وقتی استراتژی سازمان را ترک می کند

عجیب است که بسیاری از شرکت ها، پول گزافی را خرج گرفتن مشاوره از بیرون می کنند ولی از یکی از پرثمرترین سرچشمه های بینش استراتژی یعنی کارکنان خود غافل می شوند.
مدیران باید نسبت به مشاورهای بیرونی استراتژی شکاک و حساس باشند. مشاور بیرونی می تواند بسیار گران و حتی خطا باشد. معمولا حرف های مشاوران بیرونی کلی و باز است.
اما بهترین منبع برای بینش استراتژی، کارکنان شما هستند. نمونه خیلی معتبر در این زمینه، نمونه والت دیسنی در دهه ۶۰ است.
جان لاساستر از اهمیت ورود به بازار انیمیشن کامپیوتری، صحبت می کرد. او احساس کرد تکنولوژی جدید کامپیوتری نقش محوری در آینده دیسنی خواهد داشت. اما استدلال های او در گوش مدیریت ارشد فرو نرفت و عاقبت او را اخراج کردند.
لاساستر رفت و به گروه کامپیوتری لوکاس فیلم پیوست که بعدها به پیکسار تغییر نام داد. هر چند که مدیر عامل وقت دیزنی در دو دهه ۸۰ و ۹۰، ارزش بالایی برای شرکت دیسنی به ارمغان آورد، اما به سرعت مشخص شد که ایده لاساستر برای آینده شرکت ضروری است. پیکسار به سرعت تبدیل به غول ساخت انیمیشن شد و در سال ۲۰۰۶، دیسنی آن را به مبلغ ۷٫۴ میلیارد دلار خرید و حالا لاساستر مدیر ارشد خلاقیت در بخش تولید انیمیشن والت دیسنی و استودیوهای انیمیشن پیکسار است.
این مفهوم که کارکنان حامل استراتژی هستند و ممکن است خیلی راحت سازمان را ترک کنند، نه خیلی تخیلی و نه خیلی جدید است. وقتی کارکنان سازمانی را ترک می کنند، در واقع با “رای دادن با پای خود” عقایدشان را بروز می دهند.
parental_leave_retention-100527857-primary.idge
نمونه موفق در نظر گرفتن بینش کارکنان در استراتژی، شرکت والو (شرکت گرداننده چند بازی اینترنتی در آمریکا) است. والو توسط کارکنانی تشکیل شده است که مایکروسافت را در سال ۹۶ ترک کرده اند.
والو برای تشویق کارکنانش برای کنکاش جهت گیری های جدید، اقدامی ساده ولی کاربردی را نهادینه کرده است یعنی قاعده ۳٫
بر اساس این قاعده اگر ۳ نفر فکر کنند یک استراتژی و جهت گیری ارزشمند است، در آن صورت اختیار دارند آن را تعقیب کنند.
همه شرکت ها نمی توانند به اندازه والو جهت گیری های استراتژیک خود را به کارکنان بسپارند اما این یک نمونه موفق است.
از هر سازوکاری که استفاده می شود، از منظر استراتژیک اهمیت بسیار زیادی دارد که شنیدن صدای کارکنان تضمین شود. به طور فزاینده ای خواستگاه استراتژی ها، خط مقدم شرکت است. جایی که کارکنان با مشتری و فناوری تعامل دارند. مدیریت عالی می تواند خیلی دور از این تعامل ها باشد و غفلت آنها از بینش های استراتژیک کارکنان، سازمانشان را در معرض خطر قرار می دهد.
برگرفته از:
گزیده مدیریت، شماره ۱۹۰ خرداد ۹۶

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com