قبل از تصمیمات مهم، کمی بخوابید

ممکن است توصیه به خوابیدن کافی قبل از تصمیم گیری های مهم، کمی شبیه به نصیحت مادربزرگ ها به نظر برسد، ولی واقعیت این است که محققان زیادی، این نصیحت مادربزرگانه را تایید کردند. 

 

کم خوابی می تواند به تصمیمات فاجعه آمیز، بیانجامد. فاجعه اتمی که در ایالت پنسیوانیای امریکا روی داد، در شیفت شب به وقوع پیوست. برخی از مدیران پروژه چلنجر، که در آخرین لحظات تصمیم به پرتاپ آن گرفتند و فاجعه بزرگ سقوط چلنجر را رقم زدند، در زمان اتخاذ این تصمیم بیش از ۷۲ ساعت نخوابیده بودند. مطالعات مسئولین راه ها در آمریکا، نشان می دهد که یک چهارم تصادفات در بزرگراه ها در ناشی از خستگی و خواب آلودگی است.

پس از حدود ۲۲ ساعت بی خوابی، سیستم محرکه و ماهیچه های بدن، به گونه ای رفتار می کنند که گویی الکل ۸% کل بدن را فرا گرفته است. دکتر دیوید دینگز، رئیس دپارتمان خواب و کرنوبیولوژی و مسئول آزمایشگاه خواب آلودگی دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید: «هیچ وقت تصمیم گیری های مهم خود را در زمان خستگی و بی حوصلگی اتخاذ نکنید. این یک نوع خودکشی است! میزان توانایی در تصمیم گیری، تابع ویژگی های فیزیولوژیک بدن شما است. در حالت خواب آلودگی، نمی توانید ذهن خود را به درستی بکار بگیرید»

شاید بسیاری از ما بدانیم که خواب کافی، کمک مهمی برای تصمیم گیری است. اما در زندگی امروزی که ۲۴ ساعت شبانه روز ما در ۷ روز هفته، با کار آمیخته شده، به سختی می توان چنین فرصتی را پیدا کرد. هرچند همیشه فضا برای خواب کافی مهیا نیست، اما چنین توجیهی برای تصمیم گیری اشتباه قابل قبول نیست.

تا حد ممکن سعی کنید در زمان تصمیم گیری مهم سرحال و پر انرژی باشید. پس مجددا تاکید می کنم که اگر خوب نخواببدید تصمیم مهم نگیرید!  

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

matildaruby061matildaruby061
sepideh.sobhanisepideh.sobhani
tamikanuttertamikanutter
camillaschulzecamillaschulze
ZALuhZALuh
mehrdadmalijimehrdadmaliji
Azadi.mmAzadi.mm
ajdari54@gmail.comajdari54@gmail.com
rezasarafrazirezasarafrazi
bryantbramlettbryantbramlett