چگونه درخواست افزایش حقوق را مدیریت کنیم، وقتی جواب “نه” است

در دنیای ایده‌آل، هر مدیری دوست دارد که با مشاهده بهبود عملکرد کارکنانش، حقوق بیشتری به آن‌ها بدهد. در برخی موارد با درخواست کارکنان برای افزایش میزان پرداختی به آن‌ها موافقت می‌شود. اما گاهی جواب مدیر برای چنین درخواستی منفی است و به راحتی امکان‌ افزایش پرداختی وجود ندارد.

21

در دنیای سازمانیِ امروزه، مدیران کارکنانشان را همانند دوستان خود می‌دانند و محیط کاری و ارتباطات سازمانی براساس روابط دوستانه شکل می‌گیرد. به همین دلیل، کارکنان با مدیرانشان راحتی بیشتری احساس می‌کنند و ممکن است اشتیاقشان برای درخواست افزایش حقوق نیز بالا باشد. در بعضی موارد، مدیران با موافقت خود برای افزایش پرداختی، باعث خوشحالی کارکنان می‌شوند. اما چالش زمانی است که مدیر مجبور شود به این درخواست، «نه» بگوید! به‌ویژه، زمانی که مدیر می‌خواهد همه چیز را دوستانه نگه دارد، این امر دشوارتر هم می‌شود. در اینجا به برخی از روش‌های مدیریت این چالش اشاره می‌کنیم:

به دقت به درخواست کارمند خود گوش دهید.

پیش از آنکه درباره درخواست فرد برای افزایش حقوق تصمیم بگیرید، بهتر است بدانید که چرا او خود را مستحق این افزایش می‌داند. آیا فکر می‌کند که نسبت به سایر افراد سازمان حقوق کمتری می‌گیرد؟ آیا مسئولیت‌هایش بیشتر شده است؟ آیا کار ارزشمندی انجام داده است که مستحق دریافت پول بیشتری است؟

اگر فرد در مورد درخواستش، مطمئن باشد، به احتمال زیاد بر این باور است که کاری کرده که مستحق دریافت بیشتری است. وقتی به دقت به حرف‌های کارمند خود گوش دهید، نه تنها به ارزش‌های کار او پی می‌برید، بلکه می‌توانید ارتباط مؤثر و بلندمدت خود را با او حفظ کنید و اگر مستحق توجه بیشتری است، در او حس احترام ایجاد کنید. حتی اگر کار او استحقاق پرداخت بیشتری را نداشته باشد، یا آنکه شما به عنوان مدیریش این کار را تأیید نکنید، اطلاعات شما درباره عملکرد فرد بیشتر خواهد شد، که این امر شما را در تصمیم‌گیری‌های بعدی کمک خواهد کرد.

برای درخواست فرد زمان کافی بگذارید.

وقتی درخواست فرد برای افزایش حقوق را رد می‌کنید، مهم است که درباره احساسات او خوب فکر کرده باشید و بدانید که چگونه باید جواب منفی خود را به او منتقل کنید. اگر خیلی سریع درخواست فرد را رد کنید، ممکن است در فرد این حس را ایجاد کنید که شما به کارکنان خود ارزش قایل نیستید یا حداقل نمی‌خواهید کارکنانتان اینطور فکر کنند. اما اگر برای درخواست فرد زمان کافی اختصاص دهید، حتی اگر پاسخ شما به خواسته او منفی باشد، نشان می‌دهد که واقعاً به کارکنان و درخواست‌های آن‌ها ارزش قائلید و وقت کافی برای بررسی خواسته‌های آن‌ها می‌گذارید.

از طرف دیگر، در صورتی که این مدت زمان خیلی طولانی شود، ممکن است فرد چنین فکر کند که شما در حال تلف کردن وقت هستید و خواسته او برای شما جزء اولویت‌ها نیست. بنابراین اختصاص زمان کافی برای اتخاذ تصمیم درباره خواسته فرد بسیار اهمیت دارد.

به فرد مورد نظر چیزی بیشتر از «نه» بگویید.

اگر فقط به فرد «نه» بگویید، بدون آنکه دلایل منطقی برای این پاسخ خود به او ارائه کنید، تنها ذهن فرد را با سؤال‌های متعدد روبرو می‌کنید تا آنکه پاسخی برای درخواستش گفته باشید. بنابراین اگر برای پاسخ خود دلایل منطقی داشته باشید، در او حس احترام ایجاد خواهید کرد. همچنین در خلال توضیحتان می‌توانید بازخورهای سازنده‌ای ارائه کنید که به او نشان دهد چگونه می‌تواند در آینده دریافتیِ بیشتری داشته باشد.

فراموش نکنید که در خلال پاسختان، ارزشمند بودن او برای سازمان را تأیید و تصدیق کنید. برای مثال اگر مسئولیت‌های او افزایش یافته است، حتماً باید به گونه‌ای حرف بزنید که بداند شما متوجه این موضوع هستید و به آن ارزش قائلید. بنابراین مراقب باشید که با پاسخ خود به سطح وفاداری فرد نسبت به سازمان آسیب نزنید.

32

رک باشید و صراحت داشته باشید.

اگر دلیلی دارید که براساس آن فرد را مستحق افزایش حقوق و دستمزد نمی‌دانید، صادقانه به او انتقال دهید. همچنین به او اجازه دهید بداند چگونه می‌تواند شرایط کافی و لازم برای این افزایش را در خود ایجاد کند. هرگز پاسخ خود را پنهان نکنید. حتما با فرد مهربان و مؤدب باشید اما از اینکه رک باشید، نترسید. کارمند خوب، این صراحت و صداقت را درک خواهد کرد و امیدوارانه به دنبال ایجاد شرایط لازم برای افزایش دریافتی خواهد رفت.

از کارمند خود حمایت کنید و به او پیشنهاد کمک دهید.

رهبر خوب، رهبری است که دوست دارد کارکنانش موفق باشند. هرچند با درخواستش در حال حاضر مخالفت است، اما با حمایت از او و پیشنهاد کمک به او، نشان می‌دهد که توان و استعداد بالقوه او را می‌فهمد و به آن ارزش قائل است. به عنوان رهبر خوب به او کمک کنید تا شایستگی‌های لازم و کافی در خود را برای دریافت حقوق و مزایای بیشتر و تبدیل شدن به چیزی که دوست دارد، ایجاد کنند. بدانید که کارمند خوب، این رفتار شما را تحسین خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرام اچ آر یار: https://telegram.me/HRyar

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

lucioo7104042lucioo7104042
jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke