رزومه می گوید: آری، ولی رفتار او می گوید: نه

داوطلب به همه سوالات خوب پاسخ می دهد، مدارک و تجربیات او خوب است ولی نسبت به او احساس خوبی ندارید،حرکات و حالات و ژست های او را نمی پسندید. داوطلب دیگری به اندازه این متقاضی تحصیلات و تجربه ندارد و شیک و امروزی و اتو کشیده نیست، اما او را برای شغل مربوطه بیشتر می پسندید. چه اتفاقی افتاده است؟

 

 

شاید موردی را به خاطر بیاورید که با فردی مصاحبه می کردید و می دانستید آنچه می گوید صمیمانه و از ته دل نیست، یا با شخصی مصاحبه می کردید و وقتی ادعا می کرد به این شغل علاقه مند است، چهره اش چیز دیگری می گفت. یا موردی را به خاطر می آورید که داوطلب هنگام صحبت کردن در مورد سازمان قبلی، اصلا به شما نگاه نکرد و تماس چشمی بر قرار نشد، به همین دلیل به گفته هایش اعتماد نکردید. این واقعیت است که از ناگفته ها و حرکات بدنی فرد می توان تشخیص داد که راست می گوید یا دروغ. این علایم بدنی هستند که هنگام مصاحبه نشان می دهند آنچه می گوید با آنچه احساس می کنید، متفاوت است. 

همه خودمان را هم شفاهی و هم غیر شفاهی بیان می کنیم. هنگام مصاحبه وقتی داوطلبان تشویق می شوند درباره خودشان صحبت کنند، رفتارهای کلامی و غیرکلامی شان کاملا نشان می دهد که آیا گفتارشان با واقعیت هماهنگی دارد یا خیر. حرکات و رفتارهای غیر کلامی مثبت عبارت اند از:

– داوطلب بدنش را به سمت مصاحبه گر خم می کند. به مصاحبه گر نگاه می کند و با او حرف می زند. 

– داوطلب خوب و درست می نشیند.

– داوطلب با مصاحبه گر به مقدار لازم تماس چشمی دارد، یعنی نه بیش از حد به مصاحبه گر خیره می شود و نه بیش از حد به زمین یا اطراف نگاه می کند.

– دستان، بازوها و قسمت بالای بدن داوطلب به نظر راحت و آرام می رسد. گرچه شرایط مصاحبه از نظر روانی و عصبی، شرایط دشواری است، اما داوطلب نباید نگرانی و ناآرامی بیش از حد نشان دهد، دست به سینه شده و یا بدنش خشک شود و حالت تدافعی بگیرد.

به همبن ترتیب، حرکات، رفتارها و علایم منفی غیرکلامی عبارتنداز:

– داوطلب روبروی مصاحبه کننده قرار نمی گیرد و تمایل به طرف راست و چپ دارد.

– داوطلب بی دست و پا و تنبل به نظر می رسد.

– داوطلب بیش از حد لم داده و ممکن است صندلی واژگون شود.

– تماس چشمی برقرار نمی کند و یا زیاد خیره می شود.

– دست به سینه می نشیند.

البته باید دقت کنید تا بیش از حد روی این علایم و حرکات غیرکلامی داوطلب تکیه نکنید زیرا بسیاری از این حرکات فرهنگی و اجتماعی هستند. مثلا در فرهنگ شرقی، آنچه که در غرب به عنوان تماس چشمی متعارف است، رایج نیست. یا خم و راست شدن و تشکر بیش از حد در فرهنگ ژاپنی وجود دارد. این قبیل رفتارها به نوع فرهنگ داوطلب بستگی دارد و لزوما نباید در تصمیم نهایی شما تاثیرگذار باشد. مثلا شاید خانمی مذهبی برای برقراری تماس چشمی با مصاحبه گر آقا مشکل داشته باشد و آن را بی ادبی بداند. و یا اتاق سرد باشد و داوطلب دست به سینه بنشیند تا گرم شود. شاید حتی شکم درد داشته دچار حالت عصبی شده باشد و به همین دلیل دست به سینه و ناراحت بنشیند.

در هر صورت باید دقت کنید که آیا این حالت عیرکلامی منتج از فرهنگ است و سراسر مصاحبه وجود دارد و یا گاهی اوقات نمایان می شود. سعی کنید معنی و مفهوم رفتارهای غیرکلامی را طی مصاحبه به طور کامل درک کنید تا تصمیمی ناعادلانه و غلط اتخاذ نکنید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43