با انتقادات مدیر چه باید کرد

وقتی رئیس از شما انتقاد می کند چه احساسی به شما دست می دهد؟ آیا این بدان معناست که او دیگر شما را دوست ندارد و می خواهد در کار شما خللی وارد کند؟ هرچند بسیاری از روسا نمی دانند چگونه انتقاد کنند تا موجب جریحه دار شدن احساسات شما نشود اما در اکثر مواقع مفهوم واقعی انتقاد آن ها این است که عملکرد شما مطابق انتظارات رئیستان نیست.

اگر شما به خاطر انتقاد رئیس تان ناراحت می شوید شاید مهم ترین دلیلش این است که شخصیت خود را سپر کارهایتان قرار می دهید لذا انتقادهای رئیس را یک تیر زهرآلود به شخصیت خود تلقی می کنید در نتیجه دیگ احساسات و عواطفتان به جوش می آید، ترش می کنید، به هم می ریزید، خودتان را می خورید و او را بدخواه، بی معرفت و نمک نشناس به حساب می آورید.

افراد نباید و نمی توانند کار خود را بی عیب و نقص بدانند و ثابت کنند که هرگز اشتباه نمی کنند. این تصورات در زندگی اجتماعی مشکل آفرین است و بیش از اینکه برای دیگران دردسر درست کند رابطه خود فرد را با سایرین به هم می زند. لذا وقتی از شما انتقاد می شود بهتر است از خود اعتماد به نفس نشان دهید و برای رویارویی با انتقاد استفاده از موارد زیر را به شما توصیه می کنیم:

  • شخصیت خود را کنار بکشید و بگذارید تیرهای انتقاد به کار شما بخورد نه به شخصیت شما. در این صورت است که می توانید به جای عکس العمل عاطفی، واکنشی منطقی انجام دهید.
  • انتقادهای موجه رئیس تان را شجاعانه بپذیرید و در جهت رفع آنها تلاش کنید
  • اگر به خاطر نوع انتقاد احساساتتان صدمه دیده باشد به کینه ورزی پناه نبرید و نفرت خود را متوجه انتقاد کننده نسازید زیرا کینه و نفرت روابط را مسموم می کند و به هیچ مقصور و هدف مفیدی خدمت نمی کند.
  • از انتقاد به عنوان یک پدیده ارزشمند استقبال کنید فقط به این دلیل که به شما می گوید به انتظارات مافوق خود کاملا آشنا نیستید و این امر ممکن است در آینده دردسرهایی را برای شما ایجاد کند.  

منبع

فونیکس: پرنده کارکنان در آسمان مدیران، داوود صابر، انتشارات سرآمد  

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

matildaruby061matildaruby061
sepideh.sobhanisepideh.sobhani
tamikanuttertamikanutter
camillaschulzecamillaschulze
ZALuhZALuh
mehrdadmalijimehrdadmaliji
Azadi.mmAzadi.mm
ajdari54@gmail.comajdari54@gmail.com
rezasarafrazirezasarafrazi
bryantbramlettbryantbramlett