ارگونومی رنگ‌ها در محیط کار!

آیا ارگونومی رنگ‌ها بر عملکرد کارکنان تاثیر دارند؟ نظر شما در مورد رنگ‌ها چیست؟

یک محیط کار مناسب باید فضایی باشد که فرد در آن احساس آرامش و تمرکز کند. به همین خاطر بهتر است قبل از انجام هرکاری اصول اساسی طراحی داخلی یک اتاق کار مناسب را بدانید. رنگ کردن در و دیوار و ابزار و وسایل در محیط کار به رنگ‌های خاص، باعث افزایش کارایی فرد در محیط می‌شود. بنابراین ما باید محیط‌های کاری را طوری طراحی کنیم که برای کارکنان و کارگران محیطی جذاب، آرامش بخش و عاری از هرگونه فشار عصبی و روانی باشد.

پژوهش‌های علمی نشان داده که رنگ ها نه تنها بر روح و روان آدمی تاثیرمی‌گذارند بلکه موجب تغییرات بهره‌وری به جهت کم یا زیاد می‌شوند. به همین دلیل بهتر است محل کار خود را با رنگ‌های مناسب مزین کنید تا بازده‌ی کاری و خلاقیت کارکنان افزایش یابد.

همه‌ی افراد به دنبال راه‌های مختلفی برای نیل به رفاه و آسایش بیشتر در محیط کار خود هستند. زمانی‌که سازمان بین توان جسمانی و روانی کارکنان و محیط کار سازگاری ایجاد می‌کند، عملکردکارکنان افزایش می‌یابد. به همین خاطر برای افزایش کارآیی و بهره‌وری از ارگونومی استفاده می‌شود. چون ارگونومی به مقدار زیادی موجب صرفه جویی در وقت و انرژی می‌شود وکارکنان با کمترین میزان انرژی، بیشترین کار را انجام می‌دهند. انجام کار در محیط‌های کاری ارگونومیک تأثیر مثبتی بر شیوه عمل کارکنان دارد. ارگونومی ادراکی، یکی از شاخه‌ها‌ی دانش ارگونومی است که در محیط کار، اهمیت هر رنگ و کاربرد آن را بر احساسات و ادراک کارکنان بررسی می‌کند.

عملکرد ارگونومی رنگ را با توجه به عواملی همچون ایمنی، سازگاری، رفاه، دوام و بقای محصول مورد بررسی قرار می‏دهند. تأثیر ارگونومی رنگ در زندگی فراتر از تصور انسان است. شناخت بهترارگونومی رنگ، یک تأثیر روانی ورای رنگ‌ها بوجود می‌آورد که باعث جذب افراد به کار، افزایش پویایی و کارایی سازمان می‌شود. استفاده از ارگونومی رنگ‌، نباید صرفاً به خاطر زیبایی ظاهری آن‌ها باشد بلکه باید به لحاظ ارزش عملی آنها و استفاده برای هدفی معین به کار رود. رنگ یک محصول باید با محیط فراگیرنده آن سازگار باشد و محصول از محیط اطرافش به طور كامل و مشخص، قابل تفکیک باشد. ارگونومی رنگ در محیط کار،  به نوع و جنس کار بستگی دارد.

به عبارتی، رنگ‌هایی که باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند به نوع کار افراد بستگی دارند. بطور مثال لباس افراد نظامی معمولاً به رنگ آبی یا سبز تیره است  چون این رنگ‌ها نشانه سلطه و قدرت هستند. هر رنگ روحیه خاصی را در افراد ایجاد می‌کند که با استفاده از آن رنگ مخصوص و مناسب خودش، اتاق کار و پیرامون‌اش را می‌تواند سامان بخشد به‌طوری که به بیشترین سطح کارآمدی از بهره‌وری دست یابد. ارگونومی رنگ موجب مجموعه‌ای از واکنش‌های رفتاری مختلف همچون افزایش کارایی، رضایت‌مندی شغلی، بالارفتن روحیه کار، تولید زیاد، کاهش نارضایتی و غیبت کارمند می‌شود. بطور مثال رنگ‌های ملایم و آرامش بخش،  در محیط‌های کاری که فعالیت‌های بدنی انجام می‌شود خستگی را کاهش می‌دهند و رنگ‌های گرم، در محیط‌های کاری که فعالیت‌های بدنی کمی انجام می‌شود به افراد کمک می‌کند، دچار خواب آلودگی نشوند. رنگ‌ها براساس عوامل مختلف دسته‌بندی می‌شوند. اما در بیشتر مباحث، اصلی‌ترین رنگ‌ها آبی، قرمز و زرد هستند و بقیه رنگ‌ها، از ترکیب این سه رنگ به دست می‌آیند. در ادامه به برخی از تأثیرات رنگ‌های مختلف در محیط کار بر منابع انسانی اشاره می‌کنیم.
آبی: رنگ آبی، رنگی آرامش‌بخش است. این رنگ به دلیل تاثیری که بر اعصاب پاراسمپاتیک دارد منجر به پایین آمدن فشار خون و تعداد تنفس می‌شود و احساس امنیت را در کارمند افزایش می‌دهد. افزایش تمرکز و بهره‌وری، کاهش ترس از عدم موفقیت،کاهش خستگی روانی و جسمی کارمند از دیگر ویژگی‌های رنگ آبی است. علاوه بر این موارد رنگ آبی خواص درمانی نیز دارد و برای درمان طپش قلب و بی‌خوابی و افزایش قدرت دفاعی بدن به کار می‌رود.

قرمز: رنگ قرمز، رنگی مهیج و شورانگیز است. اگر می‌خواهید محیط کارتان جذابیت داشته باشد و توجه کارکنان‌تان را جلب کند، آن را با قرمز رنگ‌آمیزی کنید. این رنگ باعث افزایش فعالیت‌های عمومی و احساس رقابت  می‌شود. خواص درمانی رنگ قرمز شامل کاهش کم خونی و کمبود آهن بدن  است.

زرد : شادی‌افزاترین و روشن‌ترین رنگ به حساب می‎آید. این رنگ منجر به خوش‌بینی، خوش‌رویی، شادابی و شکوفایی خلاقیت کارکنان می‌شود. وجود رنگ زرد در محیط كار، به کارمندان کمک می‎کند که از مشكلات و موانع و تعارضات رهایی یابند.

بنفش: رنگ بنفش باعث کاهش نفرت و خشم و آرام ساختن هیجانات رهاشده می‌شود. محیط کار بنفش باعث می‌شود که كارگر یا كارمند به رویاها و چشم‌اندازهای خویش عینیت بخشد. یعنی افكارش را به عمل تبدیل كند. با استفاده از رنگ بنفش در سازمان می‌توان به جای ماندن در گذشته، رو به آینده حرکت کرد.

نارنجی: رنگی پرانرژی، چالشی و صمیمی است و باعث نمایان شدن هوش، وفاداری و اعتماد به نفس کارمندان می‌شود. رنگ نارنجی موجب کاهش افسردگی و افزایش  میزان تمرکز، شفافیت ذهنی می‌شود.

سبز: رنگی متعادل، متوازن و همدل است. این رنگ باعث همکاری و هماهنگی جسم، ذهن و روح می‌شود. استرس کارمند را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که چشم کارمند خسته نشود و در ساعات کاری کارآمد باشد.

قهوه‌ایی: رنگ قهوه‌ای نمادی از نظم و وفاداری است. قهوه ای حس وابستگی  را در افراد افزایش می‌دهد و منجر به افزایش تعلق به محیط کار می‌شود ولی به طور کلی استفاده از این رنگ مناسب نیست چون باعث دلمردگی کارکنان می‌شود.

سیاه: رنگی پایان‌دهنده و متوقف‌کننده است  بنابراین این رنگ برای محیط کار مناسب نیست.

دیدیم که اثر ارگونومی رنگ در افراد مختلف متفاوت است و هر رنگ، رفتار کار و عملکرد افراد را به نوعی تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی از ارگونومی رنگ به درستی استفاده شود محیط شاد و خوشحال کننده‌ای خواهیم داشت و  از آن طرف بهره‌وری و بازدهی کل نیز افزایش می‌یابند. به‌کارگیری نادرست ارگونومی رنگ در محیط‌های انسانی و عدم جایگزینی مناسب در مکان خاص خود، صدمات روحی شدیدی به انسان وارد خواهد آمد. از آنچه که گفته شد به این باور می‌رسیم که توجه به ارگونومی رنگ در محیط کار منجر به افزایش راندمان کاری و کاهش صدمات ناشی از ناهنجاری های محیط کار می شود.

 

مأخذ: نوشته ارسالی از فریبا شهیدزاده (دانشجوی دکتری منابع انسانی دانشگاه خوارزمی)

با «اچ آر یار» همراه باشید.

در نقل مطالب، امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43