وقتی همه خواب بودند: ناکارامدی آموزش

وارد سالن می شوید، چراغ ها خاموش است، نور روی پرده افتاده است و عده ای در سالن نشسته اند. برخی چُرت می زنند، بعضی ها اَنگری بِرد بازی می کنند و تعدادی هم به صفحه چشم دوخته اند ولی انگار فکرشان آنجا نیست. یک ساعتی می گذرد، فردی از گوشه سالن که از بازی با موبایلش خسته شده زیر لب می گوید: «آقا خسته نباشید، مغزمون دیگه نمی کشه!». کم کم سایرین هم با او همراه می شوند و گرداننده پرده نمایش رخصت آنتِراک می دهد.

این فضا وصف سالن سینما یا نمایش پرده خوانی نیود بلکه فضای دوره های آموزشی سازمان هاست. دوره هایی که با هزینه های بالا برگزار می شود، کارکنان در قبال آن هیچ تعهدی ندارند و فقط برای داشتن شرایط ارتقا یا دریافت مزایای خاص در آن شرکت می کنند. کلاس هایی که کارکنان در آن چرت می زنند، خسته و کلافه اند و انگار شوقی برای یادگیری در آنها وجود ندارد. مشکل کجاست؟ مشکل از کارکنان است؟ مشکل از استاد است؟ مشکل از سازمان است؟ چرا دوره های ما اثربخشی لازم را ندارد.
خودتان را جای کارمندان بگذارید. اصلا بیایید از خارج از سازمان مثال بزنیم. فرض کنید مجرد هستید و در خانه مشغول انجام کارهای شخصی خودتان هستید. پدرتان صدایتان می زند: «بیا بهت تعمیر شیر آبی که چکه می کنه رو یاد بدم»، شما چه عکس العملی دارید؟ آیا با ذوق و شوق می روید که نحوه تعمیر شیر را یاد بگیرید؟ حالا فرض کنید تازه ازدواج کردید و به خانه جدیدتان رفته اید. همسرتان صدایتان می زند: «دیشب اصلا خوابم نبرد، انتقد شیر آب چکه می کنه که کلافم کرده». فکر کنم حالا دیگر خودتان با پای خودتان به خانه پدر می روید و نحوه تعمیر شیر آب را یاد می گیرد. البته می توانید از تعمیرکار هم استفاده کنید:

نکنه اول: زمانی کارمندان با اشتیاق به دوره آموزشی می روند و انگیزه یادگیری دارند که برای انجام کارهای خود به آن دوره احساس نیاز کرده باشند.

 

نکته دوم: اگر کارمندی به دوره آموزشی خاصی احساس نیاز کند ولی در دوره آموزشی شرکت نکند باید از بیرون نیروی کمکی بیاید (مثل تعمیرکار بیرونی که شیر آب را درست می کند). که این افزایش هزینه سازمان را در پی دارد و سازمان ترجیح می دهد این نیرو را عوض کند تا بتواند به امور جاری رسیدگی کند. پس کارکنان بایدضرر ناتوانی در انجام سریع و اثربخش امور، ناشی از عدم یادگیری و بروز رسانی دانش کاری خود را احساس کنند که شاید حتی منجر به اخراج آنها از سازمان شود.

نکته سوم: دوره های آموزشی باید متناسب با نیاز و اهداف سازمان باشند (مثل تعمیر شیر آب برای آرامش فضای خانه). دوره های آموزشی که فقط برای بالا بردن سرانه آموزش و خرج بودجه تخصیص داده شده انجام می پذیرد هیچ فایده ای برای سازمان ندارد. استفاده از استراتژی ها و برنامه های واحد کاری برای شناسایی نیارهای آموزشی در اینجا کمک کننده است.

حالا فرض می کنیم شما با اشتیاق به نزد پدر رفته اید و با انگیزه تمام خواستار یادگیری تعمیر شیر آب. پدر هم در کنار شیر می ایستد و شفاهی به شما نحوه انجام کار را توضیح می دهد. به نظر شما یادگیری چقدر اتفاق افتاده است؟ آیا شما با این توضیحات شفاهی توانایی تعمیر شیر را دارید؟ حالا فرض کنید صحبت از تعمیری بزرگتر و پیچیده تری و طولانی تری بود آیا این روش اثربخش بود؟

نکته چهارم: از روش های متنوع آموزشی برای یاد دادن استفاده کنید. به جرات می توان گفت بیش از ۷۰ درصد دوره های آموزشی موجود با یک سخنرانی کلاسی شروع شده و با همان تمام می شود. حداقل یک کلیپ ویدئویی هم برای جا انداختن موضوع پخش نمی شود. انگیزه هایی به وجود آمده هم با این روش های آموزشی در نطفه خفه می شود. آموزش های حین کار، منتورینگ، عضویت در تیم های کاری، سناریوسازی، کارگاه‌ ها، استفاده از کلیپ ها و … ، همگی در یادگیری و ماندگاری موضوع تاثیرگذاری بیشتری دارند و فضای یادگیری هم جذاب تر می شود. 

حالا فرض می کنیم پدرتان به صورت عملی تعمیر شیر آب را به شما یاد داد و شما هم با شوق به خانه می‌روید. می بینید که در نبود شما خانواده همسر به منزلتان آمدند و پدرخانم شیر آب را تعمیر کرد! چیزی که یاد گرفتید فعلا بلا استفاده ماند. خیلی هم بخواهد بادتان بماند تا شش ماه آینده فقط یه چیزهایی از تعمیر شیر در ذهنتان خواهد بود.

نکته پنجم: آموزش های داده شده باید در کارهای جاری کارکنانتان به کار بیاید. از کارکنان باید به کارگیری موارد آموزش دیده شده در محیط کار، طلب شود. اگر کارکنان را به بهترین دوره ها بفرستید ولی در بلندمدت استفاده از موارد آموخته شده را از او نخواهید، یعنی دور ریختن پول سازمان. البته سازمان باید رویکرد توسعه ای و به روز رسانی داشته باشد تا بتواند کارکنان توسعه دیده خود را به کار بگیرد.

پس می توان گفت با رعایت پنج عامل زیر گام بلندی در اثربخشی دوره های آموزشی خواهیم برداشت.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo