چه زمانی آموزش راه‌حلی درست است؟

انسان مهم ترین عامل کلیدی برای توسعه سازمان و همچنین افراد مؤثر عوامل کلیدی برای موفقیت اکثر سازمان­ها است. در چنین شرایطی آموزش براي موفقیت فرد و سازمان اهمیت روز افزونی یافته است. به طور مستمر شغل­هاي جدید با تجهیزات و سیستم کاري جدید خلق می­شوند. شغل­هایی حذف و یا مهارت­هایی که اکنون براي انجام آنها نیاز است، تغییر می­کند. در چنین شرایطی سازمان ها از روش های گوناگونی برای ایجاد تناسب بین شغل و شاغل بهره می جویند که یکی از این روش ها آموزش و بهسازی منابع انسانی است.

training

 

اما نباید فراموش کرد که آموزش، همواره بهترین راه‌حل نیست. آموزش گاهی نه تنها نمی‌تواند راه‌حل مناسبی باشد، بلکه ممکن است برای سازمان هزینه‌زا باشد و فقط منابع سازمان را تلف کند (برای مطالعه بیشتر ببینید:  آموزش‌های شرکت شما اثربخش هستند؟). بنابراین این سؤال مهم وجود دارد که چه زمانی آموزش مورد نیاز است؟

چنانچه آموزش به درستي و شايستگي و در زمان مناسب، برنامه‌ريزي و اجرا شود، نوعي سرمايه‌گذاري مفيد و يك عامل كليدي در توسعه محسوب مي‌شود كه مي‌تواند بازده اقتصادي قابل ملاحضه‌اي داشته باشد.

یکی از روش‌های تعیین زمان مناسب برای آموزش، بررسی دلیل شکاف عملکرد کارکنان است. یعنی قبل از تصميم‌گيري راجع به طراحي نظام  آموزشي  باید مسئله عملکرد نيروي انساني را مورد بررسي قرار داد و دقيقاً روشن ساخت كه آيا آموزش بهترين راهكار براي کاهش شکاف بوجود آمده در عملكرد است يا خير؟

به طور كلي وقتي در عملكرد كاركنان ضعفي مشاهده مي‌شود، مي توان دلايل زير را براي آن بر شمرد:

  1. كاركنان نمي‌توانند عملكرد مناسبي داشته باشند (ضعف در توانايي انجام كار).
  2. كاركنان نمي‌خواهند عملكرد مناسبي داشته باشند (مشكلات انگيزشي).
  3. كاركنان نمي‌دانند چگونه عملكرد خوبي داشته باشند ( ضعف دانشي).

بنابراين در تحليلي که پیش از اقدام براي آموزش انجام مي‌دهيم بايد مشخص کنيم که شكاف عملكردي موجود به چه عواملي مربوط مي‌شود و درصورتي كه اين شكاف بر اثر ضعف توانمندي كاركنان باشد، اقدام به طراحي فعاليت‌هاي آموزشي کنیم.  چنانچه پس از بررسي عملکرد نيروي انساني مشخص شود که ضعف عملکردي به ضعف دانشي و توانايي کارکنان بر مي گردد، آنگاه برنامه‌ريزي آموزش و بهسازي کارکنان ضرورت مي‌يابد.

ایزو 10015

نمودار. فرآیند حل مسئله از طریق آموزش بر اساس استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵

 

بنابراین همان‌طور که براساس نمودار فوق مشخص است، شکاف عملکرد منابع انسانی، می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. ناکافی بودن انگیزه منابع انسانی، ادارک بی‌عدالتی کارکنان از نظام جبران خدمات سازمان، نامناسب بودن کارکنانی که برای تصدی مشاغل سازمان جذب و استخدام شده‌اند، رهبری نامؤثر و حتی نامناسب بودن ساختار سازمان، از جمله دلایل عملکرد نامناسب کارکنان در سازمان است.

آموزش زمانی مناسب خواهد بود که شکاف عملکرد کارکنان به ناکافی بودن شایستگی‌ها و توانمندی‌های آن‌ها مربوط باشد. بنابراین به عنوان متخصصان و حرفه‌ای‌های منابع انسانی، در صورتی که برنامه‌ریزی و اجرای آموزش را در سازمان بر عهده دارید، پیش از برنامه‌ریزی برای اجرای از مناسب بودن و درست بودن راه‌حل آموزش اطمینان حاصل کنید.

 

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

olliehyltonolliehylton
AsalghasemiAsalghasemi
EROGeafedsEROGeafeds
staceygilfillanstaceygilfillan
lourdeswentzlourdeswentz
terrywbu456189terrywbu456189
AlbertButAlbertBut
katrindww9katrindww9
jenniferecholsjenniferechols
Masikh90Masikh90