جلسات موثر ارزنده اند

با مسطح شدن ساختار سلسله مراتبی و انتقال اختیار به کارکنان صف، نتیجه نهایی چیزی جز تشکیل کارگروه ها در قالب جلسات نخواهد بود. می خواهیم ببینیم بهترین شرکت ها چگونه این محیط معطوف به جلسات را مدیریت می کنند. 

 

درست در زمانی که شرکت های دیگر در حال کاهش نیروی انسانی و البته درآمد خود بودند، درآمد شرکت جنرال الکتریک از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۳ از ۲۸ میلیارد دلار به ۶۰ میلیارد دلار رسید. البته این درآمد و موفقیت به سادگی به دست نیامد و آنها مجبور شدند تغییرات اساسی در شیوه کار ایجاد کنند. سه نوع از جلسات این شرکت در ادامه آمده است:

مورد ۱: جک ولش که از سال ۱۹۹۱ رئیس هیئت مدیره جنرال الکتریک بود، اعلام کرد که اگر شرکت می خواهد موفق باشد، باید الگوی جلسات مستبدانه قدیمی را عوض کند و مسیر را از بالای سازمان به پایین بکشد. راه حل او این بود که شکل جدیدی از جلسات گروهی برگزار شود که جلسات حل مشکل نام داشت. یعنی مدیران و کارکنان در جلسات مشترک دور یک میز می نشتنند و کارکنان می توانستند هر سوالی کنند و مدیران باید به سوال آنها پاسخ می دادند.

مورد ۲: استراتژی اصلی جاری شرکت در جلسات منظم مدیران اجرایی ارشد با کارکنان تعیین می شد. در این جلسات یک نماینده از هر یک از واحدهای کاری سازمان حضور داشت. علاوه بر طرح سوال و پاسخ، اعضای جلسه تشویق به ایده پردازی و ارائه راه های نو می شدند. به گونه ای که تاسیس شعب شرکت در مکزیک، هند و چین نتیجه همین جلسات بوده است.

مورد۳: در نمایندگی این شرکت در پورتوریکو کارمندان در گروه هایی تقسیم شده اند که هر یک مسئول بخشی از کار کارخانه هستند. اما اعضای جلسات هر بخش فقط از کارکنان همان بخش نیستند. این باعث می شود تا نمایندگان سایر واحدهای مرتبط نیز در مورد بهترین شیوه انجام کار نظر بدهند. مشاوران هم به دعوت اعضا به این جلسات اضافه می شوند. در پورتوریکو بازدهی ۲۰ درصد افزایش یافته و هر سال هم ۲۰ درصد بیشتر می شود.

جلساتی که چنین نتایج عالی به بار می آورند تصادفی برگزار نمی شوند. امروزه در اغلب شرکت ها جلسات به شکلی ضعیف برگزار می شوند و به جای افزایش کارایی، ناکارآمدی را به دنبال دارند. چه قدر شنیده اید: بازم یه جلسه بی خود دیگه؟

مطلب بعدی: مشکل جلسات چیست؟

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43