کارکنان سازمان؛ سفیران استخدام

بهترین منبع و مرجعی که می‌تواند در مورد اینکه سازمان ما سازمان مطلوب و کارفرمای مناسبی است تبلیغ کند، کارکنان موجود سازمان هستند. کارکنان راضی می‌توانند مبلغ و مروج سازمان ما و محصولات آن و همچنین معرف و مبلغ فرصت‌های استخدام سازمان ما باشند و دیگرانی را که شایسته هستند برای استخدام در سازمان دعوت و تشویق کنند. وقتی یکی از کارکنان ما معرف فردی برای استخدام می‌شود، این احتمال افزایش می‌یابد که چون فردی که هر دو طرف را به خوبی می‌شناسند واسطه این ارتباط و آشنایی شده است، احتمالا طرفبن این ارتباط تناسب خوبی با هم دارند و همکاری موفقی را آغاز کرده و ادامه خواهند داد.

برخی شرکت‌های خوب دنیا از کارکنان خود رسما می‌خواهند که افراد واجد صلاحیت را به شرکت معرفی کنند و حتی گاهی بابت معرفی افراد شایسته به معرفین آنها پاداش داده و از آنان تقدیر می‌کنند. بدیهی است وقتی متقاضیان استخدام این را می‌شنوند که از کار کردن در آن راضی هستند و به کار و سازمانشان افتخار می‌کنند تمایل بیشتری برای استخدام در آن سازمان پیدا می‌کنند. اخیرا در امریکا، اروپا و جنوب شرقی آسیا، بصورت سالیانه فهرستی از ۱۰۰ شرکت که کارکنانشان آنها را بهترین محل کار و بهترین کارفرمای ممکن معرفی می‌کنند منتشر می شود. شرکت‌هایی که در صدر این فهرست قرار دارند برند کارفرمای خوبی دارند. برای مثال شرکت گوگل چند سال متوالی در صدر این جدول قرار گرفته است. به عبارت دیگر کارکنان این شرکت اظهار کرده‌اند که شرکت آنها بهترین کارفرمای دنیاست. این تبلیغ غیر مستقیم موجب شده است که این شرکت فقط در آمریکا سالی نیم میلیون درخواست استخدام از سوی بهترین متخصصان فن که به دنبال استخدام شدن در یک سازمان ایده‌آل هستند دریافت کند و به این ترتیب استخدام‌های موفق‌تر و بهتری داشته باشد.

عوامل زیادی بر رضایت کارکنان موجود سازمان‌ها و ارتقای برند کارفرمایی آنها موثر است. برخی از عوامل عبارت‌انداز:

  •    داشتن شغل جذاب، برانگیزاننده و متناسب با روحیات شاغل
  •    داشتن سرپرست مستقیم شایسته و روابط و مناسبات خوب و مطلوب با او
  •    احساس غرور و افتخار نسبت به سازمان و اعتبار اجتماعی آن
  •    داشتن فرصت‌هایی برای رشد، یادگیری و ارتقا
  •    حقوق و مزایای عادلانه، کافی و مبتنی بر عملکرد
  •    فضای همکاری صمیمانه و همکاران خوب و قابل اعتماد

فراهم بودن این علاوه علاوه بر جذب افراد شایسته، نرخ خروج از خدمت کارکنان را کاهش می‌دهد که این نرخ هم به نوبه خود شاخص بسیار مهمی در جلب و جذب کارکنان جدید است.

مأخذ: برگرفته از کتاب، شرکت‌های موفق جهان چگونه استخدام می‌کنند، بهزاد ابوالعلایی، سازمان مدیریت صنعتی

با «اچ آر یار» همراه باشید.

در نقل مطالب، امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo