چرا شرکت ها به دنبال سبز شدن هستند؟

کدام مهمتر است: خوب به نظر رسیدن یا کار خوب انجام دادن؟

زمین با مشکلات عدیده ای روبرو است و سازمان ملل هشدار داده است ما تنها ۱۲ سال فرصت داریم تا ۱٫۵ درجه از دمای زمین را کاهش دهیم. شرکت ها و سازمان ها نقش بسیار پر رنگی در جهان بازی می کنند و اگر آنها سبز شوند، سبز شدن زمین نیز امکان پذیر است.

سطوح مختلفی از توجه به پایداری (sustainability) وجود دارد، و برخی از آنها بستگی به صنعتی دارد که شرکت در آن فعالیت می کند. برای مثال، شرکت های فعال در حوزه انرژی، حمل و نقل و معدن دلیل بزرگتری دارند تا نسبت به محیط زیست حساس تر باشند.

بزرگترین دلیلی که شرکت ها به دنبال سبز شدن هستند این است که آن ها می خواهند کارکنان فعلی، کارکنان آبنده و دنیای کسب و کار تحت تاثیر قرار دهند و جلب توجه کنند. در واقع می خواهند خوب به نظر برسند. فشارهای نهادی و بیرونی روز به روز زیادتر می شود و آگاهی جامعه بالاتر رفته است. استعدادهای آینده و یا مشتریان شرکت های سبز را بیشتر دوست دارند.

دلیل دیگری هم وجود دارد. در واقع شرکت های پیشرو بعد از گذراندن گام اول به این نتیجه رسیدن که این کار در مجموع خوب است و منافع کوتاه مدت و بلندمدت مالی برای شرکت دارد. برنامه هایی مثل کاهش مصرف انرژی، بازیافت مواد، کاهش ضایعات و یا کاهش مصرف آب، همگی باعث کاهش هزینه ها می شود و برای سهامداران جذاب است. از طرف دیگر مشتریانی که به موضوعات زیست محیطی حساس هستند ترجیح می دهند محصولات شرکت های دوستدار محیط زیست را خرید کنند. بنابراین درآمد آنها نیز بیشتر می شود.

در مجموع، سبز شدن جدای از منافعی که برای محیط زیست و جامعه دارد، مزیت های زیر را برای شرکت ها دارد:

– کاهش هزینه ناشی از صرفه جویی ها و استفاده بهتر از منابع

– افزایش درآمد ناشی از بهتر شدن وجهه سازمان

– احساس بهتر و رضایت کارکنان فعلی از اینکه شرکتشان دوستدار محیط زیست است

– جذابیت شرکت برای افراد با پتانسیل بیرونی

– کاهش فشارهای نهادهای قانون گذار

– مشوق های مالیاتی  و بهره مندی از سایر مشوق دولتی

متخصصان منابع انسانی در شرکت ها، مدیران را متقاعد می کنند در مسیر پایداری گام بردارند که منافع مالی و مشروعیتی برای شرکت دارد و هم برای جامعه بزرگتر و محیط زیست مفید است. در مطلب بعدی در مورد این صحبت می کنیم که چگونه می توانیم شرکتی سبز بسازیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo