ارزیابی عملکرد: فراتر از اهداف مالی

ارزیابی عملکرد کارکنان، واحدها و حتی شرکت در بسیاری از مواقع محدود به معیارهایی است که سود آوری شرکت را تضمین می کند. یعنی با رعایت این شاخص ها و KPI ها، سود آوری سازمان حداقل در کوتاه مدت تضمین می گردد. انگار دنیایی از کسب و کارها ساخته شده که برای رفاه همه مردم کار نمی کند. یعنی هر چه تعداد سازمان های موفق با خط کش مالی بیشتر می شود، انگار حال مردم بیشتر بد می شود. چرا؟

 

ارزیابی عملکرد بر مبنای هدف های مالی نوعا ذهن مدیران شرکت ها را تنها درگیر موضوعات مالی می کند فارغ از اینکه شرکتشان واقعا چقدر برای مردم و محیط زیست مفید است. یک شرکت درون یک محیط پیرامونی بزرگتر به نام محیط زیست و جامعه زندگی می کند. ولی وقتی به این دو توجه کامل نمی شود، پیامد آن وضعیت فاجعه بار برای جنگل، دریا، رودخانه، خاک، جیوانات و در نتیحه جامعه ای می شود که از درون تهی شده است.

set2

خبر خوب این است که نوع جدیدی از شرکت ها بر مبنای عملکردی فراتر از عملکرد مالی در حال شکل گیری در دنیا هستند معروف به Benefit Corporation که به دنبال آرمان هایی فراتر از اهداف مالی هستند و در عین حال سودده هم هستند. شرکت هایی مثل Pantagonia، که نه تنها به دنبال تولید و ارائه محصولات با کمترین آسیب زیست محیطی و اجتماعی هستند، بلکه فعالانه به دنبال ایجاد تاثیرات مثبت در محیط پیرامونی اش است.

 

وارد کردن معیارهایی که عملکرد مدیران و کارکنان را در حوزه محیط زیست و جامعه می سنجد، می تواند کارکنان را تشویق به داشتن دیدگاهی جامع در پیشبرد رسالت سازمان کند. در عین حال شرکت هایی که به دنبال ماموریت هایی هستند که نفع بلندمدت جامعه و محیط زیست را در پی دارد، برای کارجویان و استعدادها جذاب تر است. استعدادها به کارهایی که در آن حس معنی داری کنند، بیشتر تمایل نشان می دهند. سهامداران و هیئت مدیره این شرکت ها هم باید آگاه باشند که این یک تغییر بلندمدت مثبت برای همه خواهد بود و مدیران خود را در هر سه جنبه مالی، احتماعی و زیست محیطی پاسخگو نگه دارند. این یک شعار نیست. لیست بیش از ۳۰۰۰ شرکت مطرح بین المللی که گواهینامه سختگیرانه  را دریافت کرده اند را می توانید اینجا ببنید. تاثیرات منفی و مثبت شرکت ها در هر سه جنبه ارزیابی می شود تا زندگی بهتر برای همه تضمین شود.

 

نوع نگاه مان به “عملکرد” را تغییر دهیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com