کدام اهداف را استراتژیک بدانیم؟

حتماً شما هم تجربه این را داشته‌اید که در سازمان‌ها و شرکت‌ها مدیران ادعای تدوین اهداف استراتژیک برای شرکت خود و یا واحد سازمانی تحت مدیریت خود دارند. و یا احتمالاً بسیار شنیده‌اید که مدیران دم از تدوین و دنبال کردن اهداف استراتژیک می‌زنند و مدعی آن هستند که اهداف سازمانشان که در سند برنامه‌ریزی استراتژیک آورده‌اند، اهداف استراتژیک هستند. برای مثال ممکن است مدیر منابع انسانی شرکتی مدعی شود که اهدافی که در حوزه مدیریت منابع انسانی برای کارکنان خود تدوین کرده‌ است و از همه مجموعه شرکت می‌خواهد که همه انرژی و تمرکز خود را برای دستیابی به آن اهداف استراتژیک اختصاص دهند، اهدافی استراتژیک هستند.

اما آیا هیچگاه به این اندیشیده‌اید که اهداف استراتژیک چه ویژگی‌هایی دارند و چگونه می‌توان اهداف استراتژیک را از اهداف عملیاتی تمیز داد؟ اهمیت پاسخ به این سؤال در آن است که اگر اهدافی که تدوین شده‌اند و داعیه استراتژیک بودن دارند، در واقع از چنین ویژگی‌ای برخوردار نباشند، می‌توانند سازمان و یا بخشی از سازمان را به بیراهه برده و صرفاً به هدر دهنده منابعی باشند که برای دستیابی به این اهداف تخصیص یافته‌اند. اشتباه در تمیز اهداف استراتژیک از اهداف غیر استراتژیک، مانند بمباران کردن نقطه‌ای از شهرِ خودی، به جای شهر کشور متجاوز باشد. بنابراین مهم است که محک و چارچوبی برای تشخصی این اهداف داشته باشیم.

در پاسخ به سؤال فوق، باید بگوییم که چندین ویژگی را به عنوان خصوصیات اهداف استراتژیکِ خوب می‌توان بیان کرد که می‌توانند معیارهای خوبی برای تمیز اهداف استراتژیک از اهداف عملیاتی باشند. موارد ذیل خصوصیات و ویژگی‌های اهداف استراتژیک را بیان می‌کنند:

  • بیشتر از یک سال اجرا و پیاده­‌سازی آن‌ها به طول می­‌انجامد؛
  • ویژگی و جهت حرکت کسب و کار را تغییر می­‌دهند و نیازمند چیز جدید و نوآورانه­‌ای هستند؛
  • به تجزیه و تحلیل نیرو­های خارجی نیازمند است تا این امر در قالب فرضیات و طرح‌­ها منسجم شوند؛
  • تنها پیش‌بینی نیستند، بلکه به وجودآورنده و خلاق­اند؛
  • مستلزم توجهات جزئی به منابع مورد نیاز است؛
  • در برگیرنده اتخاذ تصمیمات در فضای عدم‌‌اطمینان و با اطلاعات ناکامل هستند؛
  • نیازمند بازنگری­‌های سالیانه هستند؛
  • در حیطه تحلیل­‌های جزئی و مطالعات دقیق قرار می­‌گیرد و صرفاً تفکراتی آرزومندانه و انگیزاننده نیستند؛
  • گرچه مشارکت هرچه بیشتر تعداد کارکنان مثبت ارزیابی می‌­شود، با این وجود ویژگی خاص این اهداف آن است که آن‌ها حاصل انسجام میان قضاو‌ت­‌های آموخته‌شده مدیران عالی هستند.

بنابراین، اکنون شما محکی دارید که به کمک آن می‌توانید اهداف استراتژیک را از اهداف غیر استراتژیک تشخیص و تمیز دهید و یا در اگر آینده به دنبال تدوین این قبیل اهداف هستید، خاطرتان باشد که اهداف شما باید دارای چنین ویژگی‌هایی باشند.

مأخذ: Thomas, M.  A.. (1996). What is a human resources strategy? Health Manpower Management, 22  ( ۲),  ۴–۱۱

با «اچ آر یار» همراه باشید.

در نقل مطالب، امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com