بازاریابی داخلی؛ مشتریان داخلی را دریابید! + پرسشنامه

این یک شعار نیست که «برای برنده شدن در بازار، نخست باید در محیط‌کار برنده باشید»! مفهوم این جمله آن است که پیش از پرداخت به مشتریان خارجی سازمان و سعی در جلب رضایت و وفاداری آن‌ها، باید بر تأمین نیازهای مشتریان داخلی و جلب رضایت و وفاداری آن‌ها بکوشید. این مشتریان داخلی کسانی نیستند جز کارکنان شما.

ن

آنچه رضایت و وفاداری کارکنان را به دنبال خواهد داشت، انجام اقدامات موفقت‌آمیز فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی در شرکت است. زمانی که مدیر منابع انسانی از استراتژی‌ها و شیوه‌های بازاریابی برای جلب رضایت، تعهد و وفاداری کارکنان استفاده می‌کند، مفهومی به نام «بازاریابی داخلی» شکل می‌گیرد.

بازاریابی داخلی تلاش برنامه‌ریزی‌شده توسط مدیران منابعانسانی با به‌کارگیری استراتژی‌ها و رویکردهای بازاریابی‌گونه برای انگیزه‌بخشی یکپارچه‌سازی و ایجاد هماهنگی بین بخشی در کارکنان برای اجرای اثربخش راهکارهای شرکت در همه سطوح با هدف ایجاد رضایت در مشتری از طریق نگهداشت کارکنان باانگیزه است.

بر اساس مدل مثلث بازاریابی، مدیران منابع انسانی حداقل در دو زمینه بازاریابی داخلی و بازاریابی تعاملی نقش بسزایی دارند که توجیه‌کننده شایستگی شناخت کسب و کار و شریک استراتژیک برای آنان در سازمان است. اجرای اثربخش دو نقش فوق در حوزه بازاریابی، تقویت‌کننده برند کارفرمایی شرکت خواهد بود.

ئ

در قلب مفهوم بازاريابي داخلی اين نكته وجود دارد كه كاركنان، بازار داخلي درون سازماني را شكل مي­دهند؛ يعني سازمان يك بازار داخلی با مشتريان و عرضه‌كنندگان دروني است و تأمين نيازهاي اين مشتريان دروني براي موفقيت شرکت لازم و ضروري است. پیش‌فرض اصلي بازاريابي داخلی آن است كه به كاركنان به عنوان با ارزش‌ترین سرمایه شرکت نگريسته شود و با آن‌ها به عنوان مشتريان داخلی رفتار شود، زيرا اين امر منجر به كسب مزيت رقابتي توسط شرکت  می­شود.

برای آنکه بدانیم تا چه اندازه شرکت ما در بازاریابی داخلی موفق بوده است، نیاز است که به ارزیابی وضعیت موجود بازاریابی داخلی در شرکت خود بپردازیم. پرسشنامه استاندارد بازاریابی داخلی فورمن و مونی (۱۹۹۵) که دارای ۱۵ سؤال است، وضعیت بازاریابی داخلی شرکت شما را در سه بعد چشم‌انداز، توسعه منابع انسانی و پاداش و انگیزه اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند مبنایی برای اقدامات شرکت برای جلب رضایت و وفاداری مشتریان داخلی خود باشد. این ابزار را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

مأخذ:

Susan K. Foreman & Arthur H. Money (1995): Internal marketing: Concepts, measurement and application, Journal of Marketing Management, 11:8, 755-768

با «اچ آر يار» همراه باشيد.

کانال تلگرامی: https://t.me/HRyar

در نقل مطالب امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

GeorgeRulgeGeorgeRulge
carinmarescacarinmaresca
chancearchie4chancearchie4
aryan1207aryan1207
zahrazahra
hamed2769484hamed2769484
alenalen
donnieyzb24524donnieyzb24524
doyletrivett334doyletrivett334
glensorlieglensorlie