آموزش‌های شرکت شما اثربخش هستند؟

سالانه هزینه زیادی صرف دوره های آموزشی کارکنان می شود. این هزینه ها در شرکت های ایرانی به علت عدم شفافیت اطلاعاتی مشخص نیست ولی برای مثال بر اساس گزارش انجمن ASTD، در آمریکا سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار صرف آموزش کارکنان می شود. میانگین آموزش کارکنان در شرکت های امریکایی ۳۱ ساعت در سال است و برای هر کارمند سالانه ۱۱۹۵ دلار هزینه می شود. اگر در یک شرکت خصوصی کار می کنید اهمیت این اعداد را بیشتر متوجه می شوید.

اثربخشی آموزش

معنی این اعداد چیست؟ معنی آن این است وقتی که دوره آموزشی برگزار می کنیم، حداقل باید تاثیرگذاری آن را بررسی کنیم. ارزشیابی آموزش های سازمانی کمک می کند تا مطمئن شویم با سرمایه گذاری که صرف توسعه کارکنان کرده ایم حداقل موجب توسعه کارکنان شده است؟ از لذت بردن فرد در طول دوره تا بکارگیری آموخته ها در کار باید توسط متخصصان منابع انسانی رصد شود. برای این کار ضمن نیازسنجی درست دوره آموزشی و تنوع در روش برگزاری دوره، موارد زیر را برای پایش اثر گذاری دوره مدنظر قرار دهید:

۱- اهداف عملکردی دوره را برای فرد مشخص کنید: حتما در دوره ها مشخص کنید هدف از نشستن فرد در این دوره چیست؟ برای مثال موارد زیر نمونه اهداف عملکردی هستند:

 • کم شدن میزان انتظار مراجعان
 • افزایش رضایت مشتری در تعامل با فروشنده
 • پیاده سازی فرایندی خاص
 • کاهش تعداد شکایات
 • کاهش اشتباهات در طراحی …
 • افزایش کیفیت گزارشات
 • افزایش تعداد پیشنهادات در نظام پیشنهادات

بدون تعیین اهداف عملکردی، پایش اثربخشی دوره غیر ممکن است. اگر نتوانستید برای دوره ای هدف عملکردی مشخص کنید از پیش بدانید که آن دوره اثر بخش نیست!

۲- بعد از اتمام دوره از رضایت فراگیر اطمینان حاصل کنید: وقتی دوره برگزار می شود، از فراگیر سوال کنید که از روش، زمان، امکانات، محتوا و استاد دوره راضی بوده است. اگر فراگیر رضایتی از کیفیت برگزاری دوره نداشته باشد، مسلما آن را وارد محیط کار خود نمی کند.

۳- مطمئن شوید که یاد گرفته است: بعد ار پایان دوره حتما بسته به محتوای دوره، آزمون کتبی، شفاهی و یا عملی از فراگیر بگیرید تا مطمئن شوید که مطالب را یاد گفته است. اگر فراگیر مطالب اصلی را یاد نگرفته باشد، اگر قصد داشته باشد موارد آموخته شده را به کار بگیرد نمی تواند و یا آن را ناقص به کار می گیرد. وقتی مهارتی را به صورت ناقص یاد گرفته باشد، درست پیاده نمی کند و نتایج مطلوب را دریافت نکرده و از ادامه به کارگیری آن دلسرد می شود.

۴- مطمئن شوید در محیط کار آن را به کار می گیرد: خیلی وقت ها پیش می آید که کارمند مهارت یا دانش جدید را فرا گرفته است ولی به دلایلی آن را در محیط کار به کار نمی گیرد. مهمترین این دلایل شامل موارد زیر است:

 • عدم وجود فرصت و مدت زمان کافی برای بکارگیری مهارت‌های فراگرفته شده
 • عدم حمایت مدیر از بکارگیری دانش فراگرفته شده
 • عدم ارتباط موارد آموخته شده با شرایط کاری فعلی
 • عدم وجود فناوری مورد نیاز برای بکارگیری موارد آموخته شده

موارد بالا را به خاطر بسپارید و سعی کنید اگر مانعی هست آن را بر طرف کنید.

اگر قصد دارید دوره آموزشی شرکت خود را ارزیابی و رصد کنید، می توانید از اینجا (فرم ارزشیابی دوره آموزشی) فرم های  مربوطه را دریافت کنید.

 

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo