ارزیابی عملکرد در ده دقیقه

یافته‌های پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که روش‌های سنتی ارزیابی عملکرد، بیش از این از کارایی مورد نیاز برخوردار نیستند. این روند تا حدی است که اکنون بسیاری از شرکت‌های معتبر از رتبه‌بندی عملکرد کارکنان فرار می‌کنند!

یکی از بزرگ‌ترین مسائل روش‌های ارزیابی عملکرد سنتی، آن است که نیازمند تخصیص زمان زیاد برای اجرای آن‌ها هستند. هرچند ارائه بازخورهای منظم هنوز هم وجود ندارد، اما ارزیابی‌های رسمی بسیار زمان‌بر هستند. یکی از روش‌های سریع، اما اثربخش، روش ارزیابی عملکرد در ۱۰ دقیقه است. مونا پَتِل (Mona Patel) این روش را با نام «Tough Love Review» معرفی می‌کند. این روش، سه مرحله ساده ذیل را دارد:

hryra

  • برگه سفیدی بردارید و در آن جدولی با سه ستون رسم کنید. ستون نخست، نام فردی که می‌خواهید عملکردش را ارزیابی کنید را بنویسید. در ستون‌ دوم، با عنوان «ضعیف»، عبارت‌هایی بنویسید که در آن‌ها کارمند مورد نظر کوتاهی کرده است یا عملکردی ضعیفی داشته است. در ستون سوم، با عنوان «خوب» عبارت‌هایی را بنویسید که فرد مورد نظر در آن‌ها خوب عمل کرده است.
  • در خلال ارزیابی، اذعان کنید که هدف شما دیدن و بررسی هر دو جنبه مثبت و منفی عملکرد فرد است و می‌خواهید زمینه‌های بهبود را پیدا کنید. باید مطمئن شوید که کارکنان از این موضوع آگاه شده‌اند که این پیام شما را دریافت کرده‌اند که قصد شما کمک به آن‌هاست. سپس از فرد بخواهید که ترجیحش را درباره نحوه دریافت بازخور، بگوید. اینکه دوست دارد نخست درباره موارد ضعیف صحبت کنید یا آنکه ترجیح می‌دهد ابتدا موارد خوب، مطرح شود؟ همچنین سعی کنید بدانید که فرد دوست دارد بازخور شما صریح و مستقیم باشد یا ضمنی و غیرمستقیم.
  • پس از آن که همه نکات مورد نظر را در برگه خود یادداشت کردید، از دقایقی که باقی مانده است، برای شنیدن سخنان و پاسخ‌های طرف مقابل استفاده کنید. حرف‌های او را بشنوید و حول ارزیابی‌ای که انجام داده‌اید، اهدافی واقعی برای بهبود عملکرد آتی تعیین کنید.

مأخذ: https://hbr.org/2015/08/tough-love-performance-reviews-in-10-minutes

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

matildaruby061matildaruby061
sepideh.sobhanisepideh.sobhani
tamikanuttertamikanutter
camillaschulzecamillaschulze
ZALuhZALuh
mehrdadmalijimehrdadmaliji
Azadi.mmAzadi.mm
ajdari54@gmail.comajdari54@gmail.com
rezasarafrazirezasarafrazi
bryantbramlettbryantbramlett