فارغ التحصیلان دانشگاه برتر حقوق بیشتری می گیرند، آیا عملکرد برتری دارند؟

کارشناسان جذب و مدیران منابع اسانی معیارهای زیادی را برای انتخاب افراد در ذهن دارند: سن، هوش، شخصیت، سابقه، دوره های آموزشی، شایستگی های رفتاری و چندین شاخص دیگر که بسته به شرایط مورد ارزیابی قرار می گیرند. اما آن چیزی که راحت در ذهن می ماند و معیار سریعی برای قضاوت کاندیداها است، دانشگاه محل تحصیل متقاضی است. دانشگاه های برتر، افراد باهوش تر را جذب می کنند، آموزش های بهتر می دهند و منطقی به نظر می رسد که دانش آموختگان آن هم عملکرد بهتری داشته باشند. برای همین هم دریافتی که به آنها پیشنهاد می شود بالاتر از دیگران است. اما آیا آنها واقعا عملکرد بهتری دارند؟ تحقیقات ما نشان می دهد: بله، اما تا حدی.

با بررسی بیش از ۲۸ هزار دانشجو از ۲۹۴ دانشگاه و ۷۹ کشور مختلف، نشان داد که فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر در برخی از ابعاد عملکردی بهتر هستند. به ازای هر ۱۰۰۰ پله بهبود رتبه دانشگاه، عملکرد کلی فرد ۱٫۹% بهتر می شود.

دلیل اینکه آنها در عملکرد بهتر هستند به چند دلیل است:۱٫ دانشگاه های برتر از تعداد بیشتری از متقاضیان حق انتخاب دارند و افرادی را جذب می کنند که باهوش تر هستند و توانایی بالاتری هم در سایر ابعاد مثل زبان انگلیسی دارند. ۲٫ دانشگاه های با رنک بالا آموزش های بهتری را ارائه می کنند چون اساتید بهتری را جذب می کنند و امکانات آموزشی و بودجه بیشتری دارند.

اما این افراد نخبه، ممکن است نقاط کوری هم داشته باشند. آنها ممکن است بر کار تیمی و ارتباطات تاثیر منفی داشته باشند و بدون توجه بر ارتباطات بین فردی، بیش از حد روی کار و خروجی متمرکز شوند. آنها کمتر دوستانه هستند، بیشتر در معرض تعارض هستند و احتمالا کمتر خود را با تیم شناسایی می کنند. یعنی تاحدی خود را جدا از تیم می دانند. این در حالی است که مطالعات بسیاری نشان می دهد این ارتباطات و همکاری ها در یک سازمان حیاتی است و هم در عملکرد کل سازمان و رضایت شغلی کل پرسنل تاثیرگذار است.

حالا با این اوضاف چه کسی را باید استخدام کنیم؟
افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های برتر گران هستند. فارغ التحصیلان ۱۰ کالج برتر آمریکا حدودا ۴۷% بیش از دانش آموختگان یک کالج معمولی حقوق دریافت می کنند. آیا همچین هزینه اضافی ارزشش را دارد؟
برای برخی از شرکت ها تفاوت استخدام از چند داشنگاه برتر نسبت به سایر دانشگاه ها کاملا ارزشمند است. تصور کنید فردی که در ۱۰ دانشگاه برتر درس خوانده نسبت به کسی که در دانشگاه ۱۰ هزارم درس خوانده ۲۰ درصد عملکرد بهتری دارد. اما باید حواسمان باشد انتخاب فرد “درست” نباید فراموش شود و تنها رنک دانشگاه معیار قرار بگیرد و “هر کسی” که فارغ التحصیل دانشگاه خوب باشد استخدام شود.
دوم اینکه باید به جایگاه شغلی هم توجه کرد. آیا این جایگاه شغلی که به دنبال فردی برای آن هستیم بهبود عملکرد ۲% تاثیر بالایی در خروجی سازمان دارد؟ (مثلا استخدام نگهبان در مقایسه با استخدام مهندس برق در یک نیروگاه برق).
در نهایت اینکه ممکن است آموزش های درست و مناسب با کار به فرد باهوشی که در دانشگاه خوب درس نخوانده، خروجی بهتری به ما بدهد.

 

بنابراین می توان گفت اگر دانش آموخته دانشگاه برتر که در ارتباطات و کار تیمی هم خوب است می توانند برای مشاغل حساس و با ارزش افزوده بالا سرمایه گذاری خوبی باشند.

برگرفته از:
Graduates of Elite Universities Get Paid More. Do They Perform Better? HBR

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43