مشکل جلسات چیست؟

متاسفانه اغلب جلسات فقط وقت تلف کردن است. متخصصان امور جلسات اعلام کردند که حدود ۵۰ درصد وقت جلسات یعنی وقتی که شما در جلسات می گذارید غیر موثر، بی ارزش و بی نتیجه است. فکرش را کنید که اغلب افراد مشغول به کار، حداقل ۲۵ درصد وقت کاری خود را در جلسات می گذرانند و مدیران ارشد ۵۰ درصد وقت خود را در جلسات به سر می برند.

 در مطلب قبلی (جلسات موثر ارزنده اند) در مورد این صحبت کردیم که جلساتی که خوب برگزار شوند مفید هستند. اما مشکل کار جلسات چیست؟ چرا نتیجه ای خاص نمی شود؟ و چرا نمی توانید جلسه را کنترل کنید؟ ۵ دلیل اصلی در ادامه آمده است:

– تعداد جلسات زیاد است: احتمالا مهترین گلایه هر مدیری این است که «با این همه جلسه لعتنی، من کی به کارهایم برسم؟» مشکل فقط تعداد جلسات نیست، این هم است که اغلب این جلسات غیرضروری است.

– اعضای جلسه آماده نیستند: بعضی از جلسات توسط کسانی برگزار می شوند که نه خودشان را برای موضوع جلسه آماده کردند و نه شرکت کنندگان دیگر. اتفاقی که می افتد این است که وقت زیادی تلف می شود تا شرکت کنندگان کم کم بفهمند اصلا دلیل برگزاری جلسات چیست. حتی بعضی از جلسات قبل از اینکه دلیل کافی برای ضرورت برگزاری وجود داشته باشد، برگزار می شوند.

 – جلسات تحت تاثیر یکی دو نفر خاص قرار می گیرد: در هر جمعی یکی دو تا از این افراد هستند. کسانی که فکر می کنند همه چیز را می دانند و اصرار دارند بارها نظر خود را در جلسه تکرار کنند و بالاخره حرفشان را به کرسی بنشانند. این کار اغلب باعث تحقیر دیگران و کاهش مشارکت دیگران می شود. 

– جلسات بیش از حد طول می کشد: جلسات نباید بیش از حد مورد نیازش ادامه یابد. وقتی موضوع حل شد جلسه را تمام کنید.

– جلسات هیچ کانون و مرکزیتی ندارد: رهبری جلسه نمی تواند انفعالی باشد. اغلب مواقع اعضای جلسه دوست دارند از موضوع بحث خارج شوند و رهبر جلسه نمی تواند آنها را متمرکز بر موضوع اصلی نگه دارد. نتیجه تنوعی از موضوعات گوناگون و بی نتیجه است.

مطلب بعدی: برگزاری جلسات موفق

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo