اعتماد: از ترس تا همدلی

به عنوان مدیران سازمان، فکر می‌کنید کارکنانتان تا چه اندازه به شما و سازمانتان اعتماد دارند؟ به نظر شما مبنای اعتماد کارکنان به شما و سازمان کدام است؟ آیا کارکنان به دلیل ترس و اجبار به شما اعتماد دارند یا اعتماد آن‌ها ناشی از شناختی است که از شما دارند؟

تصور کنید بدون “اعتماد” می توان کاری را به زیرمجموعه را “تفویض” کرد؟

تصور کنید بدون “اعتماد” تصمیمات مدیران چقدر “ضمانت اجرا” در شرکت را دارد؟

تصور کنید بدون “اعتماد” می توان انتظار “همکاری و تسهیم دانش” را داشت؟

تصور کنید بدون “اعتماد” مدیران می توانند به کارکنان “استقلال” دهند؟

بدون “اعتماد” به توانمندی کارکنان “نوآوری” در سازمان رخ می دهد؟ و …

drucer trust

اعتماد را می‌توان اعتقاد فرد به ديگران، و تصميم به عمل براساس گفتار، كردار و تصميم‌های آن‌ها، تعريف کرد. اعتماد در سازمان نیز به معنای اطمينان كاركنان به مديريت، و ميزان اعتقاد آن‌ها نسبت به آنچه مديريت به آن‌ها مي‌گويد، است. سه مبنا براي اعتماد در روابط سازماني و در روابط فرد با سازمان وجود دارد. اين مباني عبارت‌اند از:

اعتماد مبتني بر ترس

شكننده‌ترين روابط، در اعتماد مبتني بر ترس وجود دارد، زيرا وجود ناسازگاري در رفتار و يا نقض اعتماد مي‌تواند به از بين رفتن رابطه منجر شود. اين نوع اعتماد، مبتني بر ترس از انتقام و تنبيه در صورت نقض کردن اعتماد است. در روابط مبتني بر ترس، افراد سعي مي كنند تا به آنچه كه مي‌گويند عمل کنند، زيرا آن‌ها نسبت به پيامدهاي عدم‌پايبندي به تعهداتشان بيم‌ناك هستند. بخش عمده‌اي از روابط جديدي كه افراد با ديگران در سازمان، به خصوص در روزهای نخست استخدام، آغاز مي‌كنند، مبتني بر اين نوع اعتماد است.

Business cartoon team group with leader  - Vector illustration - EPS10

اعتماد مبتني بر شناخت

بخش عمده‌اي از روابط سازماني و روابط مشتريان با يك سازمان، ريشه در اعتماد مبتني بر شناخت دارد.  در اين حالت فرد و يا سازمان اعتماد كننده با توجه به تاريخچه تعاملات خود با مدیریت و سازمان و قابل پيش‌بيني بودن رفتار آن سازمان، به آن سازمان و مدیریت‌اش اعتماد مي‌كند. اعتماد مبتني بر دانش، هنگامي وجود دارد كه اطلاعات كافي راجع به طرف مقابل موجود باشد. اين نوع اعتماد بيشتر مبتني بر اطلاعات است تا ترس.

هر چه يك فرد را بهتر بشناسيد، به نحو بهتری مي‌توانيد رفتار آتي او را پيش‌بيني کنید. قابل پيش‌بيني بودن طرف مقابل، حتي اگر غيرقابل اعتماد بودن او قابل پيش‌بيني باشد، باعث افزايش اعتماد مي‌شود، زيرا راه‌های نقض اعتماد توسط او مي‌تواند براي شما قابل پيش‌بيني باشد.

در محيط‌هاي سازماني بخش عمده‌اي از روابط مديران و كاركنان، مبتني بر شناخت است، زيرا هر دو طرف، از تجربه كافي در زمينه كار با يكديگر برخوردار بوده و با انتظارات يكديگر آشنا هستند.

 

اعتماد مبتني بر همدلي

بالاترين سطح اعتماد هنگامي محقق مي‌شود كه يك ارتباط عاطفي بين طرفين به وجود آيد. اين نوع اعتماد، به طرف مقابل اجازه مي‌دهد تا به عنوان نماينده طرف ديگر و به عنوان جانشين او در تعاملات بين‌فردي، رفتار کند. به اين امر اصطلاحاً اعتماد مبتني بر همدلي گفته مي‌شود.

در اين حالت، اعتماد، به دليل آن‌که طرفين نيات يكديگر را درك مي‌كنند و به خواسته‌ها و تمايلات يكديگر احترام مي‌گذارند، وجود خواهد داشت. اين درك متقابل تا آنجا توسعه مي‌يابد كه هر طرف بتواند بگونه‌اي اثربخش براي طرف مقابل خود، فعاليت کند. در اين نوع اعتماد، كنترل‌ها به حداقل ممكن تقليل مي‌يابد و اعتمادكننده نيازي به كنترل و نظارت طرف مقابل خود نمي‌بيند، چرا كه به وفاداري او شكي ندارد.

برخي مواقع، اعتماد مبتني بر همدلي در سازمان‌ها و در بين افرادي كه براي مدت زماني طولاني با يكديگر كار مي‌كنند و تجارب عميقي از يكديگر دارند و نسبت به يكديگر چه در داخل سازمان و چه در خارج از آن شناخت كافي دارند، قابل مشاهده است. اين همان اعتماد مطلوبي است كه مديران منابع انسانی باید به دنبال آن باشند که آن را در درون تيم‌ها بوجود آورند.

واقعیت آن است که، در دنياي كاري كنوني، بیشتر سازمان‌هاي بزرگ، پيوندهاي عاطفي و بلندمدت مرتبط با اعتماد مبتني بر همدلي را با كاركنان خود قطع کرده‌اند. از آنجايي كه نقض تعهدات، بدون شك، منجر به كاهش وفاداري مي‌شود، بنابراین ممكن است در سازمان‌ها اعتماد مبتني بر دانش، جايگزين اعتماد مبتني بر همدلي شود. بنابراین به نظر می‌رسد سازمان‌های که مبنای اعتماد در محیط‌های کاری را مبتنی بر همدلی قرار می‌دهند، احتمال موفقیت خود را بالا خواهند برد. یکی از روش‌های مفید برای ایجاد چنین اعتمادی در سازمان، تأکید بر ایجاد قراردادهای روان‌شناختی با افراد است.

زمانی سطح اعتماد به سطح همدلی می رسد که کارکنان از یک طرف به “قابلیت و توانمندی” و از طرفی به “خیرخواهی و درستی” مدیریت، ایمان داشته باشند:


 trust (2)

اگر می‌خواهید میزان اعتماد کارکنان خود به مدیریت و سازمان را بسنجید، میتوانید با پرسشنامه اعتماد این کار را انجام دهید. با توضیحات بالا، فکر می‌کنید در سازمان شما مبنای اعتماد کارکنان از کدام نوع است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43