ارگونومی یک چیز کاملاً اختصاصی است!

بخش عمده‌ای از مواردی كه سلامت جسمی و روحی منابع انسانی را به خطر می‌اندازد، مربوط به شرایط ارگونومی محیط‌های كاری است. متاسفانه در بسياري از سازمان‌های كشورمان، در بانک‌ها و هر جايي كه رایانه‌های زیادی وجود دارد، شاهد برخي از حوادث ريز و درشت هستیم و چه بسا خودمان هم با این مسایل روبروشده باشیم. چندي پيش خواهرم در حین کار رگ دستش شروع به بالاآمدن کرد و به مراتب دستش از حرکت بازایستاد و علت این واقعه استفاده مکرر ازکامپیوتر بوده است. اگر با کمی دقت به محیط اطرافمان نگاه كنيم می‌بینیم که این قاتلین گیرا و جذاب در همه جا وجود دارند.

اگر به سن، جنسیت و ویژگی‌های منحصر به فرد کاربرانی كه از اين تجهيزات استفاده مي‌كنند دقت كنيم دیگر از این مشکلات نخواهیم داشت. به یاد داشته باشیم که آنچه برای یک فرد مناسب است می‌تواند برای دیگری مناسب نباشد. بنابراین باید از روش‌های جداگانه‌ای استفاده کرد. در نظر نخست ممکن است ارگونومی، علم جلوگیری از صدمات و آسیب‌های غیرمترقبه معنا شود. در صورتی که مساله اصلی آن، افزایش سهولت و روانی عملکرد است. هرچند انسان‌ها دارای قدرت انطباق پذیری زیادی هستند ولی این قابلیت‌های تطابق دارای حد و مرز هستند و برای اینکه بتوانند با وجود محدویت‌ها فعالیت‌های مناسبی داشته باشند، باید شرایط محیط را به گونه ای مناسب طراحی کنند.

معمولاً با بحث درباره ارگونومی همه به یاد ارگونومی در محیط کار اداری می‌افتیم ولی امروزه بحث‌های جدیدی مانند ارگونومی کار با کامپیوتر، ارگونومی کفش، ارگونومی در خودرو، ارگونومی در مدارس، ارگونومی در طراحی محصولات، ارگونومی در معماری و مواردی از این قبیل، پا به عرصه گذاشته‌اند.

کارشناس ارگونومی، کریس آدامز معتقد است که ارگونومی همه‌ جا وجود دارد! درست نیست که بگوییم ارگونومی وجود دارد یا نه؛ مسئله ارگونومیِ خوب یا ارگونومیِ بد است. واضح است که ارگونومی در صورتی برای ما مفید است که درست و مناسب باشد. بنابراین وقتی درباره نقاط قوت ارگونومی صحبت می‌کنیم، منظورمان ارگونومی خوب است. وقتی می‌خواهید با ابزاری کارکنید، اگر بدون نیاز به راهنما بتوانید به درستی از ابزار استفاده کنید، یعنی ابزار ارتباط ارگونومیک درستی دارد. یک ارگونومی بد هم می‌تواند راهنمایی برای ایجاد یک ارگونومی خوب باشد. اگر برای تغییر تنظیمات کامپیوترتان با مشکل مواجه شدید، بدانید که با ارگونومی بدی طرف هستید. به عبارتی، ارگونومی علم راحت کردن کارهاست!

در محیط کار ارگونومی نه تنها ارتباط انسان با محیط بلکه اثر روانشناختی محیط بر انسان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور کلی هر چیزی که روی احساسات شما تأثیر دارد، باید در نظر گرفته شود. علاوه بر همه‌ی این موارد، همکاران نقش مهمی در سلامتی و آرامش شما دارند. اختلافات شخصیتی روی آسایشتان تاثیر منفی می‌گذارد، روحتان را آزار می‌دهد و نهایتا باعث کاهش بهره‌وری می‌شود. ما مجبور هستیم ساعت‌های مختلفی را برای کاری صرف کنیم. مثلا ساعت‌ها پشت یک میز بشینیم یا ساعت‌ها در آشپزخانه مشغول فعالیت باشیم. اگر ما بتوانیم اصول ارگونومی را در زندگی روزمره‌ی خودمان استفاده کنیم هم سلامت خودمان را حفظ کرده ایم هم تولیدی که انجام می‌دهیم بیشتر می‌شود. مثلاکوله پشتی‌های که برای بچه‌های دبستانی خریداری می‌شود مناسب بچه‌های بزرگسال است. وقتی بچه در سن کودکی می‌خواهد از آن استفاده کند دچار عارضه می‌شود چون فشار زیادی به ستون فقرات او می‌آید و اگر این روند ادامه پیدا کند آسیب‌های جدی به او وارد می‌کند. ارگونومی دامنه عملکرد گسترده‌ای دارد و مي‌تواند به سئوالات گوناگوني در زمينه شرايط محيط كار پاسخ دهد. چه مدت در طول روز از صندلي براي نشستن استفاده مي‌كنيد؟ آیا صندلی شما مناسب است؟

حداقل ویژگی‌های يک محيط کاري مناسب براي کاربران به شرح زیر است: سيستم تهويه مطبوع، نورپردازی کافي و مناسب، استفاده از ميز مخصوص که داراي عرض و ارتفاع استاندارد باشد، استفاده از صندلي ارگونوميک با قابليت تنظيم ارتفاع، استفاده از زيرپايي براي قرارگيري مناسب و راحت پاها. با وجود رعايت این نکات، باز هم امکان بروز بيماري‌هاي خاص براي کاربر وجود دارد.

چندین توصیه برای نحوه استقرار صحیح سیستم رایانه:

صفحه کليد بايد دقيقاً روي ميزکار باشد و زاويه بين بازو و ساعد در هنگام کار حداکثر نود درجه باشد. صفحه نمایش‌ها و نگه‌دارنده‌های اسناد، به نحوی طراحی شوند که کارکنان خط مستقیمی برای دید خود داشته باشند. سه انگشت وسطي بر روي موس و انگشت‌هاي شست وکوچک در دو طرف موس قرار گيرند. موس‌های ارگونومیکی، کیبوردهای ارگونومیکی و لوازم اداری ارگونومیکی باید کاملا قابل تنظیم باشند. قدم زدن، نرمش‌های ساده و استراحت در حین کار، انجام کارها را راحت‌تر و از سلامتی و بهره‌وری‌ مراقب می‌کند.

m

برای آنکه یک ارگونومی خوب داشته باشید، باید بدانید چه می‌خواهید؛ کدام رنگ‌، جنس، اندازه … متناسب شماست. قبل از اجرای نهایی، یک طرح آزمایشی را امتحان کنید مخصوصا زمانی که قرار است هزینه بالایی برای آن بپردازید. راحت‌ترشدن کارها حق طبیعی شماست و باید محقق شود. به یاد داشته باشید که ارگونومی اکسیری نیست که بتوان برای همه کس و همه جا از آن استفاده کرد. اگر کسی از ارگونومی‌اش تعریف کرد، دلیل نمی‌شود که آن ارگونومی برای شما هم مناسب باشد. ارگونومی یک چیز کاملاً اختصاصی است؛ شما باید خصوصیات فیزیکی‌تان، ماهیت شغلتان و خصلت‌هایتان را بشناسید و ببینید آیا همه چیز با شما و شرایط پیرامون شما همخوانی دارد یا نه؟

مأخذ: نوشته ارسالی از فریبا شهیدزاده (دانشجوی دکتری منابع انسانی دانشگاه خوارزمی)

با «اچ آر یار» همراه باشید.

در نقل مطالب، امانت‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

lucioo7104042lucioo7104042
jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke