به طبیعت نگاه کنید تا بهره‌ورتر شوید

همه ما می‌خواهیم که بهره‌ور باشیم، اما تشخیص اینکه چگونه چنین باشیم، کمی چالش‌برانگیز است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها، نگاه کردن به طبیعت است!

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نگاه کردن به چیزی سبز (از پنجره محیط کار یا قدم زدن در بیرون و یا حتی نگاه کردن در مانیتور رایانه)، می‌تواند به بهبود توجه و حواس شما به کار و در نتیجه بهبود عملکردتان در سازمان کمک کند. البته کارکنان هم به وجود عوامل طبیعی در محیط کار توجه زیادی دارند. بر اساس تحقیقاتی که روی ۷۶۰۰ کارمند از ۱۶کشور دنیا انجام شد، وجود نور طبیعی (۴۴%) و گیاه (۲۰%)، اولویت اول و دوم آنها در محیط کار بوده است. هر چند که در حال حاضر کمتر از ۵۰% کارکنان نور طبیعی در محیط کارشان دارند!

Hryar

هر چه محیط کاری سبزتر باشد احتمال اینکه فرد احساس مثبتی در محیط کار داشته باشد بیشتر است و کسانی که از محیط کاری سبز محروم هستند، احساس خستگی بیشتری می کنند:

report-table

بر اساس «نظریه احیای توجه (Attention Restoration Theory)»، محیط‌های طبیعی دارای آثار مثبتی بر ما هستند. دلیل آن است که نگاه کردن به طبیعت و محیط طبیعی، حتی بدون نیاز به تمرکز بر آن‌ها، باعث می‌شود تا ما دوباره قوه توجه و تمرکز خود را احیا کنیم.

از آنجایی که توجه و تمرکز ما نوعی منبع محدود است (یعنی در یک زمان مشخص می‌توانیم به جیز مشخصی متمرکز شویم و کل خواسمان را به آن اختصاص دهیم) که مدام در حال بهره‌برداری از آن هستیم، شارژِ دوباره آن بسیار ضروری است.

پس پیشنهاد ما آن است که در اوقاتی که به عنوان وقت استراحت در محیط کاری دارید، این زمان را صرف نگاه کردن به طبیعت کنید. حتی اگر این کار را به مدت یک دقیقه هم انجام دهید، آثار مثبت آن را احساس خواهید کرد.

در محیط‌های کاری که در اطراف خود طبیعت خاصی وجود ندارد، می‌توانید حتی با چیدن گلدان‌های طبیعی، این طبیعت را برای خود بسازید. نتایج پژوهش‌های علمی چنین نتیجه‌گیری را تأیید کرده‌اند، اما پیشنهاد ما آن است که خودتان در محیط کاری، درستی این ادعا را امتحان کنید.

منابع

http://humanspaces.com/global-report/global-research-into-biophilic-design

https://hbr.org/tip/2015/11/looking-at-nature-can-help-your-productivity

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43