ارتباطات بر مبنای اصل کودنی!

استادم می گفت اساس ارتباطات با دیگران باید بر پایه اصل کودنی باشد و فارغ از اینکه طرف مقابل شما چه کسی است باید فرض کنید با کودن ترین آدم روی زمین مواجه هستید و باید وقت بگذارید و طوری پیامتان را انتقال دهید که مطمئن شوید که آنچه در ذهن دارید به طور شفاف به مخاطبتان انتقال یافته است. این یکی از مسائل مهمی است که شاید هر انسانی با آن مواجه باشد به خصوص مدیران که انتظار بیشتری از آنها می رود.

 

اما بر خلاف این اصل، مدیران سازمان به جای اینکه فارغ از موقعیتی که دارند وقت بگذارند و موضوع و خواسته اش را به طور شفاف بیان کنند، سعی می کنند به صورت موجز و خلاصه فقط دستور بدهند. بارها شاهد این موضوع بودم که مدیر بدون آنکه مطمئن باشد پیامش را به درستی فهمانده، حرفی زده و رفته. کی جرات داره بگه «آقا کجا، من متوجه حرف شما نشدم؟» جالب اینجاست که برخی از این افراد فکر می کنند بیاناتشان گوهرهایی هست که دیگران فرصت محدودی برای دریافت آن دارند و لذا این حرف های از جنس طلایشان را به سرعت و به طور محدود بیرون می ریزند. در مقابل این وظیفه دیگران است که این فرصت را از دست ندهند و حداکثر بهره برداری را از آن فرمایشات ایشان بکنند. بیچاره آن فردی که باید در کمترین زمان ممکن تراوشات ذهنی آن مدیر را بشنود و عملاً با رفتاری که می بیند امکان بحث و بررسی با مدیر هم ندارد و باید برود بیرون از اتاق و بنشیند رمزگشایی کند که آن مدیر حرف حسابش چه بود؟ چی می خواست آن پدر بیامرز؟ اصلاً فهمید من چی گفتم؟ آقا من که نفهمیدم تو فهمیدی؟ عجب ارتباطات گیج کننده ای؟

 

بزرگترین مانع در ارتباطات این شکلی شاید اینه که مدیر اعتقادی به بحث و بررسی با زیردستانش نداره، اصلاً زیردست کیه که من بخواهم وقتم رو با اون تلف کنم و فکر می کنه یک راهبر به تمام معناست که وقتی داره حرف میزنه انگار که در تاریکی چراغی روشن کرده که باید در آن فرصت کم، دیگران بیشترین بهره را از او ببرند.

البته مدیر برای بعضی ها واقعاً وقت میذاره (انشا ا… اگه مورد غیر اخلاقی نباشه) ولی بیشترین وقت متعلق برای افرادیه که مطالب مورد تائید نظرات مدیر رو میگن هست !

 

حکم سازمانی:

مدیر عزیز لطفا در ارتباطات مقام و موقعیت افراد را در نظر نگیر و گرنه وضعیت به شکل بالا خواهد شد و یواش یواش وزن مکاتبات زیردستان به جای مذاکره حضوری بیشتر و شاید هم کلاً ارتباط محدود شود.

 

حکم سازمانی:

مدیر عزیز لطفا اساس ارتباط را بر پایه کودنی قرار بده و فکر کن من!! کودن ترین آدم روی زمین هستم و وقت بگذار و من رو حالیم کن تا بفهمم چی می خواهی!

نوشته شده توسط کاربر گرامی: بهروز صمدی

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

marlachaneymarlachaney
saharkhansaharkhan
tootoo
AfsanehAfsaneh
mehranfarangimehranfarangi
isabellsizer6isabellsizer6
madandarmadandar
ShawndbgShawndbg
martibuzzard7martibuzzard7
skyreveryNutskyreveryNut