استرس را کنار بگذارید، زندگی کنید

استرس جزیی از زندگی هر فرد است. با توجه به اينكه حداقل يك سوم عمر ما در محيط كار سپرى مىشود و از طرفى بسيارى از روابط و مناسبات اجتماعى ما در طى ساعات كار شكل میگیرد، استرس ناشى از كار يا استرس شغلى مىتواند در سلامت و خشنودى انسانها به علاوه بر کارایی مؤثر افتد. افرادى كه تحت استرسهاى زياد باشند به¬طوركلى از سلامت و خشنودى كمترى برخوردار خواهند بود.

استرس شغلی پاسخ‌های هيجاني آزاردهنده‌اي است که در صورت عدم تناسب بين خواست‌ها و الزامات شغل و استعداد فرد، و يا منابع و نيازهاي کارگر، بروز مي‌کند. استرس تا زمانی­که در محدوده قابل کنترل قرار دارد برای شخص انگیزاننده است، ولی وقتی­که خارج از محدوده کنترلی قرار گیرد تبدیل به پریشانی می‌شود که به سختی قابل مدیریت است. در این شخص احساس­ناامیدی کرده و نیاز به کمک دارد. بنابراین فعالیت‌های افراد ملال­آور شده و همه چیز به­سمت اشتباهی حرکت می‌کند. چنینی موقعیتی به کاهش کارایی و اثربخشی در انجام نقش‌های سازمانی، خانوادگی و اجتماعی منجر می‌شود.

stress

استرس، به عنوان يک حقيقت در زندگي مدرن امروزيِ سازمان‌ها، بدون‌ شناخت کافي، قابل مديريت نخواهد بود. این شناخت شامل آگاهی از منابع استرس‌زا و همچنین نشانه‌های بروز استرس در کارکنان سازمان است. بنابراین باید دید که چه مواردی در سازمان منجر به ایجاد استرس می‌شود و وقتی کارکنان دچار استرس می‌شوند، چه نشانه‌های عمومی، روانی و جسمانی از خود بروز می‌دهند.

استرس شغلی از منابع مختلفی نشأت می‌گیرد. تعداد زيادي از منابع استرس شغلي با درجه‌هاي متفاوتي از تأثيرگذاري، مورد شناسایی قرار گرفته‌اند. منابع استرس فردي و سازماني را می‌توان به ۵ طبقه تقسيم کرد:

stress2

  1. عملكردهاي سازماني (سيستم‌هاي پاداش‌دهي، عملكردهاي وابسته به نظارت و سرپرستي، فرصت‌هاي ارتقا و پيشرفت)
  2. ويژگي‌هاي شغل (سنگين‌باري، سبک‌باري، استقلال)
  3. فرهنگ و جو سازماني (ارزش کارمند، رشد شخصي، تماميت و کمال)
  4. روابط بين‌فردي (با سرپرستان، همکاران و مشتريان)
  5. ويژگي‌هاي شخصي کارکنان (خصيصه‌هاي شخصي، روابط خانوادگي، مهارتهاي انطباقي).

(می‌توانید از آزمون سنجش فرسودگی شغلی (استرس، اضطراب و افسردگی) را از اینجا دانلود کنید)

علاوه بر این با توجه به موقعيتهاي خاصي که يک شغل را استرس‌زا مي‌کند؛ منابع استرس را مي‌توان به دو گروه کلي تقسيم کرد: ۱- فشارهاي برون‌زاد (موقعيت‌هاي شغلي نامطلوب، سنگين‌باري کار، نبود حمايت، وغيره) ۲- فشارهاي درون‌زاد (همانند ويژگي‌هاي شخصیتی فردی).

استرس دارای علائم و نشانه‌هایی است که به سه دسته: ۱٫ نشانه‌های روانی، ۲٫ نشانه‌های جسمانی، و ۳٫ نشانه‌های رفتاری تقسیم می‌شوند. این نشانه‌ها در جدول ذیل نشان داده شده‌اند:

12

مدیریت اثربخش استرس هنگامی خواهد بود که پیش از بروز و مشاهده نشانه‌های استرس در کارکنان، با شناسایی و از بین بردن منابع استرس‌زا در سازمان، از گسترش آن در سازمان جلوگیری کرد. برای مدیریت استرس دو کار می توان انجام داد:

۱- حذف یا تعدیل: عوامل استرسزا شناسایی می‌شوند و سپس برای حذف و فاصله گرفتن از آنها اقدام می‌شود. فاصله گرفتن، اجتناب، کوچک شمردن، ادراک انتخابی، مقایسه مثبت، تغییر ارزش‌ها و تغییر اولویت بندی موارد مهم زندگی، نمونه ای از این اقدامات هستند.

۲- سازگاری: عوامل استرسزا شناسایی می‌شوند و سپس نسبت به روشهای مواجهه با آن اقدامات لازم صورت می‌پذیرد. این استراتژیها می‌توانند نگاهی درونی داشته باشند؛ یعنی استفاده از روشهایی که فرد را در مقابل با عوامل استرس‌زا تقویت کند، مثل یادگیری مهارتها و رفتارهای جدید. یا نگاهی بیرونی دارند مثلا صحبت کردن با مدیر برای کاهش حجم کار.

اگر می‌خواهید زندگی کنید، ابتدا سطح استرس خود را بسنجید، منبع استرس زا را کشف کنید و سپس از این راه ها برای کاهش استرس خود استفاده کنید.

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163