توان برای مدیریت و مربی‌گری کارکنان سخت، بدون آنکه منجر به ناراحتی آن‌ها شد، استفاده کرد. همه ما ممکن است بعضی مواقع دچار نگرش‌های منفی شویم، که چنین وضعیتی غیرطبیعی نست. اما وجود نگرش‌های منفی برای مدت زمان طولانی، حاکی از آن است که اتفاق دیگری در حال رخ دادن است.

– ارزیابی کارکنان که برای تعیین توانایی کارکنان برای برعهده گرفتن شغل خاصی انجام می‌شود و ویژگی‌ها و خصیصه‌های شخصیتی کارکنان را برای سنجش تناسب شغل و شاغل مورد شناسایی قرار می‌دهد، روشی بسیار خوبی برای پیش‌بینی برخی رفتارها یا بروز برخی نگرش‌ها از سوی کارکنان است. برای مثال با استفاده از تست‌ها یا آزمون‌های شخصیت‌سنجی مانند، آزمون مایرز-بریگز، آزمون پنجِ بزرگ (آزمون نئو)، آزمون تناسب شغل و شاغل جان هالند، و … آن‌هابه شغلشان، سبک ارتباطی آن‌ها و نحوه تعامل با آن‌ها بزنید.

– وقتی رهبران و مدیران سازمانی می‌خواهند با کارکنان سخت صحبت کنند و در حال ارزیابی شرایط هستند، باید این سؤال‌ها را از خود بپرسند که؛

  • این کارکنان چگونه با همکارانشان تعامل برقرار می‌کنند؟
  • آیا اخیراً تغییراتی در نگرش‌های آن‌ها رخ داده است؟
  • آیا کارکنان دچار گران‌باری هستند یا مسئولیت‌هایشان تغییر کرده است؟
  • آیا ممکن است تغییری در زندگی شخصی کارکنان رخ داده باشد که دلیل بروز چنین نگرش‌های منفی شده است؟

پس از آنکه پاسخ این سؤال‌ها را یافتید، باید با کارکنان سخت یه صورت خصوصی و کاملاً محترمانه صحبت کنید. باید آن‌ها را متوجه این نکته کنید که چگونه نگرش‌ها و رفتارهای منفی آن‌ها در حال صدمه زدن به خودشان، همکاران و بهره‌وری سازمان است. همواره سؤال‌ها فوق را در ذهن داشته باشید و سعی کنید با این دسته از کارکنان حمایتگرانه برخورد کنید.

– فراموش نکنید که در مواجه با آن‌ها استوار باشید و به آن‌ها اخطار دهید در صورتی که چنین نگرش‌ها و رفتارهای منفی و بد را تغییر ندهند، به دنبال پیدا کردن جایگزینی برای آن‌ها خواهید بود.

– از استراتژی های مثبت برای تغییر رفتاری منفی استفاده کنید.

– ارتباطات شفاف یکی دیگر از مهارت‌های اساسی در مواجه با چنین کارکنانی است که باعث می‌شود این مواجهه و مکالمه را حرفه‌ای پیش ببرد و بازخورهای سازنده ارائه کند. خوب گوش کنید و سعی در کمک کردن داشته باشید. بر روی مشکل تمرکز کنید و شخصیت فرد را مورد حمله قرار ندهید.

اگر شما هم با کارکنان سخت در محیط کارتان مواجه بوده‌اید، لطفاً تجربه‌های خود را درباره چنین کارکنان و نحوه مدیریت آن‌ها، با اچ آر یار و سایر رهبران، مدیران و متخصصان منابع انسانی که در خانواده اچ آر یار عضو هستند، در میان بگذارید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

lucioo7104042lucioo7104042
jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke