تحلیل کارکنان برای طراحی بسته‌های رفاهی

احتمالاً شرکت شما هم ترکیبی از کارکنان بسیار متفاوت است. برای مثال مادری با سه کودک که هریک از آن‌ها در سنین متفاوتی هستند و نیازهای متفاوتی دارند. یا مرد جوانی که نیازمند فرآهم کردن لوازم منزلش است و یا افرادی که در سنین بالایی هستند و دوست دارند تا به نقاط مختلفی از دنیا سفر کنند. با این اوصاف آیا نباید بسته رفاهی و مزایایی که شرکت شما به این ترکیب متفاوت و متنوع کارکنان ارائه می‌کند، متناسب با نیازهای آن‌ها باشد؟

مزایا

طراحی بسته‌های رفاهی متناسب با نیازهای کارکنان نخستین گام در راستای شخصی‌سازی سلامت، سلامت و رفاه کارکنان است. وظیفه متخصصان و رهبران منابع انسانی آن است که در ارائه خدمات رفاهی، تجربه‌ای شبیه تجربه خرید را برای کارکنان شرکت فرآهم کنند. اما سؤال آن است که برای دستیابی به این هدف چه باید کرد؟

مزایا و رفاهیات را متناسب با نیازهای کارکنان طراحی کنید.

نیازهای کارکنان نیز در حال متفاوت شدن است. سیستم‌های رفاهیی قدیمی که به عنوان نوعی مدل کلی و بدون تغییر و برای همه کارکنان شرکت طراحی شده بودند، دیگر پاسخگوی نیازهای کنونی کارکنان متفاوت نیستند. سیستم‌های رفاهی کنونی، باید تجربه خرید را برای کارکنان فرآهم کند و همان‌طور که گفته شد این وظیفه شما به عنوان کارفرماست تا چنین بسته‌های رفاهی و مزایای شخصی طراحی کنید.

نظام‌های رفاهی و مزایایِ کارفرمامحور، در گذشته برای کارکنان اداری یا کارگری طراحی شده بودند، نه کارکنانی با ویژگی‌های امروزه، مانند کارکنان دانشی

به نظر می‌رسد که طراحی چنین نظام شخصی‌شده، کار دشواری است، اما اگر مزایا و اهمیت  انجام این کار را در نظر بگیرید، خواهید دید که به زحمتش می‌ارزد.

نخستین گام در طراحی چنین نظامی آن است که بدانید کارکنانتان دقیقاً چه نیازهایی دارند و چه می‌خواهند. این همانجایی است که اهمیت شناخت ویژگی کارکنان اهمیت خود را نشان می‌دهد.

از فن تحلیل کارکنان استفاده کنید.

تحلیل کارکنان، فنی است که سبک زندگی مطلوب، نیازها، عادات و خواسته‌های کارکنان شما را مشخص می‌کند. بنابراین برای طراحی بسته‌های مزایای رفاهی شخصی، چاره‌ای جز تحلیل و شناخت شخصیت و ویژگی‌های شخصیتی کارکنان خود را ندارید.

56

تحلیل کارکنان علاوه بر آن که شما را با نیازهای کارکنان آشنا می‌کند، باعث می‌شود که شما به عنوان رهبران و مدیران منابع انسانی شرکت، فهم عمیقی از کارکنانتان حاصل کنید که این فهم شما را در طراحی سایر کارکردها و فرآیندهای منابع انسانی که متناسب کارکنان باشد، نیز کمک خواهد کرد. بنابراین با این کار، از مزایای بیشتری برخوردار خواهید شد تا آنکه صرفاً نوعی بسته رفاهی طراحی کرده باشید. تحقق این امر، وفاداری و رضایت شغلی کارکنانتان را هم بالا خواهد برد و به آن‌ها این حس را خواهد بخشید که برای سازمان مهم و ارزشمند هستند. کارکنانی که از رفاهیات شرکت راضی باشند، شادتر بوده و به احتمال زیاد به انجام کار در شرکت دیگر فکر نخواهند کرد. در اینجا به پنج نکته مهم در استفاده از تحلیل ویژگی های کارکنان برای طراحی نظام رفاهی اشاره می‌کنیم:

  1. اطلاعات زندگی‌نامه‌ای کارکنان را گردآوری کنید. چه کسانی در شرکت شما کار می‌کنند؟ سن آن‌ها چقدر است؟ چه تعدادی از آن‌ها متأهل هستند و سرپرست چه تعداد هستند؟ سبک زندگی آن‌ها و نوع قراردادی که با شرکت دارند چیست؟ آدم‌هایی که در صنعت فعالیت شرکت شما کار می‌کنند، چه ویژگی‌هایی دارند؟ این افراد چه کارهایی دوست دارند انجام دهند؟ تا جایی که امکان دارد درباره کارکنان خود اطلاعات مناسب و دقیق گردآوری کنید.
  2. برای کارکنان پروفایلی ایجاد کنید. اطلاعاتی که از پاسخ سؤال‌های فوق به دست می‌آورید را برای هریک از کارکنان به طور جداگانه ذخیره کنید و پروفایل برای هریک از آن‌ها ایجاد کنید. برخی از اطلاعاتی که در این پروفایل باید وجود داشته باشند عبارت‌اند از: سن کارکنان، اندازه خانواده آن‌ها، محل زندگی، محل کار، فعالیت‌های خارج از سازمان، خالص دریافتی، روزهای مرخصی، وضعیت سلامت، سطح احساس راحتی آن‌ها با فن‌آوری، و مواردی از این قبیل.
  3. اطلاعات پروفایل کارکنان را ارزیابی کنید. اطلاعاتی که گردآوری کرده‌اید را در بوته آزمون قرار دهید و آن‌ها را پالایش کنید. برای مثال با انجام مصاحبه‌هایی با هر یک از کارکنان از درستی این اطلاعات اطمینان حاصل کنید. آنقدر این اطلاعات را ویرایش کنید تا مطمئن شوید که درست‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات را درباره هر یک از کارکنان دارید.
  4. بسته‌های رفاهی را براساس اطلاعات پروفایل طراحی کنید. براساس اطلاعاتی که کسب کرده‌اید، اقدام به طراحی بسته‌های رفاهی و مزایا کنید. سعی کنید این بسته‌های رفاهی از تنوع قابل قبولی برخوردار باشند. می‌توانید بسته‌ها را طوری طراحی کنید که هریک از کارکنان بتوانند طیف متنوعی از انتخاب را داشته باشند. هر چند این کار کمی دشوار به نظر می‌رسد اما ایجاد بسته‌های رفاهی متعادل و هم‌ارزش کار را آسان‌تر می‌کند. مهم آن است که کارکنان حس انتخاب داشته باشند.
  5. از کارکنان نظرسنجی کنید. برای آنکه بتوانید بسته‌های رفاهی مناسبی طراحی کنید، نظرخواهی از کارکنان و همکاری با آن‌ها کار درستی است. با این کار مطمئن شوید که بسته‌های طراحی شده تنوع نیازهای کارکنان را شامل می‌شود. برای نظرخواهی از کارکنان، فرم نظرسنجی مزایای رفاهی را از اینجا دانلود کنید.

بنابراین تحلیل کارکنان و گردآوری اطلاعاتی که بتواند ویژگی‌های کارکنان را آشکار سازد، راه مناسبی برای دست‌یافتن به فهمی عمیق درباره کارکنان است. استفاده از این شیوه در طراحی نظام رفاهیات، نشان می‌دهد که شما به عنوان کارفرما، به بحث رفاهی و مزایای صرفاً به عنوان نوعی تکلیف نمی‌نگرید، بلکه هدف مهم شما آن است که رضایت کارکنان را برآورده کنید و به آن‌ها در عمل نشان دهید که تا چه اندازه برایتان ارزشمند هستند.

اقتباس از: http://www.inc.com

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo