نکاتی که باید پیش از استخدام بهترین دوستتان بدانید!

استخدام یک دوست صمیمی در شرکتتان یک ریسک به شمار می‌آید : آیا روابط شخصی شما می‌تواند با روابط حرفه ای سازگاری داشته باشد؟ البته اگر با دقت این وضعیت را بررسی نمایید متوجه می‌شوید که می‌توان با دیگران همکاری داشت در حالی که مراقب رابطه دوستی خود نیز باشید. کلید موفقیت در این وضعیت،  داشتن کمی صبر و رک گویی (صداقت)،  در قبل و حین روند استخدام است. در این نوشتار از  «اچ آر یار» به چگونگی انجام این کار شاره خواهد شد.

نخست) اگر ” نه گفتن ” هیچ یک از گزینه­های شما نیست، اصلا درباره استخدام صحبت نکنید. از خودتان بپرسید: «اگر من در مورد استخدام سر صحبت را با این شخص باز کنم، آیا می توانم تصور کنم که  در نهایت خودم بگویم: «من به شما کار  نمی دهم؟. اگر شما نتوانید بگویید نه – به دلیل شک و تردید شخصی و یا دودلی خود  در مورد اثرات روحی و عاطفی دوستتان- ممکن است ” نه ” پاسخ درست باشد، حتی اگر رئیس این شخص هم نباشید». اگر نمی‌توانید نه بگویید، در ابتدا محکوم به شکست هستید. در حالت دیگر، شما خودتان را منطقی قانع می کنید یا فریب می دهید تا  به گفتن یک بله  تن در دهید و احتمالا خیلی زود پشیمان خواهید شد. اگر شما نمیتوانید به نوبه خود دوستتان را برای این کار تغییر دهید، هرگز نمیتوانید آنها را بعد از اینکه در تیمتان قرار گرفت مدیریت کنید. اگر دوست شما قبلا سر صحبت را باز کرده است، صادقانه آن را پایان دهید. بگویید، “من فکر نمی کنم به اندازه کافی قوی باشم تا آنچه را که برای رئیس و دوست شما بودن به طور همزمان لازم باشد انجام دهم.” ممکن است مجبور شوید با برخی از ناراحتی کنار بیایید، اما اگر آنها شما را می رنجانند، در آن دسته از افراد آنها را بگنجانید که درهنگام وقوع حوادث شما را ناراحت می کنند.

دوم) برای خود یک راه خروجی قائل شوید. اگر تصمیم دارید که این امکان را داشته باشید، انتظارات عاطفی مناسب با اینکه احتمال نتیجه منفی وجود دارد؛ ایجاد کنید. اگر امید و آرزو های سایر افراد برای برآورده شدن شروع به حجوم آوردن به شما نمایند، شما از دست خواهید رفت و نابود خواهید شد. در انتخاب آنها توطئه نکنید که انتظاراتشان را بالا ببرید و امید واهی بدهید. مثلا بگویید: “من میتوانم برخی از مزایای کار با هم را در نظر بگیرم. و در عین حال من فکر می کنم دلایل بیشتری وجود دارد که از دلایل عدم همکاری ما باشد. من دوست دارم امکان همکاری با شما را بررسی کنم، اما می خواهم روشن باشم، فکر می کنم ممکن است یک ایده خوب نباشد. “

سوم) مراقب مرز رابطه دوستی و رابطه حرفه‌ای و شغلی باشید.. فکر نکنید که یک دوست خوب، پیش‌بین خوبی برای داشتن یک کارمند خوب است. بهترین و صمیم‌ترین دوست شما، می‌تواند در مقام یک همکار، یک همکار تنبل، ضعیف، ناراحت‌کننده، ناعادلانه یا حتی سیاسی شناخته شود. بیایید با آن مواجه شویم، گاهی اوقات در بعضی از شرایط  بروز پیدا می‌کند. قبل از اینکه مدارک کاندیدهای استخدام را بررسی کنید، فرصتی برای تقابل در نظر بگیرید که چگونه با بعضی شرایط دشوار روبرو خواهید شد. به عنوان مثال، از دوست خود بپرسید در شرایط احتمالی ذیل که چگونه برخورد خواهد کرد:

  • شما تصمیمی را که او گرفته است را لغو می‌کنید.
  •  یک بررسی عملکرد منفی به او بدهید.
  •  به طور عمومی با او مخالفت کنید.
  •  اگر وی با شما مخالفت باشد.
  •  شما او را برای رسیدن به یک هدف یا مهلت کوتاه تحت فشار قرار دهید.
  •  شما اختیارات یک کار دلچسب را به شخص دیگری دهید.
  • پیشرفت او را منکر شوید.

تمرین این سناریوها به شما کمک می‌کند که در مورد چالش‌هایی که در رابطه دو نفر پیش می‌آید فکر کنید. این به هر دو طرف کمک می‌کند مرزهای روحی لازم را بدرستی تنظیم کنند تا شما یک رئیس باشید و نه یک دوست. اگر نمی‌توانید خودتان این مرزها را تصور کنید، ادامه ندهید. در حقیقت، انجام این کار به معنای، ذات موافقت شما تابع  وظایف شما نسبت به شرکتتان و به صلاح منافع دوست شما خواهد بود . شما قبل از اینکه حتی شروع کنید،از شکست خارج شده‌اید. بنابراین، پیش از استخدام یک دوست صمیمی، حتماً نکات فوق را در نظر بگیرید.

مأخذAdapted from “What to Consider Before Hiring a Friend,” by Joseph Grenny

 

 با «اچ آر یار» همراه باشید.

 در نقل مطالب، امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com
rezaei_aslanrezaei_aslan
GlennahoureGlennahoure
keithcuming163keithcuming163